§ 17.
Odškodnění na penězích (odbytné) vyměřuje pozemkový úřad podle těchto zásad:
Pro výši odbytného rozhodnou jest jednak celková doba služby na velkém majetku pozemkovém, z níž pro odbytné lze započítati nejvýše 40 roků, jednak povaha posledně vykonávané služby, jednak skutečnost, zda jde o zaměstnance svobodného nebo ženatého a zda zaměstnanec jako. otec (matka) stará se o nezaopatřené děti ve věku do 14 roků. Za nezaopatřené považují se i děti do 18 roků, jsou-li bez viny výživou odvislé na zaměstnanci. Pokud běží o rodinné poměry zaměstnancovy, rozhoduje pro výpočet odbytného stav v době, kdy počíná nárok (§ 2, odst. 4.).
Pozemkovému úřadu přísluší přezkoumati a podle volného uvážení posoudili a rozhodnouti, zda trvalým zaměstnancem posledně vykonávaná služba jest přiměřená jeho schopnostem, zejména tehdy, vyžaduje-li se zpravidla pro ni kvalifikace školního a praktického odborného vzdělání nebo jen praktického odborného vzdělání.
Odbytné činí:
1. U úředníků, vtříděných do skupin dle přílohy A.:
ve skupině I. za prvý rok 3000 Kč, za každý další rok 600 Kč,
ve skupině II. za prvý rok 4000 Kč, za každý další rok 800 Kč,
ve skupině III. za prvý rok 5000 Kč, za každý další rok 1000 Kč,
ve skupině IV. za prvý rok 6000 Kč, za každý další rok 1200 Kč,
ve skupině V. za prvý rok 7000 Kč, za každý další rok 1400 Kč,
ve skupině VI. za prvý rok 8000 Kč, za každý další rok 1600 Kč,
ve skupině VII. za prvý rok 10.000 Kč, za každý další rok 2000 Kč.
Odbytné úředníka, jenž jest hlavou rodiny nebo jediným živitelem výdělku neschopných příbuzných v linii přímé, v linii pobočné do druhého stupně, zvyšuje se o 20%, a připadá-li naň péče o nezaopatřené děti, o dalších 5% na každé nezaopatřené dítě
2. U zřízenců, jimiž podle předpisů tohoto nařízení jest rozuměti jednak zaměstnance dozírající pravidelně k pracem jiných osob, jednak vyučené řemeslníky vykonávající své řemeslo a mající podstatně vyšší požitky než ostatní dělnictvo, o 60% více než u dělníků.
3. U dělníků:
a) svobodní do 24 roků věku za prvý rok služby muž 1000 Kč, žena 800 Kč, za každý další rok služby muž 100 Kč, žena 80 Kč, svobodní přes 24 roky věku muž 1500 Kč, žena 1300 Kč, za každý další rok služby muž 120 Kč, žena 100 Kč. ženatý, vdaná, vdovec, vdova za prvý rok služby muž 2000 Kč, žena 1800 Kč, za každý další rok služby muž 160 Kč, žena 140 Kč;
b) odbytné ženatých dělníků, pokud manželka není též výdělečně činná, vdovců a vdov, jsou-li živiteli aspoň jednoho nezaopatřeného dítěte, svobodných, jsou-li jedinými živiteli výdělku neschopných příbuzných v linii přímé, v linii pobočné do druhého stupně, zvyšuje se o 20% je-li manželka také výdělečně činná na zabraném majetku, avšak méně než 150 dni v roce, zvyšuje se odbytné dělníka rovněž o 20 %;
c) odbytné ženatých dělníků (mužů), vdovců, vdov a svobodných dělnic zvyšuje se o 5% z obnosu odbytného (bez započtení dvaceti procentního příspěvku dle předešlého odstavce) za každé nezaopatřené dítě, jehož živitelem jest zaměstnanec. Jsou-li oba rodičové zaměstnanci na zabraném majetku, počítá se příspěvek na děti z příslušného obnosu odbytného otce.
Zlomek roku činící v celkové službě na zabraném majetku více než šest měsíců, počítá se za celý rok.
Vypočtený obnos odbytného zaokrouhluje se při zlomku do 50 h na nejblíže nižší počet celých korun, při zlomku přes 50 h na nejblíže vyšší počet celých korun.
Zaměstnance, kteří nejdéle do pěti roků ode dne, kdy pozbudou zaměstnání na velkém majetku pozemkovém (§ 2, odst. 1.), vstoupí v nárok na vyplácení starobních požitků dle zákona o pensijním pojištění, může pozemkový úřad zaopatřiti po dobu tu odškodněním na penězích, a to vyplácením starobních požitků ve výši očekávané starobní renty a placením pojistných prémií z fondu kolonisačního.