CODEXIS® Přihlaste se ke svému účtu
CODEXIS® ... 3/1920 Sb. Zákon o zvýšení odpočivných požitků státních zaměstnanců vstoupivších do výslužby před 1. zářím 1919, a zaopatřovacích požitků pozůstalých po těchto zaměstnancích a po takovýchto zaměstnancích zemřelých v činné službě před 1. zářím 1919, jakož i o některých výhodách přechodné povahy pro pensisty vůbec a pro aktivní zaměstnance. § 2.

§ 2.

3/1920 Sb. Zákon o zvýšení odpočivných požitků státních zaměstnanců vstoupivších do výslužby před 1. zářím 1919, a zaopatřovacích požitků pozůstalých po těchto zaměstnancích a po takovýchto zaměstnancích zemřelých v činné službě před 1. zářím 1919, jakož i o některých výhodách přechodné povahy pro pensisty vůbec a pro aktivní zaměstnance.

§ 2.

Po dobu mimořádných poměrů způsobených válkou budou se dále vypláceti drahotní přídavky, pokud se týče nebudou se konati srážky podle nařízení bývalého ministerstva financí ze dne 11. září 1918, č. 334 ř. z., (měsíční), a podle nařízení bývalého ministerstva financí ze dne 19. listopadu 1917, č. 450 ř. z. (čtvrtletní), jakož i podle zvláštních pravidel k těmto nařízením vydaných.

Sazby, stanovené §em 4 nařízení býv. ministerstva financí ze dne 11. září 1918, č. 334 ř. z., se však zrušují a stanoví se toto:

1. Sazby činí:

Obrázek

Obrázek

III/A a B jako II/A a B.

IV. Pro každého sirotka bez obou rodičů, pokud má sirotčí pensi bez ohledu na výši ročně:

a) u sirotků po státnich úřednících (státních učitelích) zařáděných do hodnost ních tříd................. 504 Kč,

b) u sirotků po zaměstnancích náležejících do kategorie sluhů a dělníků ......... 300 Kč.

Součet přídavků pro sirotky uvedené pod a) nesmí býti dohromady vyšší než 3024 Kč, pro sirotky uvedené pod b) ne vyšší než 1800 Kč.

V. Poživatelům pensí a darů z milosti při roční částce:

až výlučně 200 Kč ....................... 300 Kč

od 200 Kč " " 1600 Kč ....................... 408 Kč,

od 1600 Kč výše ........................................... ..... 504 Kč.

2. Členové rodiny se pro nárok na drahotní přídavek počítají pouze, jestliže jsou dány podmínky, jež by pro ně zakládaly nárok na zaopatřovací požitek.

3. Na členy rodiny, u kterých nejsou dány podmínky podle čís. 2., lze drahotní přídavek zcela nebo z části povoliti, jestliže jsou obdobně dány podmínky, za kterých by bylo lze povoliti pro ně zaopatřovací požitek.

4. Požadavek vyššího přídavku než I. třídy a zánik nároku na přídavek musí oprávněný ohlásiti a podmínky nároku prokázati.

Svobodní pensisté, kteří žijí ve společné domácnosti s prarodiči, rodiči neb se sourozenci, mohou býti na roven pokládáni ženatým bezdětným pensistům, uhražují-li důsledkem právního nebo mravního závazku prokazatelně převážnou částí výživu těchto příbuzných pro jejich nuznost.

5. Částky přijaté bez oprávnění srazí se při nejblíže příští výplatě odpočivného neb zaopatřovacího požitku.

Nejvyšší hranice, stanovená pro nárok na mimořádné výpomoci podle nařízení býv. min. financí z 19. listopadu 1917, čís. 450 ř. z., a podle zvláštních pravidel k tomuto nařízení vydaných, se ruší.

Mimořádná výpomoc, stanovená tímto nařízením pro sirotky bez otce, přiznává se spolu s nouzovou výpomocí podle zákona ze dne 26. listopadu 1920, č. 625 Sb. z. a n., i pensistovi pro jeho děti, pokud by pro ně příslušel nárok na výchovný příspěvek.

Jestliže by pro téhož oprávněného byly založeny nároky na drahotní přídavky jakéhokoli druhu z různých důvodů, náleží pouze jeden nárok, při různé výši nárok na drahotní přídavky vyšší.