CODEXIS® Přihlaste se ke svému účtu
CODEXIS® ... 335/2006 Sb. Vyhláška, kterou se stanoví podmínky a způsob poskytování finanční náhrady za újmu vzniklou omezením lesního hospodaření, vzor a náležitosti uplatnění nároku § 4 - Způsob určení výše náhrady

§ 4 - Způsob určení výše náhrady

335/2006 Sb. Vyhláška, kterou se stanoví podmínky a způsob poskytování finanční náhrady za újmu vzniklou omezením lesního hospodaření, vzor a náležitosti uplatnění nároku

§ 4

Způsob určení výše náhrady

(1) Způsob určení výše náhrady v případech uvedených v § 1 odst. 1 je uveden v příloze č. 3 k této vyhlášce.

(2) Výše jednotlivých náhrad se pro účely této vyhlášky zjistí pomocí vzorců uvedených v příloze č. 3 k této vyhlášce a výsledek se zaokrouhlí na celé koruny nahoru. S dílčími výpočetními výsledky se pracuje s přesností na 4 desetinná místa.

(3) Údaje o převažujícím lesním typu, zastoupení dřevin v nejnižší jednotce prostorového rozdělení lesa, jejich věku, bonitách a zakmenění se zjistí z lesního hospodářského plánu nebo lesní hospodářské osnovy. Pokud stav lesa zjevně neodpovídá údajům uvedeným v lesním hospodářském plánu nebo lesní hospodářské osnově, upraví se údaje o převažujícím lesním typu, zastoupení dřevin, jejich věku, bonitách a zakmenění podle skutečného stavu lesa. Pro pozemky nezahrnuté do platného lesního hospodářského plánu nebo lesní hospodářské osnovy se údaje zjistí obdobně jako v případě zjišťování údajů do lesního hospodářského plánu nebo lesní hospodářské osnovy, s výjimkou údaje o převažujícím lesním typu, který se přebírá z oblastního plánu rozvoje lesů 14). Zjištěné lesní typy se podle jejich ekologické příbuznosti převedou na soubory lesních typů České republiky 15).

(4) Věk porostu uvedený v lesním hospodářském plánu nebo lesní hospodářské osnově se aktualizuje k roku, ve kterém újma vznikla, s výjimkou náhrady újmy vzniklé v důsledku trvalého ponechání lesa nebo jeho části samovolnému vývoji, kde je rozhodný věk porostu v roce trvalého ponechání lesa samovolnému vývoji.

(5) Obmýtí a obnovní doba se zjistí ze schváleného lesního hospodářského plánu nebo lesní hospodářské osnovy. Je-li skutečný věk skupiny dřevin v nejnižší jednotce prostorového rozdělení lesa nebo obmýtní doba vyšší než maximální obmýtí skupiny dřevin uvedené ve vyhlášce o způsobu výpočtu výše újmy nebo škody způsobené na lesích 16), použije se pro účely žádosti maximální obmýtí uvedené ve vyhlášce o způsobu výpočtu výše újmy nebo škody způsobené na lesích.

(6) Administrativní náklady žadatele spojené se zpracováním podkladů nezbytných pro podání žádosti o náhradu se považují za mimořádné opatření podle § 1 odst. 1 písm. b) bodu 9.

(7) Administrativní náklady žadatele spojené se zpracováním nezbytných podkladů pro podání žádosti o náhradu se stanoví součinem celkové výše náhrad vypočtené podle odstavce 2 a procenta z celkové výše náhrady, které se vypočte podle vzorce

-0,455

% = 550 × ∑N ,

adm

kde ∑N je celková výše náhrady. Administrativní náklady lze uplatnit ve výši maximálně 30 000 Kč. Příslušný orgán ochrany přírody upraví konečnou výši administrativních nákladů podle celkové výše přiznané náhrady.

(8) V lesních porostech, ve kterých byl stav lesů zjišťován na inventarizační ploše, se náhrada újmy stanoví na základě provedené inventarizace zásob a dalších souvisejících taxačních veličin v předmětném porostu 17) nezbytných pro stanovení výše náhrady. Pro stanovení výše náhrady újmy se přiměřeně použijí způsoby stanovení výše náhrady újmy uvedené v příloze č. 3 k této vyhlášce.

(9) Od náhrady vypočtené podle odstavce 1 a náhrady vypočtené v dokumentu uvedeném v § 3 odst. 3 se odečte částka odpovídající snížení obvyklého objemu produkce z případného jiného omezení lesního hospodaření, než je omezení podle § 58 odst. 2 zákona 18), nebo ze škodných událostí, a částka poskytnutá vlastníkovi nebo nájemci pozemku z veřejných rozpočtů formou dotace, příspěvku nebo kompenzace na účel odpovídající omezení, na které žadatel uplatňuje náhradu.

(10) V lesních porostech, ve kterých byla žadatelem uplatněna náhrada za újmu vzniklou v důsledku trvalého ponechání lesa nebo jeho části samovolnému vývoji, nelze souběžně žádat o náhradu vzniklou za jiné omezení uvedené v § 1 odst. 1, s výjimkou mimořádného nebo nákladově náročnějšího opatření podle § 1 odst. 1 písm. b) bodu 9.

(11) V lesních porostech, ve kterých byla žadatelem uplatněna náhrada za omezení výše těžeb, nelze souběžně žádat o náhradu za újmu vzniklou v důsledku prodloužení obmýtí či prodloužení obnovní doby.

(12) Náhradu újmy za omezení výše těžeb v jednotlivých lesních porostech při tvorbě nebo v průběhu platnosti lesního hospodářského plánu nebo lesní hospodářské osnovy převzaté protokolem o převzetí lze uplatnit ve všech kategoriích maloplošných zvláště chráněných území, v prvních zónách chráněných krajinných oblastí nebo v jiných porostech, ve kterých byla plánovaná výše těžby z důvodu ochrany přírody prokazatelně snížena.

------------------------------------------------------------------

14) § 3 odst. 1 písm. d) vyhlášky č. 298/2018 Sb., o zpracování oblastních plánů rozvoje lesů a o vymezení hospodářských souborů.

15) Příloha č. 4 k vyhlášce č. 298/2018 Sb.

16) Příloha č. 3 k vyhlášce č. 55/1999 Sb.

17) § 7a a příloha č. 6 k vyhlášce č. 84/1996 Sb., ve znění vyhlášky č. 186/2022 Sb.

18) Například § 33 odst. 3 zákona č. 289/1995 Sb., ve znění zákona č. 314/2019 Sb.