§ 13
Všeobecná ustanovení
(1) Volby do zastupitelstev v České republice řídí Česká volební komise. V okresech řídí volby do zastupitelstev okresní volební komise a v obcích místní volební komise. V hlavním městě Praze a ve městech uvedených v § 1 písm. b) řídí volby do zastupitelstev těchto měst městské volební komise a volby do obvodních a místních zastupitelstev uvedených měst místní volební komise.
(2) Ve volebních okrscích se zřizují okrskové volební komise.
(3) Členem volební komise může být každý občan delegovaný volební stranou, starší 18 let, který nebyl zbaven způsobilosti k právním úkonům, či jehož způsobilost k právním úkonům nebyla omezena a u kterého nejsou překážky výkonu volebního práva (§ 3 odst. 3). Kandidát na člena zastupitelstva nemůže být v obci, kde kandiduje, členem městské, místní nebo okrskové volební komise.
(4) Členové volební komise se ujímají své funkce složením slibu tohoto znění: "Slibuji na svou čest, že budu svědomitě a nestranně vykonávat svou funkci a budu se přitom řídit zákony a jinými právními předpisy." Slib skládá člen volební komise tak, že se podepíše pod písemné znění slibu.
(5) Volební komise se usnáší za přítomnosti nadpoloviční většiny svých členů většinou hlasů. V případě rovnosti hlasů se návrh pokládá za zamítnutý.
(6) Volební komise na svém prvním zasedání určí losem ze svého středu předsedu a místopředsedu. Předseda a místopředseda nesmí být členy téže volební strany (§ 18).
(7) Zapisovatele České volební komise jmenuje vláda České republiky. Zapisovatele okresní a městské volební komise jmenuje tajemník příslušného národního výboru zpravidla z pracovníků příslušného národního výboru. Zapisovatele místní a okrskové volební komise jmenuje tajemník příslušného národního výboru zpravidla z pracovníků nebo funkcionářů tohoto národního výboru. Zapisovatele volební komise je třeba jmenovat nejpozději 10 dnů před ustavením komise. Zapisovatel má právo zúčastnit se jednání volební komise s poradním hlasem a právo podávat komisi návrhy. Zapisovatel skládá slib ve znění stanoveném v odstavci 4 tomu, kdo ho jmenoval.
(8) Česká volební komise, jakož i okresní, městské, místní volební komise si mohou k výpočetnímu zpracování výsledků voleb vytvářet odborné (sumarizační) útvary. V obcích nad 5000 obyvatel je příslušný orgán státní statistiky povinen přidělit pracovníky. Tito pracovníci skládají slib ve znění stanoveném v odstavci 4.
(9) Činnost volební komise je ukončena 15. dnem po uveřejnění celkových výsledků voleb Českou volební komisí.