CODEXIS® Přihlaste se ke svému účtu
CODEXIS® ... 328/1922 Sb. Nařízení vlády republiky Československé, kterým se provádí zákon ze dne 13. července 1922, čís. 235 Sb. z. a n., o nové úpravě statistiky zahraničního obchodu. IIIa. Statistická ohláška pro vývoz z volného oběhu po suchu.

IIIa. Statistická ohláška pro vývoz z volného oběhu po suchu.

328/1922 Sb. Nařízení vlády republiky Československé, kterým se provádí zákon ze dne 13. července 1922, čís. 235 Sb. z. a n., o nové úpravě statistiky zahraničního obchodu.

IIIa. Statistická ohláška pro vývoz z volného oběhu po suchu.

CDX_LCR_105338_10

Obrázek

Vysvětlivky.

Sloupec 1. a 2. Druh předmětů ohlašuje se statistickým číslem a pojmenováním zboží podle statistického seznamu zboží pro vývoz. Jeli v témže čísle (v témže odstavci téhož čísla) statistického seznamu uvedeno odděleně několik druhů zboží, nesmí býti hlášen celý název čísla (odstavce), nýbrž jen druh, který se vyváží. Obsahuje-li zásilka několik druhů zboží téhož statistického čísla (odstavce), musí býti každý druh hlášen zvláště. Předpisuje-li statistický seznam pojmenování v obchodě obvyklé, jest udán toto; obchodní název musí však obsahovati veškeré znaky potřebné pro zjištění správnosti udaného statistického čísla (z čeho je zboží zhotoveno, jak je zpracováno a k čemu slouží). U hotových strojních součástí jest výslovně udati, že jsou hotové, a označiti přesně stroj, k ně,už náleží. Rozložené úplně stroje jest výslovně jako takové označiti.

Pojmenování všeobecné, jako ovoce, zelenina, zboží koloniální, rukodílné, střižní, léky atd., je nepřípustno.

Sloupec 3. Udati jest počet, druh a značky nákladních kusů, nebo při celovozových zásilkách počet a čísla vagonů. Z údajů musí býti patrno, který nákladní kus (vagon) obsahuje v sousedních sloupcích hlášené zboží. Jde-li o kotlové vozy (cisterny, jímky), jest kromě čísla vozu výslovně udati, že jde o cisternu (jímku).

Sloupec 4., 5. a 6. Množství předmětů jest hlásiti podle předpisu statistického seznamu buď podle váhy, nebo podle počtu kusů, nebo podle váhy a počtu kusů, nebo podle váhy a objemu (u nápojů), nebo podle nosnosti v tunách (jen u lodi ze dřeva). Váha hlásí se zpravidla brutto, jen u surového a spotřebního cukru, pak u tekutin v kotlových vozech jest hlásiti váhu brutto i netto. Je-li v jednom nákladním kuse obsaženo několik druhů zboží rozličných statistických čísel a každý by se měl hlásiti hrubou váhou, jest hlásiti hrubou váhu celé zásilky a kromě toho čistou váhu každého druhu zboží. Množství dle objemu jest vepsati do téhož řádku nad udanou váhu.

Ve sloupci 6. jest hořejší z obou částí určena pro počet kusů, dolejší pro nosnost v tunách.

Sloupec 7. Jako hodnotu zboží jest hlásiti:

a) bylo-li zboží do ciziny prodáno, skutečnou prodejní cenu v místě prodeje (podle faktury), zvětšenou o výlohy za obal a obstarání, dále o pojistné a přepravné až na československou hranici;

b) nebylo-li zboží do ciziny prodáno, trhovou cenu tohoto zboží v místě, z něhož se zboží přímým určením pro cizinu odesílá, zvětšenou o pojistné a přepravné z místa odeslání až na československou hranici.

Vývozní clo a jinaké vývozní dávky se do hodnoty započítávají. Hodnotu jest hlásiti, v Kč. Stal-li se prodej v měně cizí, tvoří základ pro přepočítání kurs skutečně ujednaný, nebyl-li ujednán, poslední úřední kurs ("peníze") přede dnem statistického hlášení.

K vyzvání Státního úřadu statistického jest strana povinna předložiti fakturu.

Sloupec 8. Země určení jest země, která jest posledním známým cílem zásilky; bylo-li zboží do ciziny prodáno, země, do níž bylo zboží prodáno.

Sloupec 9. Země původu při vývozu jest Československá republika, jestliže zboží, jez se vyváží, v našem statě jako přirozený produkt vzniklo nebo dalším zpracováním nabylo povahy, v níž se vyváží. Při vývozu cizozemského zboží jest jako zemi původů udati zemi, z níž bylo toto zboží jež se nyní reexportuje, svého času zasláno do Československé republiky (země zásilky), nebo bylo-li reexportované zboží svého času v cizině koupeno, zemi, z níž bylo zboží toto koupeno (země obchodní). Není-li osobě k hlášení povinné známa ani země zásilky ani země obchodní budiž udána ta země z níž reexportované zboží svého času do Československé republiky vstoupilo. Není-li ani tato země známa, jest vepsati ve sloupci 9. toliko slovo "cizí".

Statistické poplatky.

Statistický poplatek se vybírá:

1. U vyváženého dobytka podle počtu kusů, a to

a) 1 Kč za každý kus velkého dobytka (volů, buvolů, býků, krav, mladého skotu, koní, oslů, mezků a mulů);

b) 1 Kč za každých pět kusů drobného dobytka(telat, hříbat, koz, ovcí, vepřů); počet nebo zbytek menší než pět kusů počítá se pro vyměření statistického poplatku za pět kusů;

2. u všech ostatních vyvážených věcí podle hrubé váhy, a to

a) z každé zásilky až do 10 tun hrubé váhy 1 Kč za každých 100 kg hrubé váhy nebo jich část, nikoliv však více než 10 Kč;

b) z každé zásilky těžší 10 tun hrubé váhy 10 Kč za každých 10 tun hrubé váhy; ze zbytku převyšujícího 10 tun anebo jich násobek vyměří se poplatek podle ustanovení předchozího odstavce a);

c) u t. zv. "hromadných" věcí (viz § 43 provád. nař.) 5 Kč za každých 10 tun zásilky; ze zbytku převyšujícího 10 tun nebo jich násobek jest zapraviti 1 Kč za každých 1000 kg nebo jich část, nikoliv však více než 5 Kč.

Statistický poplatek jest zapraviti z každé zásilky zvlášť.