CODEXIS® Přihlaste se ke svému účtu
CODEXIS® ... 344/1991 Sb. Vyhláška federálního ministerstva dopravy, kterou se vydává Řád plavební bezpečnosti na vnitrozemských vodních cestách České a Slovenské Federativní Republiky Čl. 6.28 - Plavba plavebními komorami

Čl. 6.28 - Plavba plavebními komorami

344/1991 Sb. Vyhláška federálního ministerstva dopravy, kterou se vydává Řád plavební bezpečnosti na vnitrozemských vodních cestách České a Slovenské Federativní Republiky

Čl. 6.28

Plavba plavebními komorami

1. Při připlouvání k místům určeným pro čekání plavidel v obvodu plavebních komor musí plavidla snížit rychlost. Jestliže nemohou nebo nechtějí vplout ihned do plavební komory, musí, je-li na břehu osazen signální znak B.5 (příloha 7), zůstat stát před tímto znakem.

2. V čekacích polohách, v obvodech plavebních komor a v plavebních komorách musí plavidla vybavená zařízením pro radiofonické spojení, které jim umožňuje spojení v síti pro přenos plavebních informací, zajistit provoz tohoto zařízení pro příjem na kanálu vyhrazeném pro danou plavební komoru.

3. Plavba plavebními komorami probíhá v pořadí, v jakém plavidla připlula do míst určených pro čekání plavidel. Malá plavidla nemohou požadovat, aby byla proplavena zvlášť. Smějí vplouvat do plavební komory až po pokynu obsluhy plavební komory. Proplavují-li se malá plavidla společně s plavidly, která nejsou malými, smějí vplout do plavební komory až po těchto plavidlech.

4. Při připlouvání do obvodů plavebních komor a v místech určených pro čekání plavidel je předjíždění zakázáno.

5. V plavebních komorách musí být kotvy úplně zdviženy; toto ustanovení se vztahuje i na místa čekání u plavebních komor v případech, pokud nejsou použity k zakotvení plavidel.

6. Při vplouvání do plavebních komor musí plavidla snížit rychlost tak, aby nedošlo k nárazu do vrat nebo ochranných zařízení nebo do jiných plavidel nebo plovoucích těles.

7. V plavebních komorách:

a) jsou-li na zdech vyznačeny hranice pro stání plavidel, musí plavidla zůstat stát v mezích těchto hranic,

b) po dobu plnění nebo vypouštění plavební komory až do povolení k vyplutí musí být plavidla uvázána a úprava úvazů musí být prováděna tak, aby plavidla nenarážela do zdí, vrat a ochranných zařízení plavební komory nebo do jiných plavidel nebo plovoucích těles,

c) používání odrazníků je povinné; jsou-li snímatelné, musí být plovoucí,

d) je zakázáno z plavidel a plovoucích těles vypouštět nebo vylévat vodu na plató plavební komory nebo na jiná plavidla nebo plovoucí tělesa,

e) malá plavidla musí udržovat bezpečný odstup od ostatních plavidel.

8. V plavebních komorách a v čekacích polohách obvodů plavebních komor musí plavidla udržovat minimální boční vzdálenost 10 m od plavidel a sestav plavidel, která nesou modré světlo uvedené v čl. 3.14 odst. 1 nebo modrý kužel uvedený v čl. 3.32 odst. 1. Toto ustanovení však neplatí pro plavidla a sestavy plavidel, které nesou stejnou signalizaci.

9. Každé plavidlo nebo sestava nesoucí dvě nebo tři modrá světla uvedená v čl. 3.14 odst. 2 a 3 nebo dva nebo tři modré kužele uvedené v čl. 3.32 odst. 2 a 3 se proplavují jednotlivě.

10. Plavidla a sestavy, které nesou modré světlo uvedené v čl. 3.14 odst. 1 nebo modrý kužel uvedený v čl. 3.32 odst. 1 nesmí být proplavovány s plavidly osobní dopravy.

11. V zájmu bezpečnosti a náležitého pořádku v plavbě, rychlého proplouvání nebo plného využití plavebních komor, může obsluha plavební komory dávat doplňující pokyny, pokud nejsou v rozporu s tímto Řádem. V plavebních komorách a v čekacích polohách jejich obvodů jsou vůdci plavidel povinni se těmito pokyny řídit.