§ 10
Výrobci a opravci měřidel
(1) Organizace, které vyrábějí nebo opravují měřidla, jsou povinny podat před zahájením výroby nebo provádění oprav žádost o registraci u příslušného krajského oddělení úřadu.
(2) Organizace, které vyrábějí měřidla hromadně, musí před zahájením výroby předložit vzorky měřidel podléhajících typovému ověření úřadu, a pokud měřidla typovému ověření nepodléhají, příslušnému krajskému oddělení úřadu; k provádění zkoušek jsou organizace povinny předat úřadu nebo krajskému oddělení úřadu na jejich vyzvání bezplatně 3 vzorky měřidel. Tento počet může být v případě potřeby dohodou zvýšen. Teprve po schválení vzorku lze zahájit výrobu měřidla.
(3) Organizace jsou povinny zajišťovat správnost vyráběných nebo opravovaných měřidel před jejich předložením k úřednímu ověření jejich porovnáváním s úředně ověřenými hlavními podnikovými etalony.
(4) Organizace jsou povinny vždy do 30. září předkládat příslušnému krajskému oddělení úřadu návrh ročního plánu výroby měřidel, na jehož podkladě bude sestaven plán úředního ověřování v příštím roce.
(5) Při úředním ověřování je organizace povinna zajistit orgánům krajského oddělení úřadu plynulý a stejnoměrný přísun měřidel.
(6) Koná-li se úřední ověřování na základě zvláštního povolení ve zkušebnách organizací, jsou organizace povinny poskytnout orgánům krajských oddělení úřadu bezplatně vhodnou místnost, veškeré potřebné zkušební zařízení, pomocné a technické pracovníky a zajistit všechny ostatní podmínky potřebné k provedení úředního ověřování.
(7) Koná-li se úřední ověřování na žádost organizace přímo na místě používání měřidla, musí organizace zajistit podmínky potřebné k provedení zkoušky (v případě potřeby i pomocné pracovní síly).