CODEXIS® Přihlaste se ke svému účtu
CODEXIS® ... 394/2004 Sb. Vyhláška, kterou se upravují podrobnosti o konání atestační zkoušky, zkoušky k vydání osvědčení k výkonu zdravotnického povolání bez odborného dohledu, závěrečné zkoušky akreditovaných kvalifikačních kurzů, aprobační zkoušky a zkušební řád pro tyto zkoušky § 17 - Obsah, průběh a hodnocení aprobační zkoušky

§ 17 - Obsah, průběh a hodnocení aprobační zkoušky

394/2004 Sb. Vyhláška, kterou se upravují podrobnosti o konání atestační zkoušky, zkoušky k vydání osvědčení k výkonu zdravotnického povolání bez odborného dohledu, závěrečné zkoušky akreditovaných kvalifikačních kurzů, aprobační zkoušky a zkušební řád pro tyto zkoušky

§ 17

Obsah, průběh a hodnocení aprobační zkoušky

(1) Zkušební komise ověřuje aprobační zkouškou odborné teoretické vědomosti, odborné praktické dovednosti, znalost systému zdravotnictví v České republice a schopnost odborně se vyjadřovat v českém jazyce v rozsahu nutném k výkonu zdravotnického povolání.

(2) Aprobační zkouška se člení na 4 na sebe navazující části, a to na test odborných znalostí, ústní odbornou zkoušku, absolvování praktického výkonu příslušného zdravotnického povolání pod odborným dohledem (dále jen "odborná praxe") a část ověřující znalost systému zdravotnictví v České republice. Část ověřující znalost systému zdravotnictví v České republice se nevyžaduje u uchazečů o uznání odborné způsobilosti k výkonu povolání dezinfektora, řidiče vozidla zdravotnické záchranné služby, ošetřovatele, maséra a nevidomého a slabozrakého maséra, laboratorního pracovníka, zubní instrumentářky, řidiče dopravy nemocných a raněných, autoptického laboranta a sanitáře.

(3) Všechny části aprobační zkoušky uvedené v odstavci 2 probíhají v českém jazyce. Tím se ověřuje schopnost uchazeče odborně se vyjadřovat v českém jazyce v rozsahu nezbytně nutném k výkonu zdravotnického povolání.

(4) Před zahájením každé části aprobační zkoušky uchazeč prokazuje svou totožnost.

(5) Obsah a rozsah jednotlivých částí aprobační zkoušky odpovídají obsahu a rozsahu znalostí a dovedností stanovených ve studijních oborech k získání způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání uskutečňovaných středními školami a vyššími odbornými školami a v akreditovaných zdravotnických studijních programech k získání způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání uskutečňovaných vysokými školami v České republice, popřípadě ve vzdělávacích programech oborů specializačního vzdělávání nebo akreditovaných kvalifikačních kurzů. S obsahem aprobační zkoušky je přihlášený uchazeč seznámen ministerstvem alespoň 20 dní před konáním první části zkoušky.

(6) Úspěšné absolvování testu znalostí se stanoveným časovým limitem a předepsanou úspěšností je předpokladem pro vykonání ústní odborné zkoušky, která následuje do 15 dnů po vykonání testu. Výsledek testu musí být zaznamenán v protokolu o aprobační zkoušce.

(7) Ústní odborná zkouška se skládá ze tří otázek. Otázky z teoretické části se losují a zaznamenávají do protokolu o aprobační zkoušce. Po vylosování otázek poskytne zkušební komise uchazeči přiměřený čas na přípravu odpovědi, nejméně však 15 minut. Úspěšné vykonání ústní odborné zkoušky je předpokladem pro vykonání odborné praxe.

(8) Odbornou praxi uchazeč vykoná jejím úspěšným absolvováním v délce uvedené v příloze této vyhlášky pod odborným dohledem zdravotnického pracovníka se způsobilostí k výkonu zdravotnického povolání bez odborného dohledu v příslušném oboru, který písemně zhodnotí, zda byla odborná praxe vykonána úspěšně. Úspěšné vykonání odborné praxe je předpokladem pro vykonání části aprobační zkoušky, kterou se ověřuje znalost systému zdravotnictví v České republice.

(9) Součástí části aprobační zkoušky, kterou se ověřuje znalost systému zdravotnictví v České republice, je ověření znalosti právních předpisů České republiky týkajících se výkonu zdravotnického povolání, o jehož uznání uchazeč žádá.

(10) Jednotlivé části aprobační zkoušky, s výjimkou odborné praxe, a její celkový výsledek jsou hodnoceny slovem "vyhověl" nebo "nevyhověl".

(11) Úspěšně vykonaná část aprobační zkoušky platí 24 měsíců ode dne jejího vykonání.