§ 75.
Presenční služební povinnost.
(1) Presenční služební povinnost počíná se dnem zařadění a končí dnem skutečného vykonání předepsané presenční služby. Presenční služba počítá se ode dne skutečného nastoupení do presenční služby; při předčasném nastoupení do presenční služby přede dnem všeobecného zařadění nováčků platí ustanovení § 78 (4).
(2) Brancům, kteří již sloužili v branné moci a byli pro nezpůsobilost k vojenské službě propuštěni, avšak potom, jsouce ještě odvodem povinni, byli znovu odvedeni, budiž presenční doba dříve odsloužená započítána do presenční služební povinnosti; k presenční službě kratší dvou měsíců nebudiž při výpočtu presenční služební povinnosti přikládáno.
(3) Vojenským osobám, dopustivším se zločinu zběhnutí, nebudiž doba od jejich uprchnutí až do dne nastoupení vojenské služby do zákonné presenční služby včítána.
(4) Osoby, za své presenční služby na svobodě potrestané, musí nahraditi presenční služební dobu zameškanou trestem nebo vazbou, uvalenou na ně. v trestní věci, jež skončila rozsudkem odsuzujícím, přesahuje-li čas, odňatý službě trestem (zařaděním do zvláštního vojenského pracovního oddílu podle zákona ze dne 18. března 1921, č. 129 Sb. z. a n., následkem odsouzení pro podloudný vývoz podle zákona ze dne 18. března 1920, č. 188 Sb. z. a n.) nebo vazbou, úhrnem 30 dní.
(5) Osoby za své presenční služby odsouzené pro trestné činy podle zákona o trestání válečné lichvy ze dne 17. října 1919, č. 568 Sb. z. a n., spáchané před nebo po nastoupení presenční služby, nebo pro trestně činy podle zákona o stíhání podloudného vývozu předmětů potřeby do ciziny ze dne 18. března 1920, č. 188 Sb. z. a n., spáchané před nastoupením do presenční služby, buďtež přeloženy k odpykání trestu v civilní trestnici (věznici), po případě k nastoupení práce v civilním pracovním oddílu (zákon ze dne 18. března 1921, č. 129 Sb. z. a n.) na dobu k tomu potřebnou na trvalou dovolenou a budiž sděleno udělení trvalé dovolené za účelem nařízení výkonu trestu soudu, který vynesl rozsudek v I. stolici (na území Slovenska a Podkarpatské Rusi státnímu zástupci). Jakmile si trest odpykají, po případě práci v pracovním trestním oddílu odslouží - což budiž správami věznic (ředitelstvími trestnic) příslušnému vojskovému tělesu (útvaru) oznámeno - buďtež bezodkladně povolány k pokračování v přerušené presenční službě. Ustanovení tohoto odstavce platí též o osobách, které byly za presenční služby odsouzeny civilními soudy trestními a odklad výkonu trestu nebyl povolen.
(6) Presenční službu dlužno vykonávati bez přerušení; dočasné dovolené se nepočítají za přerušení presenční služby. Ustanovení o dočasných dovolených obsažena jsou ve zvláštních předpisech.
(7) Pokud to služební zájem dovoluje, může býti udělena samostatným zemědělcům, nájemcům zemědělských usedlostí, synům nebo bratrům, po případě' vnukům samostatných zemědělců k práci neb i ^ dožeru neschopných dočasná dovolená na zemědělské práce, a to dvakráte v jednom roce; délka těchto dovolených nesmí převyšovati úhrnem dobu šesti týdnů, při čemž se cestovní dny do doby dovolené nevčítají. Dobu, literou vojín ztráví na zemědělské dovolené přes dobu normální dočasné dovolené, dlužno nahraditi.