4 Ověřování
4.1 Obecné požadavky na ověřované měřidlo
4.1.1 Postup při prvotním a následném ověření teploměru je shodný.
4.1.2 Nejprve se provede vnější prohlídka teploměru, při které se zjišťují závady zjistitelné vizuálně. Následuje kontrola technických požadavků a konstrukčního provedení, kdy se zjišťuje, zda teploměr splňuje požadavky stanovené v bodu 2.2. Teploměry, které při vnější prohlídce, kontrole technických požadavků a kontrole konstrukčního provedení nevyhovují, se vyřadí z dalších zkoušek.
4.1.3 Sloupec teploměrné kapaliny v kapiláře nesmí být přetržený a nesmí obsahovat plynové bubliny. V expanzní nádobce nesmí být žádná teploměrná kapalina.
4.1.4 U teploměru podle Beckmanna je nutné kontrolovat stav horní části kapiláry, jež navazuje na prostor zásobníku teploměrné kapaliny pro potřeby nastavování základní teploty měření. V prostorách horní části stupnice musí být teploměrná kapalina jednolitá, spojená v jeden sloupec a nesmí jakkoli zasahovat do prostor měřicí kapiláry.
4.1.5 Před začátkem zkoušky správnosti měření teploty musí být teploměr uložen nejméně tři dny ve vertikální poloze při teplotě (20 ± 5) °C tak, aby se teploměrovou nádobkou nedotýkal podložky ani jiných těles. Doporučuje se, aby byl ve stojanu fixován pomocí svěrky v místě stupnicové části obalové trubice.
4.1.6 Kontrolu metrologických vlastností teploměru je nutné realizovat v průběhu jednoho kalendářního dne. Jestliže to není možné, je nutné následující den opakovat měření alespoň v jednom bodě. Nelze-li zkoušku realizovat tímto způsobem, je nutné ji celou zopakovat.
4.2 Požadavky na zkušební a etalonové zařízení
4.2.1 Teploměry se zkouší v kapalinovém porovnávacím termostatu, u něhož vnitřní prostor umožňuje realizovat měření při úplném ponoru zkoušeného teploměru. Teplotní gradient v pracovním prostoru kapalinového termostatu smí být maximálně 0,002 °C.
4.2.2 Teploměry se zkouší metodou porovnání jejich údajů s údajem etalonového teploměru. K odečtu údaje zkoušeného teploměru je nutné použít optické zvětšovací zařízení (lupu, televizní kameru se zobrazovacím zařízením - monitorem, displejem) s dvou až desetinásobným zvětšením.
4.2.3 Etalonovým teploměrem může být pouze platinový odporový snímač teploty kalibrovaný v rozsahu (0 až 156) °C, sekundární etalon prvního řádu spolu s měřicím a vyhodnocovacím zařízením. Nejistota určení teploty kapaliny v kapalinovém porovnávacím termostatu nesmí přesáhnout ± 0,004 °C absolutně a ± 0,002 °C relativně (diferenčně) pro koeficient rozšíření k = 2.
4.3 Postup při zkoušce správnosti měření zkoušeného teploměru
4.3.1 Údaj o teplotě měřené teploměrem se odečítá podle nejvyššího místa vypouklého menisku teploměrné kapaliny v kapiláře.
4.3.2 Teploměr se zkouší ve všech bodech svého jmenovitého rozsahu označených číslem, počínaje od jeho nejnižší teploty (tj. v intervalu 1 °C). Při kontrole teploměrů podle Beckmanna musí být teploměr před započetím zkoušky nastaven tak, aby maximální chyba měření teploty na dílku označeném 0,0 °C činila pět dílků Celsiovy teplotní stupnice. Po nastavení teploměru musí být tento teploměr v klidové poloze v souladu s požadavky stanovenými v bodě 4.1.5 nejméně 24 hodin.
