§ 26
(1) Překážka ve výkonu práva hlasovat v referendu konaném v souběhu s volbami stanovená příslušnými zákony upravujícími konání referenda pro osoby s omezenou osobní svobodou z důvodu ochrany zdraví lidu v souvislosti s onemocněním covid-19 se nevztahuje na osoby oprávněné hlasovat v referendu (dále jen „oprávněná osoba“), které při hlasování v referendu využijí zvláštního způsobu hlasování podle tohoto zákona.
(2) Oprávněná osoba může využít pro hlasování v místním referendu zvláštní způsoby hlasování podle tohoto zákona
a) u volebního stanoviště zřízeného pro území okresu, na jehož území se nachází obec, ve které má oprávněný volič adresu místa trvalého pobytu a pro jejíž území je referendum vyhlášeno,
b) v pobytovém zařízení, které se nachází na území obce, ve které má oprávněný volič adresu místa trvalého pobytu a pro jejíž území je referendum vyhlášeno,
c) do zvláštní přenosné schránky, nachází-li se oprávněný volič na území obce, ve které má adresu místa trvalého pobytu a pro jejíž území je referendum vyhlášeno.
(3) Obecní úřad obce, ve které se koná místní referendum, předá krajskému úřadu nejpozději 4 dny přede dnem voleb dostatečné množství úředních obálek a hlasovacích lístků pro hlasování v referendu, které budou předány příslušným komisím pro hlasování.
(4) Krajský úřad zajistí komisi pro hlasování vhodnou zvláštní hlasovací schránku s nápisem „Referendum“ doplněným názvem obce, pro jejíž území je místní referendum vyhlášeno. Při hlasování v místním referendu postupuje komise pro hlasování a oprávněný volič přiměřeně podle tohoto zákona.
(5) Komise pro hlasování využívá jednu zvláštní hlasovací schránku pro všechny zvláštní způsoby hlasování podle tohoto zákona v tomtéž místním referendu. V době, kdy hlasování podle tohoto zákona neprobíhá, uschová komise pro hlasování zapečetěnou zvláštní hlasovací schránku a související dokumentaci u krajského úřadu. Po ukončení hlasování předá komise pro hlasování zvláštní hlasovací schránku krajskému úřadu spolu s evidencí oprávněných osob, kterým komise pro hlasování vydala úřední obálku pro hlasování v místním referendu. Krajský úřad zajistí ve spolupráci s obecním úřadem obce, ve které se koná místní referendum, předání zvláštní hlasovací schránky a evidence oprávněných osob okrskové volební komisi, kterou určí starosta obce. Okrsková volební komise posoudí obsah zvláštní hlasovací schránky a výsledky započte do celkových výsledků hlasování v místním referendu za hlasovací okrsek. Okrsková volební komise zároveň promítne obsah evidence oprávněných voličů do výpisu ze seznamu oprávněných osob.
(6) Při konání krajského referenda se postupuje podle odstavců 2 až 5 přiměřeně s tím, že hlasovací lístky pro krajské referendum sčítá sčítací komise a zápis o výsledku hlasování předá neprodleně krajské komisi zřízené podle příslušného zákona o referendu.