CODEXIS® Přihlaste se ke svému účtu
CODEXIS® ... 434/1920 Sb. Nařízení vlády republiky Československé, kterým se provádí zákon ze dne 25. února 1920, č. 144 Sb. z. a n., o závodních a revírních radách při hornictví. § 2.

§ 2.

434/1920 Sb. Nařízení vlády republiky Československé, kterým se provádí zákon ze dne 25. února 1920, č. 144 Sb. z. a n., o závodních a revírních radách při hornictví.

§ 2.

Závodní rada provádí úkoly jí přidělené takto:

1. Závodní správa je povinna dáti závodní radě příležitost, aby se přesvědčila o skutečném provedení báňsko-policejních ustanovení zákonných neb úředních nařízení o ochraně dělnictva a hygieně provozu. K tomu cíli dodá závodní správa závodní radě opisy všech báňsko-policejních nařízení dozorčího úřadu.

Na závodech, kde jest menší než 9členná závodní rada, ustanoví závodní rada jednoho, při početnější závodní radě dva své členy, kteří buď jednotlivě nebo společně prohlédnoujednou za 14 dní celý důl a povrchová zařízení závodů, aby se přesvědčili, zda jsou shorauvedené předpisy zachovávány. O počtu dnů, kterého vyžaduje prohlídka závodu, dohodne se k vyzvání revírního báňského úřadu závodní rada se závodní správou; nebyla-li revírnímu báňskému úřadu ve lhůtě jím stanovené ohlášena dohoda, určí počet dnů revírní báňský úřad.

Prohlídka musí býti ohlášena závodnímu nebo jeho zástupci nejpozději den před jejím konáním a děje se, přeje-li si to závodní, v přítomnosti zřízence, závodní správou k tomu určeného. O pozorováních, učiněných za prohlídky, podají ustanovení členové závodní rady závodní správě zprávu a doprovodí ji podle potřeby i svými návrhy. Zprávu i návrhy zapíší ihned po prohlídce do zvláštní záznamové knihy závodní rady, dodané závodní správou do kanceláře závodní rady. Závodní jest povinen nejdéle do 6 dnů po tom, kdy bylzpraven o výsledku prohlídky buď zápisem v záznamové knize neb jiným způsobem, vyrozuměti ustanoveného člena o tom, zda a jakým způsobem shledané závady odstranil nebo podané návrhy provedl, po případě, jaká má proti nim námitky. O námitkách podá zprávu revírnímu báňskému úřadu, jenž o nich rozhodne po vyšetření věci na závodě za přítomnosti závodního neb jeho zástupce a ustanoveného člena (ustanovených členů) závodní rady. O výsledku prohlídky podávají ustanovení členové závodní rady zprávu v nejbližší schůzi závodní rady. Záznamové knihy předkládají se při každé úřední inspekci zástupci báňských úřadů.

Ustanovení členové závodní rady dohlížejí na provádění pracovního řádu, zejména na zachovávání předpisů o trvání směn, na zaopatřování pracovních pomůcek (nářadí, svítiva atd.).

Doví-li se ustanovený člen závodní rady o nebezpečném stavu na závodě, jest povinen ohlásiti to ihned závodní správě a mimořádnou prohlídkou zjistiti stav nebezpečí na místě samém; o těchto prohlídkách budiž závodní správa za účelem případné účasti zpravena. Nález zapíše do záznamové knihy; opis nálezu dodá revírnímu báňskému úřadu a revírní radě.

Pakliže správa závodu odmítne učiniti nutná opatření k odstranění nebezpečného stavu, nebo jsou-li její opatření nedostatečná, má ustanovený člen (ustanovení členové) závodní rady podati o tom zprávu revírnímu báňskému úřadu, který rozhodne o nutných opatřeních. Rozhodnutí úřadu zapíší se do záznamové knihy.

Závodní správa jest povinna o každém smrtelném a těžkém úrazu neprodleně vyrozuměti ustanoveného člena závodní rady po případě v jeho nepřítomnosti jiného, nejdříve dosažitelného člena závodní rady, který má povinnost prohlédnouti místo úrazu. O této prohlídce musí býti včas zpravena závodní správa. Dále dodá závodní správa závodní radě opis každého hlášení o smrtelných a těžkých úrazech, předkládaného revírnímu báňskému úřadu.

Ustanovení členové závodní rady nesmějí samostatně nic nařizovati ani provoz rušiti. K báňsko-policejnímu vyšetřování úrazů a ke všem úředně nařízeným místním šetřením o bezpečnostních opatřeních (proti požárům, třaskavým plynům, uhelnému prachu, průtržím vod a pod.), o strojních zařízeních v jámě a na povrchu, o zdravotních opatřeních, o potřebách nutných pro první pomoc, lázních atd. musí býti přibrán ustanovený člen závodní rady, jehož připomínky jest pojmouti do protokolu o šetření. Opis protokolu dodá revírní báňský úřad závodní radě.

2. Návrhy na zlepšení provozu buďtež ustanovenému členu podávány písemně po provedené poradě ve schůzi závodní rady, k níž lze přizvati technického úředníka závodního jako poradce (§ 14 zák. o záv. a rev. radách).

3. Na závodech budou zřízeny mzdové výbory, jímž jako výkonným orgánům závodní rady přísluší bdíti nad dodržováním kolektivní smlouvy. Tento výbor čítá 4 členy a vysílají do něj závodní rada svého předsedu a jednoho svého člena, závodní správa pak dva členy.