4.3.3 Teploměr se umístí do kapalinového porovnávacího termostatu, jehož teplota je nejméně o 0,05 °C nižší než nejnižší hodnota číslem označeného dílku Celsiovy teplotní stupnice, a temperuje se po dobu nejméně patnácti minut. Měření se provádí při úplném ponoru zkoušeného teploměru.
4.3.4 Údaje zkoušeného teploměru se odečítají při zvyšující se teplotě. Vzestup teploty musí být rovnoměrný a po dobu odečtu údaje ze zkoušeného teploměru a etalonového teploměru nesmí překročit 0,003 °C za minutu.
4.3.5 Údaje zkoušeného teploměru se musí odečíst v intervalu teplot ± 0,05 °C od hodnoty teploty označené číslem na Celsiově teplotní stupnici. Odečet údaje každého teploměru se musí provést pod i nad označenou hodnotou teploty. Teplota v kapalinovém porovnávacím termostatu je určována etalonovým teploměrem.
4.3.6 Každý odečet zkoušených teploměrů musí začínat a končit určením teploty etalonovým teploměrem.
4.3.7 V průběhu jedné zkoušky je možné zkoušet najednou maximálně 5 teploměrů.
4.3.8 Odečty se realizují časově po sobě podle následujícího schématu:
1. odečet: T , T , T .............. T , T
E 1 2 5 E
2. odečet: T , T .................. T , T , T
E 5 2 1 E
3. odečet: T , T .................. T , T , T
E 5 2 1 E
4. odečet: T , T , T ............... T , T
E 1 2 5 E
kde T je údaj o teplotě určené etalonovým teploměrem,
E
T ... T údaje o teplotě naměřené zkoušenými teploměry 1...5.
1 5
Nejméně jedna výše popsaná série musí být realizovaná pod a jedna nad hodnotou teploty označené číslem. Údaje odečtené ze zkoušených teploměrů musí být s přesností 0,1 hodnoty dílku základní stupnice.
4.3.9 Po ukončení odečtů podle bodu 4.3.8 může být rychlost zvyšování teploty kapalinového porovnávacího termostatu (při přechodu na vyšší číslem označenou hodnotu) libovolná, ale při rychlosti vzestupu teploty větší než 0,02 °C za minutu je nutné po ustálení teploty zahájit odečet nejdříve za patnáct minut.
4.3.10 Z naměřených hodnot zkoušených teploměrů se vypočte aritmetický průměr, pro každou sérii odečtů podle bodu 4.3.8 zvlášť. Z údajů etalonového teploměru se vypočte teplota kapaliny v lázni termostatu pro každou sérii odečtů.
4.3.11 Chyba měření teploty zkoušeného teploměru se vypočte ze vztahu
Δ = t - t
T E
kde t je aritmetický průměr údajů o teplotě naměřené
T zkoušeným teploměrem,
t je konvenčně pravá hodnota teploty změřená
E etalonovým teploměrem.
4.3.12 Nejvyšší dovolená chyba měření teploty zkoušeného teploměru může být:
- při měření teploty absolutně ± 0,05 °C
- při měření teploty relativně (diferenčně) ± 0,005 °C
4.4 Ověřovací list
Splňuje-li teploměr požadavky stanovené touto vyhláškou, opatří se úřední značkou 3) a vydá se k němu ověřovací list. V ověřovacím listu se kromě náležitostí stanovených zvláštním právním předpisem 4) uvede teplota, jež je pro teploměr teplotou základní a pro niž byl teploměr nastaven a naměřené hodnoty teplotních diferencí vždy pro každou jmenovitou hodnotu teploty stupnice teploměru (1,0 °C; 2,0 °C; 3,0 °C; 4,0 °C; 5,0 °C atd.).
------------------------------------------------------------------
3) § 6 vyhlášky č. 262/2000 Sb.
4) Příloha č. 2 vyhlášky č. 262/2000 Sb.
******************************************************************