CODEXIS® Přihlaste se ke svému účtu
CODEXIS® ... 42/2016 Sb.m.s. Sdělení Ministerstva zahraničních věcí o přístupu České republiky k Prohlášení některých evropských vlád o fázi využívání nosných raket Ariane, Vega a Sojuz z Vesmírného střediska Guayana I. Účel a závazky smluvních stran

I. Účel a závazky smluvních stran

42/2016 Sb.m.s. Sdělení Ministerstva zahraničních věcí o přístupu České republiky k Prohlášení některých evropských vlád o fázi využívání nosných raket Ariane, Vega a Sojuz z Vesmírného střediska Guayana

I. Účel a závazky smluvních stran

1. Na základě tohoto Prohlášení souhlasí Smluvní strany tohoto Prohlášení se společným rámcem pro fázi využívání nosných raket vyvinutých ESA a nosných raket Sojuz, vypouštěných z CSG po roce 2008, který nahrazuje plán Prohlášení o výrobní fázi Ariane popsaný v preambuli. Fáze využívání nosných raket, která následuje po kvalifikačním postupu popsaném v Referenčním rámci, zmíněném v preambuli, zahrnuje příslušnou výrobu nosných raket, integraci nosných raket, provoz vypouštění a marketingové činnosti.

2. Záruka dostupného, spolehlivého a nezávislého přístupu Evropy do kosmu za přiměřených podmínek je a zůstane zásadním cílem pro Smluvní strany tohoto Prohlášení.

3. Zaručený přístup do kosmu je zajišťován (i) nosnými raketami vyvíjenými a vyráběnými evropským průmyslem, v prvé řadě určenými k reakci na potřeby evropských institucionálních misí, (ii) provozuschopnou evropskou vypouštěcí základnou a (iii) evropskými průmyslovými kapacitami.

4. Fáze využívání nosných raket je uskutečňována v souladu s Kosmickou smlouvou a v ní uvedenými mírovými účely a v souladu s Úmluvou ESA.

5. Smluvní strany tohoto Prohlášení rozhodují o pověření společnosti Arianespace (dále jen "poskytovatel služeb vypouštění") prováděním fáze využívání nosných raket vyvinutých ESA a nosných raket Sojuz vypouštěných z CSG, a to v souladu s úlohami a odpovědnostmi definovanými v Referenčním rámci zmíněném v preambuli; za tímto účelem Agentura uzavírá dohody s poskytovatelem služeb vypouštění v souladu se směrnicemi uvedenými v článku III. níže. Tyto dohody nahrazují Úmluvu mezi ESA a Arianespace zmíněnou v preambuli, přičemž zajišťují kontinuitu této Úmluvy.

6. Využívání nosných raket vyvinutých ESA bere v úvahu průmyslové a geografické rozdělení práce, vyplývající z příslušných vývojových programů uskutečňovaných Agenturou, s výhradou specifických ustanovení příslušných dohod o využívání pro každou nosnou raketu vyvinutou ESA, které mají být uzavřeny mezi státy účastnícími se příslušného programu vývoje nosných raket uskutečňovaného Agenturou, tak jak je uvedeno v preambuli, a s výhradou ustanovení obsažených v dohodách mezi ESA a poskytovatelem služeb vypouštění, které jsou předpokládány v článku III. níže.

7. Evropská vypouštěcí základna zůstane udržována v provozních podmínkách tak, aby umožnila Smluvním stranám tohoto Prohlášení pohotový přístup do kosmu. Smluvní strany se ze své strany zavazují přispívat na financování kosmodromu CSG v souladu se specifickými dohodami.

8. Smluvní strany tohoto Prohlášení vezmou v úvahu nosné rakety vyvinuté ESA a nosnou raketu Sojuz, které jsou vypouštěny z CSG, při definování a provádění svých vnitrostátních programů stejně jako evropských a ostatních mezinárodních programů, kterých se zúčastňují, vyjma kdy využívání těchto nosných raket ve srovnání s využíváním ostatních nosných raket či kosmických dopravních prostředků dostupných v předpokládaném čase představuje nepřiměřenou nevýhodu s ohledem na náklady, spolehlivost nebo vhodnost mise.

Přednost při jejich využívání dávají Smluvní strany podle tohoto pořadí priorit:

- nosné rakety vyvinuté ESA,

- nosná raketa Sojuz vypouštěná z CSG ve srovnání s možnostmi zahajovat mise pomocí nosných raket, které ESA nevyvíjí,

- ostatní nosné rakety.

9. Smluvní strany tohoto Prohlášení souhlasí společně podporovat vypracování rámce, podle kterého se řídí zadávání veřejných zakázek na služby vypouštění nosných raket pro evropské institucionální programy a zajišťovat pro Evropu rovnou soutěž na celosvětovém trhu služeb vypouštění nosných raket.

10. V případě, kdy jsou služby vypouštění nosných raket zajišťované některým z vypouštěcích systémů, který je předmětem tohoto Prohlášení, prodávány státu, který není členem Agentury, nebo zákazníkovi, který nespadá pod pravomoc členského státu Agentury:

a) souhlasí Smluvní strany se zřízením výboru, dále jen "Výbor pro kontrolu prodejů", který bude nástupcem výboru pro kontrolu prodejů zřízeném podle Prohlášení o výrobě Ariane zmíněném v preambuli, přičemž tento výbor bude odpovídat za určení, zda plánovaný prodej služeb pro vypouštění nepředstavuje využití, jež je v protikladu vůči ustanovením článku I. odst. 4 výše.

