CODEXIS® Přihlaste se ke svému účtu
CODEXIS® ... 289/1934 Sb. Vyhláška ministra financí o paušalování daně z obratu a daně přepychové u zboží klenotnického, zlatnického, stříbrnického, hodinářského a u zapalovačů. ODDÍL II. - Paušál u předmětů, podléhajících puncovní kontrole.

ODDÍL II. - Paušál u předmětů, podléhajících puncovní kontrole.

289/1934 Sb. Vyhláška ministra financí o paušalování daně z obratu a daně přepychové u zboží klenotnického, zlatnického, stříbrnického, hodinářského a u zapalovačů.

ODDÍL II.

Paušál u předmětů, podléhajících puncovní kontrole.

(4) U předmětů, uvedených v odstavci 2 a podléhajících puncovní kontrole, a to ať jde o předměty nové či staré, jest povinen platiti paušál:

1. jde-li o předměty, vyrobené v tuzemsku, ten, kdo je předkládá k puncování;

2. jde-li o předměty, dovážené z ciziny, ten, kdo byl stranou v celním řízení.

(5) Paušál jest dvojí:

1. všeobecný (odstavec 6), který se vybírá u všech předmětů, uvedených v odstavci 2 a podléhajících puncovní kontrole;

2. přepychový (odstavec 7), který se vybírá vedle všeobecného paušálu u těch předmětů, uvedených v odstavci 2 a podléhajících puncovní kontrole, které podle platného seznamu přepychových předmětů jsou přepychovými předměty. Přepychový paušál se vsak nevybírá u předmětů platinových a zlatých do 2 gramů celkové váhy, předmětů stříbrných do 3 gramů celkové váhy a předmětů s obsahem 250/1000 zlata; toto osvobození od přepychového paušálu se nevztahuje na předměty platinové a zlaté do 2 gramů celkové váhy a předměty stříbrné do 3 gramů celkové váhy, které jsou v pevném spojení s jinými platinovými, zlatými nebo stříbrnými předměty.

(6) Všeobecný paušál činí:

1. u předmětů z platiny 4.50 K za 1 gram slitiny;

2. u předmětů ze zlata (vyjma z bílého zlata) 2.40 K za 1 gram slitiny;

3. u předmětů z bílého zlata:

a) bez obrubně na zasazení kamene (nefasovaných) ...... 2.40 K,

b) u ostatních předmětů z bílého zlata ................ 4.50 K,

vesměs za 1 gram slitiny;

4. u předmětů s obsahem 250/1000 zlata 1.- K za 1 gram slitiny;

5. u předmětů ze stříbra 6 haléřů za 1 gram slitiny.

V těchto sazbách je zahrnuta přirážka podle § 1 zákona ze dne 21. prosince 1935, č. 267 Sb. z. a n., o přirážkách k dani z obratu a dani přepychové, ve znění zákonů ze dne 21. prosince 1937, č. 281 Sb. z. a n., a ze dne 16. prosince 1938, č. 358 Sb. z. a n., (dále jen zákon o přirážkách k dani z obratu a dani přepychové). U předmětů se součástkami (ozdobami) z jiného drahého kovu jest pro vyměření všeobecného paušálu rozhodující kov, který převládá.

(7) Přepychový paušál činí:

1. u předmětů z platiny nebo z bílého zlata (vyjma hodinky a pouzdra k hodinkám) 15.- K za 1 gram slitiny;

2. u předmětů ze zlata (vyjma hodinky a pouzdra k hodinkám) 5.- K za 1 gram slitiny;

3. u předmětů ze stříbra 10 haléřů za 1 gram slitiny;

4. u hodinek a pouzder k hodinkám z platiny:

a) otevřených pánských ........................ 450.- K za kus,

b) krytých pánských ........................... 900.- K za kus,

c) dámských a náramkových pánských ............ 150.- K za kus;

5. u hodinek a pouzder k hodinkám ze zlata (též z bílého zlata):

a) otevřených pánských ........................ 135.- K za kus,

b) krytých pánských ........................... 270.- K za kus,

c) dámských a náramkových pánských ............ 45.- K za kus.

V těchto sazbách je zahrnuta přirážka podle § 1 zákona o přirážkách k dani z obratu a dani přepychové. Přepychový paušál se nevybírá u součástek (ozdob) z drahých kovů, jejichž váha nepřesahuje 0.5 gramu. U předmětů se součástkami (ozdobami) z jiného drahého kovu vyměřuje se přepychový paušál příslušnou sazbou z váhy každého drahého kovu zvláště.

Ustanovení platného seznamu přepychových předmětů o tom, které předměty ze zlata nejsou přepychovými předměty, platí i pro předměty z bílého zlata.

(8) Paušál (všeobecný i přepychový) vyměřují puncovní úřady; za puncovní úřady podle této vyhlášky považují se též expositury puncovních úřadů. O vyměření a zaplacení paušálu jest puncovní úřad povinen vydati poplatníkovi paušálu stvrzenku (zvláštní pro paušál všeobecný a pro paušál přepychový), která musí obsahovati základ pro vyměření paušálu (hrubou váhu, po příp. počet kusů a druh hodinek nebo pouzder k hodinkám), výši paušálu a poučení o stížnosti; stvrzenku jest poplatník paušálu povinen uschovati k účelům daňové kontroly po 5 let od vyměření paušálu. Proti vyměření paušálu lze podati stížnost do 30 dnů od vyměření u příslušného puncovního úřadu; o stížnosti rozhoduje s konečnou platností ředitelství puncovní služby.

(9) Zaplacený paušál (všeobecný i přepychový) vrátí (súčtováním na příští paušál, po příp. hotově) puncovní úřad na ústní nebo písemnou žádost:

1. u předmětů vyvezených, byly-li vyvezeny pod kontrolou puncovního úřadu;

2. u předmětů, které po puncování budou na žádost poplatníka paušálu puncovním úřadem rozbity pro poškození nebo protože vyšly z módy, a to za těchto podmínek:

a) že o rozbití předmětu i o vrácení paušálu žádá výrobce, jehož výrobní značkou jest předmět opatřen;

b) že předmětu podle úsudku puncovního úřadu nebylo zřejmě ještě používáno.

Žádost (ústní nebo písemnou) za vrácení paušálu nutno v případě 1 i 2 podati u puncovního úřadu ihned při ohlášení vývozu puncovnímu úřadu nebo při rozbití předmětu. O žádosti rozhoduje puncovní úřad. Proti jeho rozhodnutí lze podati stížnost do 30 dnů od vyrozumění o něm u příslušného puncovního úřadu; o stížnosti rozhoduje s konečnou platností ředitelství puncovní služby.