§ 3.
Poradní sbor pro otázky hospodářské skládá se ze 150 skutečných členů vládou takto jmenovaných:
Skupina a) 60 skutečných členů z kruhů zaměstnavatelských (samostatných podnikatelů průmyslových, živnostenských, obchodních a zemědělských neb jejich zástupců).
Skupina b) 60 skutečných členů z kruhů zaměstnaneckých (dělnických, úřednických a zřízeneckých v průmyslu, obchodu, živnostech a zemědělství neb jejich zástupců).
Skupina c) 30 skutečných členů z národohospodářských odborníků vědeckých i praktických a případně příslušníků svobodných povolání; nejméně čtyři členové této skupiny budou vzati z kruhů konsumentských.
Při jmenování skutečných členů ve skupinách a) a b) jest vláda vázána návrhy ústředních zájmových organisací zaměstnavatelských a zaměstnaneckých, a to:
I. Ve skupině a) navrhnou:
1. Zemědělské rady po vzájemné dohodě prostřednictvím Zemědělské rady pro Čechy 15 skutečných členů; z nich 7 Zemědělská rada pro Čechy, 3 Zemědělská rada pro Moravu, 2 Zemědělská rada pro Slezsko a 3 Zemědělská rada pro Slovensko. Při tom jest dbáti přiměřeného zastoupení malých i velkých podniků.
2. Ústřední svaz československých průmyslníků po dohodě s ostatními význačnými průmyslnickými organisacemi 25 skutečných členů; z nich 5 zástupců průmyslu hospodářského (cukrovarnického, lihovarnického, pivovarnického, mlynářského, sladařského), 4 zástupce hutí a dolů, 14, zástupců všeobecného průmyslu (průmyslu dřevařského, papírnického, textilního, strojařského, staviv a keramiky, porculánového, sklářského, konfekčního, kožařského, kůži konfekcionujícího, chemického, potravinářského), 2 zástupce z jakýchkoliv oborů.
3. Svaz československých bank 8 skutečných členů; z nich 2 po návrhu Svazu československých spořitelen, jednoho po návrhu Svazu československých záložen, jednoho po návrhu Svazu československých pojišťoven.
4. Státní rada živnostenská 6 skutečných členů, a to 4 jako zástupce živností výrobních a 2 jako zástupce živností obchodních.
5. Ústřední rada obchodnictva republiky československé 3 skutečné členy.
6. ústředna československých obchodních a živnostenských komor 3 skutečné členy, a to po jednom z kruhů samostatných podnikatelů v průmyslu, obchodu a živnostech.
II. Ve skupině b) navrhnou:
Odborové sdružení československé ústřední svazy, československá obec dělnická, Zentralgewerkschaftskommission des deutschen Gewerkssehaftsbundes a Říšská odborová rada křesťanských odborových organisací československých 60 skutečných členů, při čemž poskytnou poměrné zastoupení každé ústředně odborových organisací, která má počet členů rovnající se alespoň 1/60 součtu členů čtyř shora jmenovaných ústředen odborových organisací.
Mezi všechny tyto ústředny rozvrhne se pak počet zástupců v poměru ku počtu jejich členů.
Pro určení počtu členů zúčastněných ústředen je směrodatný stav z konce kalendářního roku, jenž předchází podání návrhu. V případě sporu rozhodne ministr průmyslu, obchodu a živností na základě číselných údajů, sdělených se souhlasem zúčastněných ústředen Státním úřadem statistickým.
Při návrzích ve skupině b) budiž dbáno přiměřeného zastoupení všech kategorií zaměstnanců (dělníků, úředníků i zřízenců), a to ze všech nej důležitějších odvětví průmyslů, obchodu, živností a zemědělství, při čemž pokud možno budiž dbáno, aby ve skupině b) byla jednotlivá odvětví zastoupena ve stejném poměru jako ve skupině a).
Mimo to budiž dbáno ve skupině a) i ve skupině b) přiměřeného zastoupení jednotlivých území a jazykových menšin.
Při každém obnovení (§ 5, odst. 1.) Poradního sboru pro otázky hospodářské může ministerstvo průmyslu, obchodu a živností v dohodě s ministerstvem sociální péče, veřejných prací a zemědělství rozvrh ústředních zájmových organisací, oprávněných dle předchozích předpisů k navrhování skutečných členů, pozměniti, přihlížejíc k nastalým změnám v organisacích zaměstnavatelských neb zaměstnaneckých, při čemž nesmí býti překročen počet skutečných členů na jednotlivé skupiny připadající. Takto pozměněný seznam bude pokaždé vyhlášen v úředním listě republiky Československé.