§ 19.
Revírní rada vykonává své úkoly takto:
1. Revírní rada vypracuje stanovy pro závodní rady svého okrsku dle vzorných stanov vydaných ministerstvem veřejných prací.
V těchto stanovách určí podrobně způsob, jak mají závodní rady vykonávati úkoly přidělené jim dle §u 2 zák. o záv. a rev. radách a dle prováděcího nařízení k němu. Při tom jest dbáti, aby úřadování závodních rad bylo co nejjednodušší, neztěžovalo provozu závodu, nýbrž podporovalo co nejúčinněji spolupráci zaměstnanců se závodní správou, po případě s podnikatelem.
Těmito stanovami mají býti dle možnosti vyloučeny spory mezi závodní radou a správou závodní a další, dovolávání se rozhodnutí revírní rady nebo rozhodčích soudů hornických.
2. Odepře-li závodní správa provésti usnesení závodní rady (§ 13 zák. o záv. a rev. radách), jest této volno odvolati se k revírní řadě ve lhůtě 14 dnů.
Revírní rada může uložiti svému představenstvu, zvláštnímu výboru nebo jednotlivým svým členům jako zpravodajům, aby vyšetřili sporné záležitosti a podali návrh na rozhodnutí. Jsou-li zúčastněni na takovémto sporu zřízenci, musí býti v komisi zastoupen aneb ustanoven zpravodajem jeden člen zřízeneckého odboru.
Zaměstnanci závodů zúčastněných ve sporu nesmí býti ustanoveni ani členy těchto výborů ani zpravodaji.
O věci rozhodne pak schůze revírní rady. Proti tomuto rozhodnutí mohou obě strany dovolati se konečného rozhodnutí rozhodčího soudu hornického ve lhůtě 14 dnů od doručení výměru revírní rady.
Rozhodování revírní rady dle tohoto bodu vztahuje se jen na záležitosti dle bodů 1., 2., 7. §u 2 zákona o záv. a rev. radách.
3. Revírní rada může navrhnou ti jednotný pracovní řád pro celý dohlédací okrsek revírního báňského úřadu, jakož i změny dosavadních pracovních řádů.
Spolupůsobení revírní rady při vydání jednotného pracovního řádu nebo při jeho změnách děje se dle těchto pravidel:
K vyzvání revírního báňského úřadu jest revírní rada povinna podati svůj posudek, po případě své návrhy k pracovním řádům nebo jejich změnám, které navrhují důlní podnikatelé neb úřady.
Návrhy revírní rady musí revírní báňský úřad dodati neprodleně podnikatelům důlním, návrhy důlních podniků pak revírní radě k podání posudku Revírní rada, po případě důlní podniky jsou povinny podati svoje vyjádření nejpozději do dvou měsíců. Nebylo-li vyjádření podáno, považuje se to za souhlas s návrhem.
Dokud revírní rada nedala svého souhlasu, nesmí býti nový pracovní řád potvrzen. Nesouhlasí-li návrhy revírní rady s návrhy důlních podniků, jest revírní báňský úřad povinen napřed zprostředkovati pro sjednání dohody. Nedocílí-li se dohody do 6 týdnů, předloží revírní báňský úřad tuto věc bez prodlení báňskému hejtmanství, jež musí rozhodnouti do 6 neděl.
Proti rozhodnutí báňského hejtmanství jest možno odvolati se jak revírní radě tak podnikatelům, dolů k ministerstvu veřejných prací do 30 dnů od doručení rozhodnutí.
4. Má-li býti uzavřena pracovní smlouva z podnětu odborových organisací v jednotlivých závodech nebo pro celý revír, rovněž jedná-li se o změny stávajících pracovních smluv, musí býti revírní rada k jednání přizvána. Revírní rada vyšle k tomuto jednání dle svého uznání jednoho až nejvýše 3 zástupce.
Pozvání děje se odborovými organisacemi.
Závody jsou povinny dodávati revírní radě čtvrtletně výkazy o množství a pohybu osazenstva, výrobě, vykonaných a zameškaných směnách, a výdělcích jednotlivých kategorií. Revírní rada přezkoumavši tyto výkazy jest povinna dožadovati se toho, aby pracovní smlouvy byly dodržovány jak zaměstnavateli tak také zaměstnanci. Dožádání toho stane se vyzváním buď podnikatele nebo závodní rady, aby přesně dohlédala na plnění převzatých pracovních podmínek.
5. Revírní rada může - dokud veřejné zprostředkování práce není upraveno zvláštním zákonem - zříditi v obvodu své působnosti pro dělníky hledající práci na dolech zprostředkovatelnu práce.
Stanovy zprostředkovatelny budou vypracovány v dohodě s majiteli dolů a schváleny ministerstvem sociální péče spolu s ministerstvem veřejných prací.
6. Revírní rada navrhuje k vyzvání ministra veřejných prací v plenární schůzi členy uhelné rady a uhelných výborů dle §§ 8, 9, 15 a 16 zák. ze dme 9. dubna 1920, č. 260 Sb. z. a n., o úpravě uhelného hospodářství.
Rozhoduje-li o stanovení cen uhlí a jeho distribuci jiný veřejný orgán, jest přizvati k spolu působení členy revírní rady.
7. O použití podílu na, čistém zisku hornických podniků, přikázaného revírní radě, rozhoduje tato v plenární schůzi.
Částky tyto mohou býti věnovány, pouze všeobecně dobročinným (sociálním, kulturním) zařízením pro hornické dělníky i zřízence, provisionisty, pensisty, jejich příslušníky, vdovy a sirotky.
Rozhodnutí o tom děje se ve schůzi, kde jsou přítomny aspoň dvě třetiny všech členů revírní rady. Jedná-li se o založení stálé instituce, jest zapotřebí k platnosti usnesení dvoutřetinové většiny, k usnesení o dalším udržování stačí jednoduchá většina.
Zrušení takto zařízených všeobecně dobročinných a užitečných institucí pro zaměstnance může být usneseno jen stejným způsobem jako jejich zřízení.
8. Výroční zpráva o administrativní a hospodářské činnosti schválená plným sborem revírní rady podána budiž nejdéle do 3 měsíců po ukončení kalendářního roku revírnímu báňskému úřadu ve třech stejnopisech.