CODEXIS® Přihlaste se ke svému účtu
CODEXIS® ... 389/2023 Sb. Vyhláška o systému epidemiologické bdělosti pro vybraná infekční onemocnění Čl. 5 - Shromažďování údajů a jejich hlášení

Čl. 5 - Shromažďování údajů a jejich hlášení

389/2023 Sb. Vyhláška o systému epidemiologické bdělosti pro vybraná infekční onemocnění

Čl. 5

Shromažďování údajů a jejich hlášení

1. Národní referenční laboratoř pro HIV/AIDS v případě potvrzení HIV pozitivity hlásí neprodleně výsledek testu:

1.1. pracovišti, které provádělo vyhledávací vyšetření,

1.2. ošetřujícímu lékaři, který vyšetření ordinoval,

1.3. lékaři místně příslušného HIV centra a

1.4. místně příslušnému orgánu ochrany veřejného zdraví.

2. Lékař HIV centra:

2.1. při prvním kontaktu s HIV pozitivní osobou odesílá vyplněný formulář "Hlášení nového případu HIV" pozitivity do Národní referenční laboratoře pro HIV/AIDS,

2.2. oznamuje pozitivitu místně příslušnému orgánu ochrany veřejného zdraví,

2.3. odesílá pří změně klinického stavu vyplněný formulář "Hlášení klinického případu AIDS" do Národní referenční laboratoře pro HIV/AIDS a současně oznamuje změnu také ošetřujícímu lékaři a místně příslušnému orgánu ochrany veřejného zdraví a

2.4. odesílá v případě úmrtí vyplněný formulář "Hlášení o úmrtí na HIV/AIDS" do Národní referenční laboratoře pro HIV/AIDS a současně oznamuje úmrtí také ošetřujícímu lékaři a místně příslušnému orgánu ochrany veřejného zdraví.

3. Pracoviště provádějící screeningové vyšetření HIV zasílají na příslušném formuláři publikovaném v Metodickém návodu k řešení problematiky infekce HIV/AIDS v České republice (dále jen "metodický návod") do Národní referenční laboratoře pro HIV/AIDS měsíční hlášení o počtu provedených vyšetření včetně údajů o vyšetřované populaci a použitých testech.

4. Národní referenční laboratoř pro HIV/AIDS údaje ověřuje, a to včetně ověření úmrtí pacientů HIV pozitivních, analyzuje a předává měsíční hlášení o výskytu HIV/AIDS Ministerstvu zdravotnictví, Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR a průběžně zveřejňuje na webových stránkách Státního zdravotního ústavu.

5. Poskytovatel zdravotních služeb, který poskytl preexpoziční profylaxi HIV infekce, hlásí elektronicky kumulativní data o jejím podání, a to vždy jednou ročně k 31. lednu následujícího roku, Národní referenční laboratoři pro HIV/AIDS v rozsahu:

a) počet všech osob, kterým byla podána preexpoziční profylaxe v daném roce podle

1. pohlaví,

2. věku,

b) počet všech osob, kterým byla podána preexpoziční profylaxe v daném roce poprvé v životě podle

1. pohlaví,

2. věku,

c) počet všech osob, kterým byla podána preexpoziční profylaxe v daném roce podle příslušnosti ke klíčovým populacím a věku

1. muži mající sex s muži,

2. osoby, které nejsou státními občany České republiky, včetně občana Evropské unie,

3. intravenózní uživatelé drog,

4. sexuální komerční pracovníci nebo pracovnice,

5. osoby ve výkonu trestu odnětí svobody,

6. osoby s poruchou sexuální identifikace,

7. ostatní.

6. Místně příslušný orgán ochrany veřejného zdraví zajistí předání informací o potvrzeném případu onemocnění všem spádovým pracovištím transfuzní služby a plazmacentrům předem dohodnutým způsobem z důvodů trvalého vyloučení z dárcovství krve a jejích složek.

7. Na základě údajů zaslaných do registru aktuálního zdravotního stavu fyzických osob 2), které onemocněly infekčním onemocněním, a fyzických osob podezřelých z nákazy, provádí pověřené orgány a instituce v souladu s mezinárodními smlouvami ve stanovených intervalech hlášení infekčních nemocí mezinárodním organizacím.

8. Pro hlášení nákaz vyvolaných lidským virem imunodeficience se použijí formuláře dostupné ve Věstníku Ministerstva zdravotnictví v metodickém návodu.

------------------------------------------------------------------

2) Zákon č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů.