1. Cíle a očekávané výsledky
Obecným cílem tohoto návrhu je poskytnout technickou pomoc na rozvoj přiměřené správní kapacity v rámci Národního fondu, implementačních agentur a jiných orgánů zúčastněných na správě předvstupních fondů, v zájmu splnění požadavků EDIS.
Pro uspokojivé provedení celého procesu je zásadní vlastnictví ze strany kandidátských zemí. Národní schvalující úředník (NAO) musí ze své vlastní iniciativy zaslat žádost Komisi o rozhodnutí EDIS pro každou implementační agenturu, která podle NAO splňuje kritéria a podmínky. Akce ve fázích I až III postupu jsou povinností národních úřadů a vede je NAO, zatímco čtvrtá fáze přípravy na rozhodnutí Komise je výhradní odpovědností útvarů Komise.
Fáze I "hodnocení nedostatků" zahrnuje systémový audit každého orgánu, který má určit, v jakém rozsahu jsou aktuálně splněny požadavky EDIS, a identifikovat specifické akce, změny a zlepšení nutné ke splnění těchto požadavků. Hodnocení již probíhá s pomocí zdrojů z kandidátských zemí a nezávislého národního kontrolního úřadu nebo externího experta financovaného stávajícími projekty technické pomoci.
Pokud národní úřady provedly hodnocení ve fázi I také s pomocí externího auditora, může stejný úřad provádět i vyhodnocení splnění požadavků, za předpokladu, že nebyl zapojen do přípravných prací fáze II.
První částí tohoto programu je "odstraňování nedostatků" (fáze II postupu k EDIS). Cílem je příprava na EDIS pomocí provedení nutných změn a zlepšení v cílových institucích a postupech formou implementace doporučení ze zprávy o vyhodnocení nedostatků (Gap Assessment Report - GAR).
Za tímto účelem bude tento program pomáhat NF, IA a všem dalším orgánům zúčastněným na správě fondů Phare při hladkém zavádění EDIS tím, že jim pomůže vytvářet a rozvíjet správní kapacitu na přiměřenou úroveň prostřednictvím zavádění vhodných postupů, příruček a školení. Technická pomoc poskytne podporu zřízení systému k plnění požadovaných funkcí dle potřeby (programování projektů, řízení projektů, implementace projektů, veřejné zakázky, uzavírání smluv, řízení cash flow, finanční kontrola, monitorování a hodnocení opatření PHARE).
Druhou částí tohoto programu je vyhodnocení splnění požadavků (fáze III EDIS). Cílem je umožnit národním orgánům odpovědným za finanční řízení nástroje Společenství, aby stanovily, zda jsou splněny nutné podmínky pro formální žádost o EDIS.
Čtvrtou a konečnou fází (mimo rámec tohoto programu) je příprava na rozhodnutí Komise. Bude zahrnovat analýzu žádosti o EDIS, kterou předloží NAO, a následný ověřovací audit, který v případě kladného hodnocení povede k rozhodnutí Komise (prominutí předběžného schvalování) - zajistí útvary Evropské komise.
Je třeba pečlivě uvážit to, že ve většině kandidátských zemí byla v této oblasti již provedena zásadní opatření, buď v rámci specifických projektů Phare, twinningových dohod, technické asistence ISPA pro akreditaci EDIS nebo SAPARD. Proto by mělo být pečlivě sledováno, aby práce v rámci projektu doplňovala a nepřekrývala minulá nebo probíhající opatření Phare nebo ISPA a aby byly činnosti skutečně doplňkové a aby vycházely z již hotové práce.