Část A: Náplň zkoušky technického zařízení
1. Kontrola shody skutečného provedení technického zařízení s průvodní dokumentací technického zařízení a kontrola úplnosti průvodní dokumentace.
2. Prohlídka technického zařízení z pohledu dodržení podmínek pro jeho instalaci podle průvodní dokumentace a jeho porovnání se skutečným stavem a zda je řádně označeno.
3. Úkony k ověření stavu zkoušeného technického zařízení zahrnující prohlídku včetně funkčních zkoušek ovládání a prvků určených průvodní dokumentací k zajištění bezpečnosti; přitom se zjišťuje, zda zařízení i za provozu odpovídá požadavkům bezpečnosti práce a provozu.
4. Zkouška funkce technického zařízení uvedená v průvodní dokumentaci.
5. Ověření vybavení technického zařízení výstražnými tabulkami a značkami.
6. Ověření splnění požadavků na odbornou úroveň obsluhy.
7. Prohlídka záznamů o prohlídkách, zkouškách a měřeních provedených na technickém zařízení.
U vyhrazeného technického zařízení tlakového se dále provede:
1. Vizuální prohlídka včetně prohlídky stavu bezpečnostní výstroje, prohlídka průvodní dokumentace, popřípadě řádu prohlídek, údržby a zkoušek vydaného zaměstnavatelem a kontrola dodržení požadavků této vyhlášky.
2. Tlaková zkouška hydraulickým tlakem, 40) kterou se ověřuje pevnost a těsnost tlakového zařízení při zkušebním přetlaku. Pro tlakovou zkoušku se použije kapalina uvedená v průvodní dokumentaci, jinak se použije voda. Pokud výrobce neurčí hodnoty zkušebního tlaku vyšší, nesmí být zkušební tlak menší než větší z níže uvedených hodnot:
a) tlak odpovídající největšímu zatížení, kterému smí být tlakové zařízení vystaveno za provozu se zřetelem k nejvyššímu pracovnímu tlaku a nejvyšší pracovní teplotě tlakového zařízení, násobený koeficientem 1,25, nebo
b) nejvyšší pracovní tlak násobený koeficientem 1,43.
V technicky zdůvodněných případech, kdy nelze zkoušku hydraulickým tlakem provést nebo kdy to určil výrobce v průvodní dokumentaci, mohou být provedeny jiné rovnocenné zkoušky, například zkouška těsnosti. 41) V případě jiných zkoušek, než je zkouška hydraulickým tlakem, je nutné před jejich provedením uskutečnit doplňková opatření, jako jsou nedestruktivní zkoušky nebo jiné rovnocenné metody k ověření pevnosti doporučené technickým předpisem nebo technickou normou.
U vyhrazeného technického zařízení zdvihacího se dále provede:
1. Statická zkouška 42) se zkušebním břemenem vycházející z největšího dovoleného provozního zatížení pro zkoušené zdvihací zařízení vynásobeného koeficientem statické zkoušky; koeficient statické zkoušky se volí tak, aby byla zaručena odpovídající úroveň bezpečnosti všech částí tohoto zařízení, avšak nemůže být menší než:
a) 1,5 pro ručně ovládaná technická zařízení zdvihací a pro zdvihací příslušenství, 43)
b) 1,25 pro ostatní technická zařízení zdvihací.
2. Dynamická zkouška 42) se zkušebním břemenem vycházející z největšího dovoleného provozního zatížení pro zkoušené zdvihací zařízení vynásobeného koeficientem dynamické zkoušky; koeficient dynamické zkoušky se volí tak, aby byla zaručena odpovídající úroveň bezpečnosti všech částí tohoto zařízení, avšak nemůže být menší než 1,1.
------------------------------------------------------------------
40) Například článek 369 ČSN 07 8305 a článek 117 ČSN 69 0012.
41) Například článek 107 ČSN 69 0012.
42) Příloha č. 1, bod 4.1.2.3 nařízení vlády č. 170/1997 Sb., kterým se stanoví technické požadavky na strojní zařízení.
43) Příloha č. 1, bod 4.1.2.5 nařízení vlády č. 170/1997 Sb.