Výbor pro kontrolu prodejů je složen z jednoho zástupce za každou Smluvní stranu tohoto Prohlášení. Generální ředitel Agentury informuje členy Výboru pro kontrolu prodejů o případech, kdy poskytovatel služeb vypouštění plánuje prodej těchto služeb státům, které nejsou členy Agentury, a zákazníkům, kteří spadají pod pravomoc těchto států.

Výbor pro kontrolu prodejů je svoláván takto: jedna třetina členů může požádat o schůzi na základě zjištění, že využití některé nosné rakety by mohlo být v protikladu k ustanovením článku I. odst. 4 výše.

Tento požadavek musí být vznesen ne později než čtyři týdny poté, co byli členové Výboru pro kontrolou prodejů informováni o navržené smlouvě. Výbor pro kontrolu prodejů musí být pak svolán do dvou týdnů. V průběhu čtyř týdnů může na základě dvoutřetinové většiny hlasů svých členů rozhodnout, že plánovaný prodej vypouštěcích služeb zakáže z důvodů neslučitelnosti tohoto prodeje s ustanoveními článku I. odst. 4 výše.

Toto rozhodnutí je závazné pro poskytovatele vypouštěcích služeb. V rámci výkonu působnosti, kterou je Francie pověřena podle Kosmické smlouvy, se Francie zavazuje podniknout nezbytné kroky k zajištění řádného splnění rozhodnutí o zákazu přijatého Výborem pro kontrolu prodejů.

b) Bez ohledu na závazky vyplývající z tohoto Prohlášení pro kteroukoliv její Smluvní stranu si každá Smluvní strana ponechá právo prohlásit, že se z důvodů týkajících se jí samé k určitému vypuštění nepřipojuje.

c) Jestliže se Smluvní strana domnívá, že prodej vypuštění není slučitelný s dodržováním Prohlášení z její strany, musí po konzultacích, které považuje za potřebné, informovat generálního ředitele Agentury.

Jestliže prodej pokračuje i poté, kdy generální ředitel informoval poskytovatele vypouštěcích služeb, může Smluvní strana s ohledem na dotčený prodej okamžitě pozastavit dodržování tohoto Prohlášení, a to za podmínek, že o tom do jednoho měsíce Agenturu a ostatní Smluvní strany tohoto Prohlášení formálně informuje zároveň s tím, že respektuje závazky, které uzavřela ve vztahu k ostatním prodejům. Pro potřeby využívání nosné rakety tato Smluvní strana nadále dává k dispozici své vlastní-nebo vnitrostátní prostředky a svá práva duševního vlastnictví, jak je definováno v článku I. odst. 11, a nebude odporovat jejich využívání.

Kdyby dotčená strana měla námitky proti tomu, aby její zařízení a subsystémy vyrobené jejím vnitrostátním průmyslem byly dány k dispozici pro dotčené vypuštění, bude v rámci svých pravomocí zavázána usnadnit převod výroby příslušných dodávek do průmyslového sektoru ostatních Smluvních stran a za žádných okolností se nesmí stavět proti výrobě dotčených dodávek v průmyslu ostatních stran.

d) Výbor pro kontrolu prodejů si vypracuje vlastní jednací řád.

11. Smluvní strany tohoto Prohlášení se zavazují, že poskytovateli vypouštěcích služeb, bude-li to požadováno pro účely využívání nosných raket vyvinutých ESA a nosných raket Sojuz vypouštěných z CSG:

- za finančních podmínek omezených na náklady vynaložené na tento účel dají k dispozici prostředky, které jsou vlastněné některými Smluvními stranami tohoto Prohlášení a které jsou používány pro vývojové programy nosných raket vyvíjených ESA a vývojové programy Sojuzu v programu CSG, s výjimkou kosmodromu CSG, pro který platí specifická ustanovení článku I. odst. 7 výše,

- poskytnou bezplatně práva duševního vlastnictví, která jim patří a která jsou odvozena z vývojových programů nosných raket vyvíjených ESA a nosných raket Sojuz v programu CSG; poskytovatel vypouštěcích služeb musí mít bezplatný přístup k technickým informacím v jejich vlastnictví, které vyplývají z uvedených programů.

12. Strany učiní vše, co je v jejich silách, aby poskytly ESA a poskytovateli vypouštěcích služeb požadovanou pomoc, která se vztahuje ke sledování průmyslové kvality a k přehledům o cenách.

13. Jestliže se v souvislosti s prodejem do zahraničí prokáže jako žádoucí stanovit specifická ujednání týkající se záruk a financování exportu, určí Smluvní strany na základě společné konzultace, jak lze tomuto požadavku vyhovět při dodržení zásady rovného rozdělení rizika a financování a poměrně spočítané účasti na využívání, jak je definováno v dohodách o využívání zmíněných v preambuli.

14. Smluvní strany souhlasí, že budou společné konzultovat kroky, které mají být činěny v případě hlavních změn charakteru poskytovatele vypouštěcích služeb nebo v případě událostí, které mohou mít významný vliv na jejich obchodování nebo na budoucnost nosných raket vyvíjených ESA a nosných raket Sojuz z CSG.