CODEXIS® Přihlaste se ke svému účtu
CODEXIS® ... 371/1922 Sb. Nařízení vlády republiky Československé, jímž se provádí zákon ze dne 7. prosince 1922, č. 370 Sb. z. a n., o stanovení výhod v plnění branné povinnosti. § 2. - Podmínky pro poskytnutí výhody v plnění branné povinnosti živitelům rodiny.

§ 2. - Podmínky pro poskytnutí výhody v plnění branné povinnosti živitelům rodiny.

371/1922 Sb. Nařízení vlády republiky Československé, jímž se provádí zákon ze dne 7. prosince 1922, č. 370 Sb. z. a n., o stanovení výhod v plnění branné povinnosti.

§ 2.

Podmínky pro poskytnutí výhody v plnění branné povinnosti živitelům rodiny.

(1) Neschopnost k výdělku příslušníků rodiny musí vylučovati nejen schopnost k jejich povolání (zaměstnání), nýbrž i schopnost k jakémukoliv výdělku, kterým by mohli opatřiti sobě a ostatním členům rodiny potřebnou výživu.

(2) Neschopnost k výdělku způsobenou mravními vadami lze pokládati za postačující jen tehdy, zabrání-li se poskytnutím výhody nedostatku a bídě, kterou dotčená rodina (člen rodiny) nevinně trpí následkem morální vady člena rodiny, k výživě rodiny (člena rodiny) povolaného. Rovněž vojenská invalidita sama sebou není dostatečným důkazem neschopnosti k výdělku.

(3) Neschopnost k výdělku příslušníků rodiny neodůvodňuje poskytnutí výhody, je-li důchod z majetku neb výdělek rodiny takový, že stačí k vydržování rodiny i bez pomoci reklamovaného; tomu je tak na př., když zemědělský (živnostenský, obchodní) podnik může býti pronajat nebo najatými pracovníky obstaráván, aniž by byla výživa rodiny touto změnou ohrožena, nebo když část domu pro rodinu nepotřebná může býti využitkována pronájmem a tím může býti dosaženo ryzího výtěžku, který zabezpečuje výživu rodiny bez součinnosti reklamovaného. Posuzují-li se důchodové poměry rodiny, buďte přiměřeně započteny daně a jiné veřejné dávky, jakož i knihovní břemena, která delší čas na majetku váznou.

(4) Jsou-li pracovní schopnosti tak sníženy, že jest žadatel sice schopen říditi (vésti) zemědělský (živnostenský, obchodní) podnik, není však s to, aby sám vykonával jiné fysické práce, sluší považovati žádost za odůvodněnou, jestliže by změnou v provozování zemědělského (živnostenského, obchodního) podniku (pronájmem, přijetím cizích placených zaměstnanců a pod.) byla možnost potřebné výživy vyloučena, vyjma případ, že žadatel může nějakým jiným vedlejším výdělkem ze zaměstnání, na něž jeho síly stačí, sebe a členy rodiny vydržovati.

(5) Pokud zákon klade důraz na určité stáří příslušníků rodiny, jest pro posouzení tohoto stáří rozhodným den 1. října odvodního roku dotčeného brance.

(6) Stáří ovdovělé matky, báby nebo osiřelých ženských sourozenců, jakož i zdravotní stav jejich, jsou nerozhodný; závažnou jest jedině okolnost, zda tací žadatelé potřebují k své výživě podpory reklamovaného bez ohrožení své existence, t. j. zda snad jejich výživa již není zajištěna majetkem, nebo vůbec bez součinnosti reklamovaného.

(7) K dosažení výhody není potřebí, aby rodina byla zcela bez jmění.

(8) Má-li žadatel nějaké zaopatření (výslužné, výměnek, důchod atd.), vylučuje toto zaopatření jen tehdy poskytnutí výhody, umožňují-li požitky, jež z tohoto zaopatření plynou, podle místních poměrů vydržování rodiny i bez reklamovaného.

(9) Není potřebí, aby reklamovaný bydlil v témže místě, v němž bydlí příslušníci rodiny od něho podporovaní, je však třeba, aby reklamovaný skutečně a vydatně je podporoval, takže výživa závisí na těchto podporách.

(10) Je-li žádáno o poskytnutí výhody manželskému synu, aby mohl živiti svého otce, nebudiž přihlíženo k nemanželskému synu matky (k nevlastnímu synu otce).

(11) Výhoda ve prospěch matky nemanželského nebo manželského syna, která se mezi tím provdala nebo po druhé provdala, je odůvodněna, není-li manžel k výdělku schopen a nemá-li sám z dřívějšího manželství syna, který by byl povinen ho vyživovati; při tom ovšem se předpokládá, že jsou i všechny ostatní podmínky pro poskytnutí výhody v plnění branné povinnosti splněny.

(12) Synu soudně rozvedené neb rozloučené matky nelze výhodu poskytnouti, pokud rozvedený (rozloučený) manžel k její výživě povinný žije.

(13) Ve prospěch jednoho žadatele může býti výhoda poskytnuta současně jen jednomu branci.

(14) Mají-li nastoupiti zároveň dva branci do presenční (další činné) služby, resp. jsou-li současně v presenční (další činné) službě dva branci, kteří jsou povoláni živiti žadatele, | může býti sice žádáno za oba, výhoda však smí býti poskytnuta pouze jednomu z nich [§ 11 (8)].

(15) Je-li žádáno za výhodu pro některého brance z toho důvodu, že některý jiný příslušník rodiny, jenž jest k vydržování ostatních příslušníků rodiny povinen, neplní této povinnosti, nebo se jí vymyká tím, že přesídlil na jiné místo, vystěhoval se, založil vlastní domácnost a pod., nelze pokládati žádost za odůvodněnou ,leda že není s to, aby vyživil příslušníky rodiny jako jejich živitel ve smyslu § 2 zákona.

(16) Týká-li se reklamace brance, jenž by vzhledem ku svým poměrům mohl žádati sám pro sebe za poskytnutí výhody z jiného důvodu, nelze ji proto zamítnouti.

(17) Cizí státní občanství příslušníka rodiny není na překážku přiznání výhody v plnění branné povinnosti dotčenému branci podle § 1.

(18) Ustanovení § 2 (5) zákona nevylučuje, aby byla poskytnuta ženatým brancům výhoda jakožto živitelům rodiny v případech, uvedených v § 2 (1) zákona.