§ 8
Náhrada škody při neoprávněném odběru elektřiny
(1) Při neoprávněném odběru elektřiny se skutečně vzniklá škoda vyčísluje na základě změřených nebo jinak prokazatelně zjištěných údajů o neoprávněném odběru dodavatelem. V případech, kdy nelze zjistit celkovou spotřebu elektřiny podle odstavce 5 a celkovou náhradu škody podle odstavce 6, postupuje se při určení náhrady škody podle tabulky uvedené v příloze č. 5.
(2) Pokud nelze vyčíslit skutečnou škodu vzniklou neoprávněným odběrem elektřiny z distribuční soustavy, je možné stanovit výši náhrady škody písemnou dohodou mezi dodavatelem a odběratelem. Nedojde-li ke shodě, stanoví se způsobem uvedeným v odstavcích 3 až 9.
(3) Denní množství neoprávněně odebrané elektřiny (dále jen "denní spotřeba") se u odběratelů kategorií A a B vypočte následujícím způsobem:
a) jmenovité výkony všech transformátorů určených k přímému odběru elektřiny se vynásobí dobou využití 12 hodin, pokud nebyla zjištěna doba využití delší,
b) pro výpočet se použije hodnota účiníku rovna jedné,
c) za maximální hodnotu čtvrthodinového elektrického příkonu se považuje technické maximum, pokud nebylo sjednáno, považuje se za technické maximum součet jmenovitých výkonů všech transformátorů,
d) za sjednaný výkon se považuje hodnota 0 kW.
(4) Denní spotřeba neoprávněně odebrané elektřiny (dále jen "denní spotřeba") se u odběratelů kategorií C a D vypočte následujícím způsobem:
a) k výpočtu se použije jmenovitá hodnota jističe před elektroměrem (měřicím zařízením) a časové využití 12 hodin, pokud nebyla zjištěna doba využití delší,
b) v případě neosazení jističe před elektroměrem se uvažuje se spotřebou stanovenou jmenovitým proudem jiného prvku omezujícího velikost odebíraného příkonu, při časovém využití 12 hodin, pokud nebyla zjištěna doba využití delší,
c) v případě neosazení jističe před elektroměrem a jiného omezujícího prvku se uvažuje se spotřebou stanovenou součtem jmenovitých příkonů všech zjištěných spotřebičů vynásobených délkou využití 12 hodin, pokud nebyla zjištěna doba využití delší,
d) pokud nelze zjistit jmenovitý příkon, vychází se z jmenovité zatížitelnosti přípojných vodičů, případně prvků, kterými je příslušné odběrné místo připojeno k distribuční soustavě.
(5) Celková spotřeba elektřiny za dobu trvání neoprávněného odběru se vypočte vynásobením denní spotřeby určené podle odstavců 3 a 4 počtem dnů, po které neoprávněný odběr trval. Není-li možné zjistit dobu trvání neoprávněného odběru, má se za to, že trval od následujícího dne po provedení posledního pravidelného odečtu měřicího zařízení dodavatelem.
(6) Celková náhrada škody vzniklé dodavateli se vypočte vynásobením celkové spotřeby elektřiny určené podle odstavce 5 sazbou uvedenou ve smlouvě o dodávce elektřiny. V případech neoprávněného odběru elektřiny bez uzavřené smlouvy se náhrada škody vypočte vynásobením celkové spotřeby příslušnou cenou elektřiny stanovenou cenovým rozhodnutím Energetického regulačního úřadu platným v den zjištění neoprávněného odběru. Při složeném tarifu se účtuje podle poměru z předchozích období. V případě, že toto pravidlo nelze použít, je za cenu elektřiny dosazen vyšší tarif.
(7) Výše náhrady škody se zvýší o náklady spojené se zjišťováním neoprávněného odběru a s přerušením a obnovením dodávky. Tyto náklady se dokládají kalkulací.
(8) Způsob výpočtu škody vzniklé dodavateli podle odstavců 3, 4, 5 se použije přiměřeně i pro případy, kdy byl odběr elektřiny uskutečněn vinou odběratele v sazbě, pro jejíž přiznání nesplňuje odběratel podmínky, a spotřebu nelze objektivně zjistit.
(9) Za poškození zajištění jednotlivých částí měřicího zařízení nebo poškození zajištění neměřených částí distribučního nebo odběrného zařízení proti neoprávněné manipulaci způsobené odběratelem se stanoví výše náhrady podle tabulky uvedené v příloze č. 6.