Čl. I
Vyhláška federálního ministerstva zahraničního obchodu č. 43/1991 Sb., kterou se provádí celní zákon, ve znění vyhlášky č. 397/1991 Sb. a vyhlášky č. 287/1992 Sb., se mění a doplňuje takto:
1. Za § 40 se vkládá nový § 40a, který zní:
"§ 40a
Při dovozu stěhovaných svršků, které do tuzemska dovážejí cizí státní příslušníci v souvislosti s výkonem povolené činnosti při dočasném pobytu v tuzemsku, se ustanovení § 40 použijí přiměřeně.".
2. Ustanovení § 62 včetně nadpisu zní:
"§ 62
Celní řízení mimo celní prostor
(1) Celní řízení mimo celní prostor se provádí, je-li to pro deklaranta hospodárnější, zejména usnadní-li se tím doprava zboží a nenaruší-li se tím pravidelná činnost celního úřadu.
(2) Žádost o provedení celního řízení musí obsahovat údaje o přibližném množství zboží a jeho druhu podle pojmenování obvyklého v obchodě a o místu a době, kde a kdy má být celní řízení provedeno; žadatel je povinen oznámit celnímu úřadu bez zbytečného odkladu dodatečné změny v těchto údajích.
(3) Celní úřad provede celní řízení za předpokladu, že v době navržené žadatelem budou potřebné doklady, zboží a případně dopravní prostředek, v němž se zboží dopravuje, připraveny tak, aby bylo možno celní řízení bezodkladně zahájit a bez průtahů ukončit.
(4) Celní úřad celní řízení neprovede, určí-li, že celní dohled provede jen kontrolou dokladů.
(5) Provedl-li celní úřad celní řízení, hradí deklarant celnímu úřadu náklady tohoto řízení takto
a) za každou započatou hodinu celního řízení a cesty nutné k dostavení se na místo celního řízení a zpět v pracovní době celního úřadu 100 Kčs,
b) za každou započatou hodinu celního řízení a cesty nutné k dostavení se na místo celního řízení a zpět v pracovních dnech mimo pracovní dobu celního úřadu 200 Kčs,
c) za každou započatou hodinu celního řízení a cesty nutné k dostavení se na místo celního řízení a zpět ve dnech pracovního volna nebo pracovního klidu 300 Kčs.
(6) Kromě nákladů uvedených v odstavci 5 hradí deklarant
a) náhradu prokázaných jízdních výdajů, 6a) nebo
b) náhradu za používání silničních motorových vozidel ve výši stanovené zvláštním předpisem za používání silničních motorových vozidel při pracovních cestách. 6b)
(7) Dostavil-li se celník na základě žádosti na místo, kde mělo být provedeno celní řízení a toto řízení nemohlo být provedeno z důvodů, které lze přičítat pouze žadateli, hradí žadatel náklady uvedené v odstavcích 5 a 6.".
Odkaz č. 6a zní:
------------------------------------------------------------------
"6a) § 4 písm. a) zákona č. 119/1992 Sb., o cestovních náhradách.".
Odkaz č. 6b zní:
------------------------------------------------------------------
"6b) § 7 zákona č. 119/1992 Sb.".
3. Za hlavu pátou se vkládá nová hlava šestá, která zní:
"HLAVA ŠESTÁ
NÁKLADY NA DOPRAVU ZBOŽÍ
§ 83
(1) Pokud deklarant neprokáže skutečnou výši nákladů na dopravu zboží v silniční dopravě v tuzemsku, stanoví se podle sazebníku, který je uveden v příloze 2 k této vyhlášce.
(2) K určení vzdálenosti ujeté v kilometrech s nákladem se použijí údaje z kilometrovníku. Není-li možno určit vzdálenost podle kilometrovníku, určí se podle tachografu, popřípadě z tachometru. Nelze-li určit vzdálenost podle kilometrovníku nebo tachografu, případně z tachometru, lze použít údaje o silničních vzdálenostech na mapách.
(3) Při výpočtu nákladů na dopravu zboží v silniční dopravě v tuzemsku pro jednu přepravu se za přepravní vzdálenost považuje délka dopravní cesty mezi místem vstupu do tuzemska a místem vykládky.
(4) Pro stanovení nákladů na dopravu zboží v silniční dopravě v zahraničí se použijí ustanovení odstavců 1 až 3 obdobně s tím, že za přepravní vzdálenost se považuje délka dopravní cesty mezi místem nakládky v zahraničí a místem vstupu do tuzemska.".
4. Příloha 2 k vyhlášce č. 43/1991 Sb. je uvedena v příloze k této vyhlášce.