CODEXIS® Přihlaste se ke svému účtu
CODEXIS® ... 299/1998 Sb. Vyhláška, kterou se stanoví metody pro zjišťování fyzikálně-chemických a chemických vlastností chemických látek a chemických přípravků a vlastností chemických látek a chemických přípravků nebezpečných pro životní prostředí VI.3 Výsledky a zpráva

VI.3 Výsledky a zpráva

299/1998 Sb. Vyhláška, kterou se stanoví metody pro zjišťování fyzikálně-chemických a chemických vlastností chemických látek a chemických přípravků a vlastností chemických látek a chemických přípravků nebezpečných pro životní prostředí

VI.3 Výsledky a zpráva

VI.3.1 Zpracování výsledků

Nejprve se vypočte BSK po každé časové periodě tak, že se odečte spotřeba kyslíku v mg.l-1 slepého pokusu od spotřeby se zkoušenou látkou. Takto získaný výsledek se dělí koncentrací zkoušené látky a tím se získá specifická BSK v mg kyslíku na mg látky. Pak se vypočítá procentní biologická rozložitelnost jako podíl specifické BSK a specifické TSK (počítané podle přílohy 2.2) nebo CHSK (stanovené analyticky podle přílohy 2.3).

mg O (zk.l.) - mg O (sl.p.)

2 2

BSK = --------------------------------- = mg kyslíku na mg latky

mg zk.l. v láhvi

BSK (mg kyslíku na mg zk.l.)

% rozkladu = -------------------------------- . 100

TSK (mg kyslíku na mg zk.l.)

nebo

BSK (mg kyslíku na mg zk.l.)

% rozkladu = -------------------------------- . 100

CHSK (mg kyslíku na mg zk.l.)

kde

zk. l. = zkoušená látka,

sl. p. = slepý pokus.

Je potřeba podotknout, že tyto dvě metody neposkytují nezbytně stejné výsledky. Upřednostnit by se měla metoda s použitím TSK.

Pro zkoušenou látku obsahující dusík se používá vhodná TSK (NH4 nebo NH3) podle toho, co se ví nebo očekává o výskytu nitrifikace (viz příloha 5). V případě, že se nitrifikace vyskytuje, ale není úplná, koriguje se spotřeba kyslíku podle analytických koncentrací dusitanů a dusičnanů.

VI.3.2 Platnost výsledků

Spotřeba kyslíku ve slepých pokusech nesmí být vyšší než 1,5 mg.l-1 po 28 dnech. Vyšší hodnoty vyžadují prozkoumání použité experimentální techniky. Zbytková koncentrace kyslíku v lahvičkách nesmí být nižší než 0,5 mg.l-1 v jakémkoliv časovém úseku zkoušky. Tyto kyslíkové hladiny jsou platné jen v případě, že metoda, jíž se stanovuje kyslík, je schopná tyto koncentrace přesně měřit.

Viz také část I.5.2.

VI.3.3 Závěrečná zpráva

Viz I.8.