§ 31.
Pravidla pro ústní styk.
(1) Těžiště úřední působnosti okresních úřadů, hlavně pokud slouží informativním účelům nebo jest podkladem vlastní iniciativy těchto úřadů, spočívá v bezprostředním ústním styku s obyvatelstvem.
(2) V hodinách určených pro návštěvy, jakož i v úřední dny (§ 32) může kdokoli své záležitosti přednésti v úřadě neb u úředníka vedoucího úřední den. V důležitých případech lze tak učiniti i při úředním jednání předsevzatém mimo úřad (§ 33), avšak jen potud, pokud tím neutrpí toto jednání újmy.
(3) Jednání se stranami buď stručné, čas návštěvy omezen na nejnutnější míru.
(4) Vše, co lze, buď vyřízeno ústně, pokud možno ihned, bez jakéhokoli zbytečného psaní. To platí zvláště o informacích a poučeních, jež uděluje úřad v rámci své pravomoci na přání dostavivších se stran podle nejlepšího vědomí a svědomí.
(5) Vyřídí-li se písemná podání ústně, buď to na spise krátce poznamenáno.
(6) O ústně přednesených věcech, vyžadujících písemného vyřízení, buď sepsán krátký protokol, jenž se pak projednává jako věci písemně došlé.
(7) Pravidla uvedená v odst. 1. - 6. platí též pro ústní styk se stranami u župního úřadu. Tento styk buď však omezen na nejnutnější míru.