1. Všeobecné požadavky
1.1. Technické požadavky uvedené v této příloze se vztahují na všechna tlaková zařízení a sestavy tlakového zařízení a jejich části.
1.2. Technické požadavky uvedené v
1.2.1. bodech 1.3 až 1.8, 1.13, 1.14, 2 až 5 a 11 až 14 se vztahují na obalové soubory pro přepravu, skladování a ukládání vyhořelého jaderného paliva a
1.2.2. bodech 1.3 až 1.10, 1.12 až 1.14, 2 až 5, 7, 8 a 11 až 15 se vztahují na vybraná zařízení uvedená v § 12 odst. 3 písm. a) a d).
1.3. Tlakové zařízení musí být navrženo v souladu s požadavky stanovenými
1.3.1. v jeho technické specifikaci podle vyhlášky o požadavcích na projekt jaderného zařízení a
1.3.2. touto vyhláškou.
1.4. Tlakové zařízení musí být navrženo tak, aby
1.4.1. nemohlo dojít k jeho náhlé poruše při všech zkušebních a provozních stavech, včetně nepřípustných úniků média,
1.4.2. bylo možné bezpečně provádět v průběhu jeho provozu všechny nezbytné plánované i neplánované kontroly nebo diagnostiku tohoto zařízení a
1.4.3. bylo možné bezpečně provádět jeho opravy a údržbu.
1.5. Tlakové zařízení musí být navrženo tak, aby odolalo nebezpečí plynoucímu z vlastností území k umístění jaderného zařízení, vnějších vlivů a vnitřních vlivů.
1.6. Tlakové zařízení musí být schopno plnit požadovanou funkci ve všech provozních stavech jaderného zařízení a v havarijních podmínkách, k jejichž zvládání je určeno.
1.7. Na materiály použité k výrobě tlakových zařízení a jejich částí zabezpečujících hermetičnost ochranné obálky se vztahují požadavky na materiály pro tlaková zařízení podle bodu 12 a 13 části A přílohy č. 2 k této vyhlášce.
1.8. Tlakové zařízení musí být navrženo tak, aby bylo možné provést jeho dekontaminaci a pokud je to možné následnou pasivaci vnitřních povrchů.
1.9. Při tvorbě návrhu tlakového zařízení se musí vycházet ze stanovených
1.9.1. výpočtových, provozních a zkušebních zatížení a jejich limitů,
1.9.2. provozních podmínek pro dané tlakové zařízení,
1.9.3. limitních parametrů provozuschopnosti tlakového zařízení, při jehož funkci dochází k mechanickému pohybu,
1.9.4. provozních režimů s ohledem na zařazení tlakového zařízení do bezpečnostní třídy,
1.9.5. chemických a fyzikálních parametrů médií používaných v tlakovém zařízení,
1.9.6. korozních vlivů použitých médií na materiál tlakového zařízení po dobu požadované životnosti tohoto zařízení a
1.9.7. požadavků na odolnost tlakového zařízení vůči seismickým účinkům nebo vůči cyklickým zatížením.
1.10. Tlakové zařízení musí být navrženo tak, aby bylo vyloučeno nebo minimalizováno riziko podstatné ztráty odolnosti vůči tlaku v důsledku poruchy vedoucí k porušení celistvosti tlakového zařízení a úniku radioaktivních látek. V případech, kdy nelze toto riziko vyloučit, musí být při provozu tlakového zařízení a po jeho odstavení vhodnými prostředky ochrany k udržení provozních parametrů zajištěno udržení dostatečné výše hladiny média v tlakovém zařízení a odvod zbytkového tepla, a to navazujícími napájecími systémy a systémy odvodu tepla.
1.11. Tlakové zařízení tvořící systém ochranné obálky, včetně zařízení ovlivňujících hermetičnost ochranné obálky, musí být navrženo tak, aby bylo možné stanovit těsnost při projektovaném výpočtovém tlaku po instalaci všech hermetických průchodek, hermetických dveří a vstupů.
1.12. Potrubí, které je tlakovým zařízením, musí být navrženo tak, aby riziko přetížení v důsledku nepřípustných vůlí nebo nadměrných sil vznikajících zejména na přírubách, spojích a vlnovcích bylo minimalizováno zejména pomocí podpor, výztuh, ukotvení, vyrovnání polohy a předpětí závěsů.
1.13. Tlakové zařízení musí být navrženo pro zatížení ve všech provozních stavech jaderného zařízení a v havarijních podmínkách, k jejichž zvládání je určeno. Je nutné brát v úvahu různá zatížení, která mohou působit společně, se zřetelem k pravděpodobnosti jejich současného výskytu.
1.14. Návrh tlakového zařízení zabezpečující náležitou pevnost musí být založen na výpočtové metodě podle bodu 2 v případě potřeby doplněné experimentální metodou. Při zpracování výpočtu mohou být použity pouze ověřené výpočtové programy.