§ 23.
Výbor iniciativní.
(1) Výbor iniciativní zkoumá samostatné (iniciativní) návrhy senátorů předběžně, a je povinen rozhodnouti, neurčil-li mu senát lhůty kratší, do 30 dnů po tom, co návrh mu byl přikázán. Bylo-li zasedání mezi touto lhůtou skončeno, počítá se znova lhůta ode dne, kdy počne nové zasedání.
(2) Předseda iniciativního výboru přikáže návrh některému členu jako zpravodaji; je-li námitka, proti osobě zpravodajově, zvolí zpravodaje výbor bez rozpravy prostým hlasováním. Menšina, která hlasovala proti osobě zvoleného zpravodaje, má práva zvoliti si koreferenta. K věci promluví pouze referent a koreferent; k návrhu předsedově může výbor bez rozpravy prostým hlasováním pro referenta a koreferenta obmeziti dobu řeči, ne však pod 10 minut. Výbor rozhodne bez dalšího rokování prostým hlasováním o tom, zda návrh přikazuje k řádnému projednání výboru, jejž považuje za příslušný, či zda návrh se zamítá. O usnesení vyrozumí výbor předsedu senátu a prvého z navrhovatelů.
(3) Kterýkoli z navrhovatelů může do 3 dnů po tom u předsedy senátu navrhnouti, aby senát zamítavé usnesení iniciativního výboru změnil, načež předseda v jedné z nejbližších schůzi senátu věc předloží. Senát rozhodne bez rozpravy prostým hlasováním.
(4) Vyhoví-li senát návrhu, přikáže předseda návrh výboru, který uznává za příslušný.
(5) K návrhu předsedovu může se senát bez rozpravy prostým hlasováním usnésti, že rozhodne o různých návrzích iniciativních jediným hromadným hlasováním.
(6) Návrhy, o nichž iniciativní výbor včas nerozhodl, přikáže předseda senátu na návrh kteréhokoli z navrhovatelů výboru, jejž za příslušný považuje.