§ 2
Výpočet čistých nákladů na dílčí služby poskytované v rámci univerzální služby
(1) Čisté náklady 1) na poskytování univerzální služby se vypočítají jako součet čistých nákladů na jednotlivé dílčí služby poskytované v rámci univerzální služby.
(2) Čisté náklady na dílčí službu vyjádřené v Kč se vypočítají podle vzorce:
ČN = N - TV + NI ,
v us us
kde je
ČN čisté náklady na dílčí službu
N náklady, kterým by se podnikatel vyhnul, kdyby neměl
v povinnost poskytovat univerzální službu, které jsou
rozdílem mezi efektivně a účelně vynaloženými náklady
na dílčí službu podnikatele s povinností poskytovat
univerzální službu a efektivně a účelně vynaloženými
náklady na dílčí službu podnikatele bez povinnosti
poskytovat univerzální službu (EÚVN - EÚVN)
us
TV tržní výhody podnikatele s povinností poskytovat
us univerzální službu
NI přiměřený objem návratnosti investic vynaložených na
us poskytování dílčí služby.
(3) Efektivně a účelně vynaloženými náklady podnikatele s povinností poskytovat dílčí univerzální službu jsou náklady prokazatelně nezbytné k poskytování této služby v kvalitě a za podmínek stanovených vyhláškou č. 162/2005 Sb., o stanovení parametrů kvality univerzální služby a jejich mezních hodnot, a vykazované v souladu s opatřením obecné povahy vydaném na základě § 86 odst. 3 zákona.
(4) Efektivně a účelně vynaloženými náklady podnikatele bez povinnosti poskytovat dílčí univerzální službu jsou náklady prokazatelně nezbytné k poskytování dílčí univerzální služby v kvalitě a za podmínek stanovených vyhláškou č. 162/2005 Sb., o stanovení parametrů kvality univerzální služby a jejich mezních hodnot, a vykazované v souladu s opatřením obecné povahy vydaném na základě § 86 odst. 3 zákona, které by podnikatel vynaložil v situaci, kdy by neměl uloženu povinnost poskytovat univerzální službu.
(5) Přiměřený objem návratnosti investic se určí jako součin procenta návratnosti vloženého kapitálu před zdaněním, které je stanoveno v opatření obecné povahy vydaném na základě § 86 odst. 3 zákona, a zůstatkové ceny investice prokazatelně nezbytné k poskytování dílčí služby stanovené jako průměr za zúčtovací období.
(6) Tržní výhoda z poskytování dílčí služby se určí jako součet výnosů z poskytování dílčí služby, výnosů souvisejících s poskytováním dílčí služby a peněžního vyčíslení nepřímých výhod, které má podnikatel s povinností poskytovat dílčí službu. Nepřímou výhodou je úspora nákladů dosažená v souvislosti s poskytováním dílčí služby.
------------------------------------------------------------------
1) § 48 zákona č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o elektronických komunikacích), ve znění pozdějších předpisů.