Čl. 2.01
Poznávací znaky plavidel s výjimkou malých plavidel
1. Každé plavidlo, s výjimkou malých plavidel, musí mít na lodním tělese nebo na pevně osazených štítcích anebo tabulích následující poznávací znaky:
a) evidenční označení.
Toto označení určí Státní plavební správa s ohledem na potřeby centrální evidence plavidel. Součástí evidenčního označení je název nebo obvyklá zkratka provozovatele plavidla. Nemá-li plavidlo přiděleno evidenční označení, musí být označeno názvem provozovatele nebo jeho obvyklou zkratkou.
Poznávací znaky musí být vyznačeny na obou bocích plavidla poblíž přídě; na plavidlech s vlastním pohonem i na zádi. Pokud v bočně svázané nebo tlačné sestavě je označení remorkéru zakryto, musí být umístěno tak, aby bylo z předepsaných směrů dobře viditelné,
b) místo evidence (domovský přístav).
Vyznačí se na obou bocích zadní části plavidla nebo na jeho zádi a po něm musí následovat poznávací písmeno nebo písmena státu, v němž je místo evidence (domovský přístav); poznávací písmena států jsou uvedena v příloze 1 k tomuto Řádu.
2. Kromě toho musí být:
a) na každém cejchovaném plavidle cejchovní tabule s uvedením cejchovního znaku, délky a šířky plavidla v metrech a jeho nosnosti v tunách. Tento údaj musí být na obou bocích plavidla, a to na lodním tělese nebo na pevně osazených tabulích,
b) na každém plavidle určeném k přepravě osob vyznačen nejvyšší přípustný počet cestujících.
Tento údaj musí být vyznačen na palubě na dobře viditelném místě.
3. Poznávací znaky musí být provedeny dobře čitelnými a nesmazatelnými latinskými písmeny. Výška písmen poznávacího znaku musí být nejméně 20 cm, v ostatních označeních nejméně 15 cm. Šířka písmen a tloušťka tahu musí být úměrná jejich výšce. Písmena musí být světlé barvy na tmavém podkladě nebo tmavé barvy na světlém podkladě.
4. Námořní lodě si mohou na vnitrozemských vodních cestách ponechat své poznávací znaky.
5. Plavidlo, které má posádku, musí při plavbě na vodní cestě kategorie I nést na zádi vlajku státu, v němž je evidováno.