§ 8.
1. O žalobách, jimiž se požaduje zaplacení pohledávek zákonem poshověných (§ 7, odst. 1.) nebudiž v soudním řízení pokračováno až do uplynutí čekací lhůty, leč by žalovaný sám navrhl, aby se v přerušeném řízení pokračovalo. Konal-li se již před 25. červnem 1918 první rok podle § 239 č. ř. s. neb ústní přelíčení, budiž v soudním řízení pokračováno a v rozsudku tak stanovena lhůta pro plnění i s útratami rozepře, aby počínala od posledního dne sečkací lhůty § 7, odst. 1.).
2. Nové žaloby na zaplacení posečkaných (§ 7, odstavec 1.) pohledávek buďtež odmítnuty, leč by žalobce předložil písemné prohlášení dlužníkovo kterým se zcela nebo Částečně zříká zákonného příročí. Zřekl-li se obžalovaný zákonného příročí jen co do části pohledávky, může žalobou požadováno býti, aby zaplacená byla také druhá část pohledávky. Pro její zaplacení, jakož i útrat rozepře buď lhůta stanovena tak. aby počínala od posledního dne sečkací lhůty.
3. Věřitel může však u okresního soudu, v jehož obvodu má dlužník své bydliště (sídlo) nebo stálý pobyt, navrhnouti, aby pro jeho pohledávku zákonné příročí (§ 7, odst. 1.) bylo zrušeno. Soud tomuto návrhu vyhoví, bylo-li osvědčeno, že hospodářské poměry dlužníkovy neodůvodňují vůbec nebo v plném rozsahu zákonného poshovění a neprokáže-li dlužník, že zaplacením utrpí nepoměrnou újmu.
4. O návrhu budiž dlužník vyslechnut (§ 56 ex. ř.). Předvolání nebo vyzvání, aby se vyjádřil o něm, budiž mu doručeno k vlastním rukám. Výslech dlužníkův může k návrhu věřitelovu odpadnouti, osvědčí-li se. že měl by v zápětí značný průtah.
5. Než rozhodne soudce, vykonej vhodná šetření, pokud se týče vyžádej si posudek obchodní a živnostenské komory, nebo vyslechni přezvědné osoby, které znají hospodářské poměry dlužníkovy. Řízení buď pokud možno urychleno a v první stolici do měsíce skončeno.
6. Vyhoví-li se návrhu, buď v usnesení vysloveno. pro kterou část pohledávky a kterým dnem zákonné příročí se zrušuje. O nákladech řízení rozhodne se dle předpisů civilního soudního řádu. Věřitel nemá nároku na náhradu útrat, byť se vyhovělo jeho návrhu, nýbrž jest povinen sám nahraditi je dlužníkovi, když opominul dlužníka dříve, než podal návrh, vybídnouti, aby zaplatil, a dlužník ihned před soudem prohlásil, že jest ochoten zaplatiti částku, pro kterou se zákonné příročí zruší, nebo když dlužník byv mimosoudně vyzván, aby zaplatil, zřekl se zákonného příročí a bez prodlení písemně prohlásil, že jest ochoten zaplatiti.
7. Do povolení i do zamítnutí návrhu jest stížnost přípustná. Z rozhodnutí druhé stolice není opravného prostředku.
8. Věřitel může pak svou pohledávku soudně vymáhati, když předloží pravoplatné usnesení, jímž se zákonné příročí zrušuje. Bylo-li zrušeno jen co do části, může i zaplacení další části pohledávky žádáno býti. Jest pak přípustno, odsouditi dlužníka i k zaplacení této, byť v čase, kdy se rozsudek vynese, ještě pro ni platilo zákonné příročí. Pro tuto určí se platební lhůta tak, aby počínala od posledního dne zákonné sečkací lhůty, pro onu a útraty rozepře ode dne, který odpovídá usnesení (odstavec 6.).
9. Pro vykonatelnou pohledávku, pro kterou bylo zákonné příročí zrušeno, může býti vedena exekuce.
10. Zrušil-li soud zákonné příročí pro některou pohledávku, není již přípustno, povoliti soudcovské příročí (§ 7, odstavec 2., § 1, 2 a 5).