III. Postup při vydávání posudků
(14) V posudku lékař uvede kromě osobních údajů o poškozeném a objektivního nálezu též jednotlivé diagnózy pokud možno bez použití latinských názvů a čísla položek, podle nichž hodnotil bolest a ztížení společenského uplatnění. Dále v něm stručně uvede
a) důvody provedeného zvýšení nebo snížení počtu bodů,
b) důvody jiných závěrů hodnocení,
c) v čem spočívá ztížení společenského uplatnění (např. má nápadné jizvy, kulhá, neudrží moč, popřípadě stolici, trpí závratěmi, nevydrží dlouho stát, špatně snáší jízdu apod.),
d) jakému počtu bodů by při odstranitelnosti následků poškození pravděpodobně odpovídal stav poškozeného po provedení jednoduchého a běžného lékařského zákroku a stanovisko poškozeného k takovému zákroku.
Součástí lékařského posouzení není určování zvýšení odškodnění za ztížení společenského uplatnění podle § 6 odst. 2 vyhlášky.
(15) Jestliže stanovený počet bodů převyšuje 300 nebo jde-li o vnitřní zranění (např. krvácení do mozku nebo míchy, poranění plic, ledvin, sleziny apod.), lze posudek vydat pouze tehdy, byl-li potvrzen přednostou příslušného odborného oddělení, popřípadě jeho zástupcem. Takto musí být potvrzen též posudek, v němž se uvádí možnost nápravy nebo zmírnění následků.