§ 22
Topiči
(1) Samostatně obsluhovat nízkotlaké kotle smějí jen topiči, kteří
a) jsou starší než 18 let,
b) prokáží potvrzením příslušného lékaře, že jsou duševně a fyzicky schopni vykonávat topičské práce,
c) mají alespoň týdenní praktický zácvik,
d) řádně ovládají obsluhu celého kotelního zařízení, znají návod dodavatele k obsluze, provozu a údržbě kotelního zařízení, provozní řád kotelny a všechna bezpečnostní zařízení na svém pracovišti a tato zařízení řádně ovládají.
(2) Kotle s plynnými a kapalnými palivy s jmenovitým tepelným výkonem vyšším než 50 kW (~ 43 000 kcal/h) smějí obsluhovat jen topiči, kteří složili zkoušku před zkušební komisí jmenovanou a svolanou provozovatelem. Předsedou zkušební komise je pro zkoušku z obsluhy kotlů s plynnými palivy revizní technik plynových zařízení, pro zkoušku z obsluhy s kapalnými palivy revizní technik kotlů; dalšími členy komise jsou zástupce vedení provozovatelské organizace a zástupce příslušného závodního výboru Revolučního odborového hnutí.
(3) Den a místo konání zkoušek pracovníků musí provozovatel oznámit inspektorátu alespoň 15 dnů předem. Dostaví-li se k této zkoušce zástupce inspektorátu, má právo předsedat zkušební komisi namísto revizního technika; revizní technik zůstává v tomto případě členem komise.
(4) Provozovatelské organizace se mohou sdružit k provádění zkoušek, pokud by provádění těchto zkoušek pro vlastní pracovníky nebylo pro ně hospodárné. V tomto případě dohodnou složení a způsob svolávání zkušební komise.
(5) Zápis o zkoušce před komisí uvedenou v odstavci 2 a 4 se uloží u organizace, která zkušební komisi jmenovala.
(6) V kotelně musí být obsluha trvalá nebo občasná; způsob obsluhy u nově budovaných a rekonstruovaných kotelen se stanoví v projektu s přihlédnutím zejména k instalovanému výkonu kotelny, rozsahu automatizace, druhu paliva a návodu dodavatele k obsluze, provozu a údržbě.
(7) U kotlů s trvalou obsluhou se topič může krátkodobě vzdálit od kotlů, pokud zůstane v doslechu signalizačního zařízení, které dostává impuls při překročení nejvyššího přetlaku, nejvyšší přípustné teploty a u parních kotlů při poklesu hladiny vody pod nejnižší přípustnou hranici, nebo od jiného zabezpečovacího zařízení.