§ 4
Použití výsledku vedlejší hospodářské činnosti
(1) Příjmů, které škola získá vedlejší hospodářskou činností, použije ke krytí prostředků vynaložených při jejím provádění a k výplatě odměn kolektivům nebo pracovníkům, kteří se na ní podíleli. Rozdíl mezi příjmy a výdaji spojenými s vedlejší hospodářskou činností je výsledek vedlejší hospodářské činnosti a připadá škole. Schvaluje jej v rámci finančního vypořádání národní výbor.
(2) Příslušné prostředky převede škola z příjmového rozpočtového účtu na běžný účet zvláštních prostředků. Provádí-li styk s bankou za školu národní výbor, převede příslušné peněžní prostředky z příjmového rozpočtového účtu na společný běžný účet zvláštních prostředků a zajistí oddělené sledování použití těchto prostředků podle jednotlivých škol.
(3) Prostředků podle odstavce 2 použije škola k vybavení a modernizaci, popřípadě k jiným účelům v zájmu pedagogického a odborného rozvoje školy, a to
a) k úhradě překročení limitu investic na pořizování strojů, přístrojů a zařízení, drobných podnikových a místních investic, projektových prací a jiných investic,
b) k pořízení materiálu a drobných a krátkodobých předmětů,
c) ke krytí jiných výdajů neinvestiční povahy pro výuku a výzkumnou činnost,
d) k financování případné ediční činnosti,
e) k poskytování příspěvků učitelům a žákům na částečnou úhradu výdajů spojených s výměnnou studijní praxí, s exkurzemi a jinými studijními cestami do zahraničí,
f) k reprezentačním výdajům při návštěvách významných osob ze zahraničí,
g) k financování zájmové činnosti žáků a pracovníků, zejména k úhradě výdajů na exkurze, zájezdy, pobyt v táborech pionýrů a mládeže škol nebo na jiné akce, které dávají společný prožitek a utužují kolektiv školy,
h) k vybavování kulturních, sociálních, zdravotních, rekreačních a tělovýchovných zařízení a táborů pionýrů a mládeže škol hmotnými prostředky neinvestiční povahy,
j) pro jinou činnost školy.
Převážnou část prostředků použije škola k účelům uvedeným pod písm. a) a b).
(4) Částku určenou na účely uvedené pod písm. a) převede škola z běžného účtu zvláštních prostředků národnímu výboru, který zařídí její odvod na zvláštní účet u příslušné pobočky Státní banky československé, na němž se ukládají doplňkové zdroje pro financování reprodukce základních prostředků. *)
(5) Z devizových prostředků získaných za práce a služby pro zahraniční odběratele v oblasti obchodních platů, jakož i platů za práva patentní, licenční a známková přidělí příslušný podnik zahraničního obchodu škole devizový podíl podle platných předpisů. **) Za práce a služby v oblasti neobchodních platů určí devizový podíl ministerstvo financí.
(6) Nepoužité prostředky uložené na běžném účtě zvláštních prostředků školy, popřípadě národního výboru podle odstavce 2 koncem roku nepropadají a převádějí se do dalších let. Nepoužité prostředky uložené na zvláštním účtě pro financování reprodukce základních prostředků rovněž koncem roku nepropadají; na požádání školy, popřípadě národního výboru je převede příslušná pobočka Státní banky československé zpět na běžný účet zvláštních prostředků školy, resp. národního výboru.
(7) Účetnictví o hospodaření se zvláštními prostředky se vede podle příslušných ustanovení směrnic ministerstva financí k účtové osnově pro rozpočtové organizace; ***) výdaje, náklady a příjmy se člení podle položkové skladby výdajů a příjmů.
------------------------------------------------------------------
*) § 3 odst. 13 vyhlášky č. 92/1965 Sb., o financování reprodukce základních prostředků.
**) Směrnice MZO č. 12/1965 (Věstník MZO částka 5), o devizové zainteresovanosti výroby na výsledcích zahraničního obchodu, výnos MZO č. 47/1961 (Věstník MZO částka 18), o možnosti použití části licenčních poplatků z některých aktivních licenčních a jim podobných smluv uzavřených s devizovými cizozemci, a výnos MZO č. 4/1963 (Věstník MZO částka 4), o postupu při využívání výsledků výzkumných prací pro účely zahraničního obchodu.
***) Výnos ministerstva financí ze dne 21. 11. 1959 čj. 141/68 000/59 - přímá instrukce pro orgány národních výborů reg. č. 160/P-1959.