Příloha č. 11
Stanovení radonového indexu pozemku
Objemová aktivita radonu v půdním vzduchu se přitom stanoví ze souboru měření následujícím způsobem:
- odběr vzorků půdního vzduchu se provádí z hloubky 0,8 m,
- minimálním souborem je 15 vzorků odebraných z různých míst pozemku v budoucí zastavěné ploše a nejbližším okolí,
- při hodnocení plochy větší než 800 m2 jsou odběry prováděny v základní síti 10 x10 m v budoucí zastavěné ploše a nejbližším okolí,
-výsledná objemová aktivita radonu v půdním vzduchu pro sledovaný pozemek se vypočítá jako třetí kvartil souboru naměřených hodnot (s vyloučením hodnot menších než 1,0 kBq/m3.
Stanovení propustnosti základových půd se provádí na základě výsledku průzkumu pozemku (dokumentace vertikálního profilu, podíl jemné frakce v zeminách a rozložených horninách, přímé měření plynopropustnosti). Pro stanovení radonového indexu se vyhodnocuje zjištěná propustnost (nízká, střední, vysoká) ve vertikálním profilu do hloubky základové spáry budoucího objektu s uvážením variability hodnot propustnosti na zkoumaném stavební pozemku.
Pozemek s nízkým radonovým indexem je takový pozemek, kde je detailním průzkumem zjištěno, že objemová aktivita radonu v půdním vzduchu je menší než 10 kBq/m3 u vysoce propustných, 20 kBq/m3 u středně propustných a 30 kBq/m3 u nízko propustných základových půd.
------------------------------------------------------------------