CODEXIS® Přihlaste se ke svému účtu
CODEXIS® ... 389/2023 Sb. Vyhláška o systému epidemiologické bdělosti pro vybraná infekční onemocnění Čl. 2 - Laboratorní kritéria

Čl. 2 - Laboratorní kritéria

389/2023 Sb. Vyhláška o systému epidemiologické bdělosti pro vybraná infekční onemocnění

Čl. 2

Laboratorní kritéria

1. K průkazu potvrzeného případu pásového oparu se provádí laboratorní diagnostika klinického vzorku prostřednictvím

a) detekce nukleové kyseliny viru varicella-zoster v klinickém vzorku, a to preferenčně z vezikulární tekutiny, dále stěru z lézí před stadiem krusty a při přítomnosti neurologických příznaků z mozkomíšního moku,

b) izolace viru varicella-zoster na tkáňových kulturách ze stěru nebo vezikulární tekutiny,

c) průkazu virového antigenu metodou přímé imunofluorescence ve stěru ze spodiny vezikuly nebo léze,

d) průkazu viru v klinickém vzorku metodou imunoelektronové mikroskopie,

e) detekce vzestupu specifických protilátek proti viru varicella-zoster,

f) průkazu intrathékální syntézy protilátek proti viru varicella-zoster při přítomnosti neurologických příznaků, pokud bylo vyšetření provedeno nejméně s odstupem 10 dní od počátku výsevu nebo jiných příznaků.

2. Průkaz IgM protilátek z jednoho odběru se ověřuje výrazným vzrůstem hladiny celkových nebo IgG protilátek. Ke správné interpretaci výsledků sérologických vyšetření je třeba brát v úvahu klinické, laboratorní a epidemiologické údaje.

3. U osob očkovaných proti pásovému oparu se klinický materiál odesílá do Národní referenční laboratoře pro herpetické viry.

4. Národní referenční laboratoř pro herpetické viry provádí pomocí molekulárně biologických metod odlišení vakcinálních a divokých kmenů viru varicella-zoster.