§ 6
Dohled na dopravu zboží po vodě
(1) Celní dohled v přístavech a překladištích, v nichž jsou celnice nebo jejich odbočky, vykonávají orgány celní správy. Při celním dohledu na dopravu zboží přes státní hranici po vodě a na jeho oběh v území stanoveném podle předpisů o ochraně státních hranic spolupůsobí též orgány ministerstva vnitra. Orgány, které vykonávají ve zmíněném území celní dohled, dozírají na to, aby plavidla plující z ciziny a do ciziny se nestýkala s břehem nebo jinými plavidly a aby trať od státní hranice k pohraniční přístavní celnici nebo naopak projela beze změny nákladu. Tyto orgány jsou oprávněny, pokud to není v rozporu s mezinárodními smlouvami, vstoupit na plavidlo, prohlížet plavidlo i zboží na něm naložené, nahlížet do průvodních listin a podle potřeby i do jiných listin týkajících se přepravovaného zboží a požadovat sdělení údajů a vysvětlení potřebná k posouzení, zda byly zachovány celní předpisy; mohou dát otevřít prostory, a uznají-li to za nutné, doprovodit plavidlo k nejbližší celnici.
(2) Upozorní-li orgán celní správy vykonávající celní dohled, že chce vstoupit na plavidlo, je vůdce plavidla povinen dopravit jej bezplatně na plavidlo a zpět. Při prohlídce je vůdce plavidla povinen vyhovět pokynům tohoto orgánu a přispět s posádkou k řádnému provedení prohlídky.
(3) Plavidla plující hraničními vodami nepodléhají celnímu řízení, nepřistanou-li u břehu. Orgány celní správy dohlížejí na lodní dopravu v hraničních vodách pouze ze břehu.
(4) Náklad plavidel plujících v průjezdu po řece, jejíž oba břehy jsou v Československu, může dát celnice pod celní závěru nebo může nařídit doprovod takových plavidel, pokud to připouštějí ustanovení mezinárodních smluv.