Článek 2.
K přihlášce povinny jsou:
a) osoby fysické, které v území republiky Československé bydlí nebo nejméně jeden role se zde zdržují, ohledně všeho majetku dle dalších ustanovení soupisu podrobeného, ať jest kdekoliv;
b) ostatní osoby fysické ohledně majetku v tuzemsku ležícího.
Nabyl-li někdo majetku soupisu podrobeného, v území republiky Československé ležícího, v době po 1. březnu 1919 do dne přihlášky, povinen jest soupisem nejen zcizitel, nýbrž i nový majitel.
Za příslušníky domácnosti podá přihlášku přednosta domácnosti a to v přihlášce o majetku vlastním, za osoby nezletilé nebo pod kuratelou stojící jich zákonný zástupce.
Za osoby v tuzemsku se nezdržující podá přihlášku jich vykázaný zdejší zástupce, není-li takového, ten, jenž nemovitost spravuje nebo z jakéhokoli důvodu právního skutečně drží, případně dlužník (držitel reality), na jehož realitě pohledávka nebo právo vázne. Tyto osoby povinny jsou majitele o učiněné přihlášce vyrozuměti.
Za neodevzdané pozůstalosti učiní přihlášku dědicové nebo jinaké k zastupování pozůstalosti povolané osoby.
V případě spoluvlastnictví povinen jest přihláškou každý spoluvlastník ohledně svého podílu, který číselně - ku př. 1/2, 1/4 a pod. - udati dlužno, vyjímajíc jde-li o spoluvlastnictví příslušníků téže domácnosti. Avšak i tu přednosta domácnosti v poznámce vyznačí poměr spoluvlastnický. Veřejní společníci obchodních společností veřejných a komanditních mají zásadně rovněž podati oddělené přihlášky ohledně soupisu podrobeného majetku té které obchodní společnosti patřícího, s tím ovšem, že v přihlášce vyznačeno býti musí, že jedná se o součást jmění společenského.
Jest však též dovoleno, aby přihlášku podala veřejná obchodní (komanditní) společnost co taková a vyznačila, jakými podíly na jmění společenském, případně na zisku jednotliví veřejní společníci participují.