CODEXIS® Přihlaste se ke svému účtu
CODEXIS® ... 321/1920 Sb. Nařízení vlády republiky Československé, kterým se upravuje správa veřejná mimo soudní správu a rozšiřuje působnost československých zákonů a nařízení z oboru oné správy na Hlučínsku. § 14

§ 14

321/1920 Sb. Nařízení vlády republiky Československé, kterým se upravuje správa veřejná mimo soudní správu a rozšiřuje působnost československých zákonů a nařízení z oboru oné správy na Hlučínsku.

§ 14

I. V přičleněném území nabývají přímé daně platnosti dnem 1. dubna 1920 podle těchto ustanovení:

a) Daně reální:

1. Daň pozemková předpisuje se podle dosavadního katastru a v dosavadní výměře a podle ostatních ustanovení československých zejména tedy zákona ze dne 24. května 1869, č. 88 ř. z., bez válečné přirážky, zavedené v těchto zemích (zákon z 18. listopadu 1919, č. 617 Sb. z. a n.) evidence katastru daně pozemkové vede se se změnami, plynoucími z převzetí tamního katastru, podle ustanovení československých, obzvláště tedy podle zákona ze dne 23. května 1883, č. 83 ř. z.

2. Československé předpisy o dani domovní, zejména tedy patent o dani domovní ze dne 23. února 1820 a pozdější zákony a nařízení, na bývají účinnosti s tou změnou, že tu nenabývá účinnosti ustanovení lit. a) §u 1 zákona ze dne 9. února 1882, č. 17 ř. z., o rozšíření domovní daně činžovní na celé osady (místa zcela domovní dani činžovní podléhající) a že pro budovy, které se zdaňují podle výnosu činžového, se stanoví srážka na výlohy udržovací a umořovací 30 procenty a výměra daně 5 procenty.

Prozatím předpisuje a vybírá se daň domovní v dosavadní své výměře s výhradou pozdějšího vyrovnání, jakmile československá daň domovní bude nově uložena.

b) Daně osobní:

1. Dosavadní daň ze živnosti a provozu pozbývá platnosti; na místo ní vstupují všeobecná a zvláštní dan výdělková, tak jak jsou upraveny v I. a II. hlavě zákona o osobních daních přímých ze dne 25. října 1896, č. 220 ř. z., ve znění novely ze dne 23. ledna 1914, č. 13 ř. z., a v pozdějších zákonech a nařízeních, avšak s tím obmezením, že smějí býti sazby všeobecné daně výdělkové předpisovány výměrou menší nežli ve Slezsku; válečná přirážka vybírá se ku zvláštní dani výdělkové, ku všeobecné dani výdělkové nikoliv.

2. Daň důchodová (III. hlava cit. zákona o daních osobních) vybírá se bez válečné přirážky s úchylkou, že výnosy cenných papírů vydaných v německé říši jsou od daně důchodové osvobozeny.

3. Daň z příjmů (IV. hlava cit. zákona o daních osobních) vyměřuje se i s válečnou přirážkou.

Dosavadní daň doplňková odpadá dnem 31. března 1920.

4. Dávka tantiemová vstupuje v platnost podle ustanovení článku III. zákona ze dne 23. ledna 1914, č. 13 ř. z., i s válečnou přirážkou.

5. Daň válečná předpisuje se podle ustanovení zákona ze dne 30. ledna 1920, č. 79 Sb. z. a n.

Všeobecná ustanovení (VI. hlava) zákona o osobních daních přímých pod č. 1 citovaného se všemi dodatky nabývají platnosti a účinnosti dnem 1. dubna 1920, trestní ustanovení téhož zákona se všemi dodatky (V. hlava), platí pro jednání a opomenutí, která se stala po vyhlášení tohoto nařízení

II. zrušen

Co se týče příjmů místně na obec vázaných, má obec, ve které daň z příjmu a daň důchodová se neukládá, právo ukládati přirážky pouze ku části daně z příjmu a daně důchodové, připadající poměrně na tyto příjmy.

III. Přímé daně i s přirážkami vybírá podle příslušných předpisů československých berní úřad v Hlučíně.