Právní závaznost kolektivních smluv
(15) Kolektivní smlouva se stává pro obě smluvní strany závaznou podpisem zástupců obou smluvních stran. Před podpisem musí být kolektivní smlouva schválena členskou schůzí nebo konferencí delegátů základní organizace (základních organizací) odborového svazu, kolektivní smlouva mezi generálním (oborovým) ředitelstvím a vyšším odborovým orgánem předsednictvem tohoto odborového orgánu.
(16) Právní účinnost závazků obsažených v kolektivní smlouvě začíná prvním dnem období, na které byla kolektivní smlouva uzavřena, pokud v ní není stanoveno jinak.
(17) Úpravy v kolektivních smlouvách, které jsou v rozporu s právními předpisy nebo se zájmy společnosti, jsou neplatné.
(18) Nároky, které vznikly z kolektivních smluv jednotlivým pracovníkům, se uplatňují a uspokojují jako ostatní nároky pracovníků z pracovního poměru.
(19) V kolektivní smlouvě lze dohodnout, jaké důsledky budou vyvozovány z neplnění závazků organizace, z nichž nevznikají nároky jednotlivým pracovníkům, jakož i složení orgánu, který řeší spory vzniklé z neplnění těchto závazků; tento orgán je zpravidla složen převážně ze zástupců orgánů nadřízených organizaci a vyšších odborových orgánů. V ostatních případech se postupuje podle čl. 23 písm. a) usnesení IV. všeodborového sjezdu o závodních výborech základních organizací Revolučního odborového hnutí se změnami a doplňky provedenými usnesením celostátní všeodborové konference v květnu 1965 (příloha zákoníku práce).