Úkoly a denní mzdy dle uzavřené kolektivní smlouvy stanoví závodní správa; při sporu budiž se dovoláno mzdového výboru.

Předsedovi nebo místopředsedovi závodní rady jest po každé výplatě dodati seznam výdělku jednotlivých pracovních družstev. Mzdový výbor nezúčastní se z pravidla odbírky.

Při stížnostech může dle usnesení mzdového výboru zúčastniti se odbírky jeho člen. Jednotliví dělníci i jejich skupiny mohou se obraceti se mzdovými stížnostmi k závodní radě jen tehdy, nebylo-li o nich docíleno dohody se závodní správou.

Proti rozhodnutí mzdových výborů, a nebylo-li u nich docíleno dohody, jest možno odvolati se k rozhodčímu soudu hornickému.

Závodní radě přísluší, aby dohlédala na plnění uzavřených smluv kolektivních nejen zaměstnavatelem, nýbrž i zaměstnanci. Z toho důvodu mohou se obě strany dovolávati jejího spolupůsobení.

4. Závodní rada má povinnost spolupůsobiti při udržování kázně v závodě.

Menší disciplinární poklesky buďtež na místě pokárány, o větších poklescích budiž učiněno oznámení závodní správě.

O poklescích, které jakýmkoli způsobem byly oznámeny správě závodu, provede se čtrnácti denně jednáni u závodní správy, kterého se zúčastní nejvýš dva k tomu ustanovení členové závodní rady a stejný počet zástupců závodní správy.

Tu se rozhodne o disciplinárních trestech. Z rozhodnutí lze se odvolati k rozhodčímu soudu hornickému.

Seznam trestů předloží se měsíčně závodní radě.

O rozvrhu ročních dovolených rozhodne závodní správa v dohodě se závodní radou, při čemž vezme se zřetel na nerušený provoz závodu a provozní poměry.

5. Stížnosti jednotlivců předneseny buďtež předeni závodní správě. Stížnosti celých skupin zaměstnanců, jakož i další dovolání v oněch případech stížností jednotlivců, které jsou závažný a nebyly závodním příznivě vyřízeny, projednány buďtež v plenu závodní rady, jehož se zúčastní závodní.

Závodní rada má právo udělovati důtky pro neoprávněné stížnosti.

6. Propuštění z práce z trestu považuje se za disciplinární potrestání a smí se státi - mimo případy propuštění dle § 202 ob. hor. zák. - jen za souhlasu závodní rady dle bodu 4. tohoto paragrafu.

Propuštění dělníků pro zmenšení nebo zrušení závodu, pro živelní pohromy a jiné smí se státi jen po poradě se závodní radou, která podá své dobré zdání o tom, jak propuštění provésti (pořad, způsob, opatření jiné výdělkové možnosti).

Byl-li kdo propuštěn z trestu bez výpovědi na základě § 202 ob. hor. zák., jest to oznámiti závodní radě.

V ostatních případech propuštění (s výpovědí) ze služby přísluší propuštěnému právo dovolati se závodní rady, po případě rozhodčího soudu.

7. Závodní rada účastní se správy dobročinných zařízení pro zaměstnance dle těchto pravidel:

a) Dobročinná zařízení, která byla zřízena buď výhradně z prostředků závodních anebo z prostředků dělnických a závodních, spravují se zvláštním výborem, jenž jest složen paritně ze zástupců závodu a závodní rady, pokud to neodporuje zakládací (nadační a pod.) listině, vystavené před účinností tohoto zákona. Předsedou tohoto výboru jest zpravidla zástupce jmenovaný závodní správou, jeho zástupcem pak předseda závodní rady.

b) Dobročinná zařízení zřízená výhradně z prostředků dělnických spravuje závodní rada sama.

c) Dobročinná zařízení určená pouze pro zřízence spravují zřízenci dle stejných pravidel jako sub a i b.

d) Správa dobročinných zařízení určených pro dělníky i zřízence upraví se dle dohody, jejíž schváleni se vyhrazuje revírní radě.

Za dobročinná zařízení ve smyslu tohoto ustanovení pokládají se zařízení a ústavy, věnované všeobecně prospěšným účelům zaměstnanců, provisionistů (pensistů), jejich příslušníků nebo pozůstalých, nebo těmto úkolům stále sloužící, jako opatrovny, školy, závodní nemocnice, polévkárny, dělnické kolonie, závodní konsumy a j.

Ve sporech, která z těchto zařízení jest pokládati za všeobecně prospěšná, rozhodne revírní báňský úřad v dohodě s příslušnou politickou správou okresní (na Slovensku a v Podkarpatské Rusi administrativní vrchností první stolice) v cestě instanční.

Spoluspráva přísluší závodní radě závodu, jemuž náleží správa dobročinného zařízení. Je-li dobročinné zařízení určeno pro několik závodů, určí revírní rada, které závodní radě přísluší spoluspráva.

8. Závodní radě se předkládá každoročně opis bilance, po případě účetní závěrky pro hornictví podniku za minulý obchodní rok.

Bilance, po případě účetní závěrka, budiž předložena, jakmile se stanoví podíl zaměstnanců na čistém zisku (zák. ze dne 25. února 1920, čís. 143 Sb. z. a n.).