CODEXIS® Přihlaste se ke svému účtu
CODEXIS® ... 262/2007 Sb. Nařízení vlády o vyhlášení závazné části Plánu hlavních povodí ČR 2.3. Opatření v ochraně před povodněmi a dalšími škodlivými účinky vod

2.3. Opatření v ochraně před povodněmi a dalšími škodlivými účinky vod

262/2007 Sb. Nařízení vlády o vyhlášení závazné části Plánu hlavních povodí ČR

2.3. Opatření v ochraně před povodněmi a dalšími škodlivými účinky vod

2.3.1. Pro efektivní návrhy preventivních protipovodňových opatření hledat vhodnou kombinaci opatření v krajině, která zvýší přirozenou retardaci vody v území a technických opatření, ovlivňujících povodňové průtoky. Při návrhu protipovodňových opatření vycházet z hydromorfologického mapování říční sítě, z koncepčních studií odtokových poměrů a studií protipovodňových opatření v ucelených povodích, zahrnujících analýzy faktorů ovlivňujících erozní a odtokové poměry s vytipováním ploch a pozemků, které jsou zdrojem eroze a povrchového odtoku a analýzy možných variant koncepcí řešení protipovodňové ochrany včetně analýzy nákladů a užitků a rizikové analýzy.

2.3.2. V roce 2007 v působnosti Ministerstva životního prostředí postupně zpracovat koncepci přírodě blízkých protipovodňových opatření ve vybraných prioritních oblastech:

a) V hlavním povodí Labe

- povodí Nežárky,

- povodí Dědiny,

- povodí Ploučnice.

b) V hlavním povodí Odry

- povodí Opavy.

c) V hlavním povodí Moravy

- povodí Bečvy,

- povodí Dyje,

- povodí Svratky.

2.3.3. Do konce roku 2007 v působnosti Ministerstva zemědělství a Ministerstva životního prostředí, vymezit na podkladě koncepčních studií návrh konkrétních opatření v jednotlivých prioritních oblastech:

a) V hlavním povodí Labe

- Komplex protipovodňových opatření na Lužnici a Nežárce

- Komplex protipovodňových opatření v povodí dolní Vltavy v úseku Štěchovice - Mělník

- Komplex protipovodňových opatření v území středního Labe v úseku Kolín - Mělník

- Protipovodňová opatření v údolí vodního toku Dědiny

- Komplex protipovodňových opatření v území dolního Labe v úseku Štětí - Křešice - Hřensko

- Ochrana České Lípy a obcí v záplavovém území Ploučnice, včetně protipovodňových opatření v povodí Svitávky

- Komplex protipovodňových opatření a ochrana obcí v území soutoku Ohře a Labe.

b) V hlavním povodí Odry

- Protipovodňová opatření k ochraně obcí na horní Opavě

- Protipovodňová opatření v Liberecko-Jablonecké aglomeraci.

c) V hlavním povodí Moravy

- Protipovodňová opatření v území Olomouce

- Protipovodňová opatření v území Litovle

- Protipovodňová opatření v území Uherského Hradiště a Starého Města

- Komplex protipovodňových opatření na dolní Bečvě a soutoku s Moravou

- Rekonstrukce suchých nádrží (poldrů) a řízených inundací pod vodním dílem Nové Mlýny

- Zvýšení retence na soutoku Moravy a Dyje

- Řízené inundace v území Kroměříže

- Řízené inundace v území Mohelnické brázdy.

Tato opatření věcně zaměřit v souladu s cíli Operačního programu Životní prostředí na období 2007 až 2013, programu Rozvoje venkova na období 2007 až 2013 a programu Prevence před povodněmi II. etapa na období 2007 až 2012. Po kladném posouzení je promítnout do plánů oblastí povodí, promítnout do územních plánů a zahájit jejich investorskou přípravu.

2.3.4. Do plánů oblastí povodí promítnout prioritní opatření povodňové prevence s prokazatelným efektem snížení rizika z povodní, která budou zajišťována v investorské působnosti správců povodí, správců vodních toků, krajů a obcí. Zejména se bude jednat o:

a) opatření v krajině přírodě blízkým způsobem (přirozené rozlivy, poldry, úpravy koryt v zastavěných územích obcí),

b) opatření k optimalizaci vodního režimu krajiny, zvýšení její retenční schopnosti a k ochraně proti vodní erozi (zejména revitalizace nevhodně upravených vodních toků, nevhodných odvodnění a jiných zásahů negativně ovlivňujících vodní režim v krajině, snížení výskytu negativních vlivů vodní eroze, omezování negativních důsledků povrchového odtoku vody - zasakovací pásy a průlehy, obnova retenčních prostor),

c) technická opatření specifikovaná v podprogramech Ministerstva zemědělství (Podpora protipovodňových opatření s retencí, Podpora protipovodňových opatření podél vodních toků, Podpora zvyšování bezpečnosti vodních děl),

d) hrazení bystřin v lesích [§ 35 zákona č. 289/1995 Sb., o lesích a o změně a doplnění některých zákonů (lesní zákon), ve znění pozdějších předpisů].

2.3.5. Do konce roku 2008 dokončit vymezení záplavových území podél významných vodních toků zastavěných území, na zastavitelných plochách podle územně plánovací dokumentace, případně podle potřeby v dalších územích za účelem určení rozsahu potenciálně ohrožených území a následně promítnout do plánů oblastí povodí.

2.3.6. V plánech oblastí povodí, budou ve spolupráci s kraji stanovena území, která vyžadují ochranu před povodněmi z hlediska významnosti, včetně standardů jejich ochrany a území, která mají být využita ke zmírnění povodní.

2.3.7. V letech 2008 až 2009 založit dlouhodobý program výzkumu extrémních hydrologických jevů a to koordinovaným postupem z úrovně Ministerstva životního prostředí, v dohodě s Ministerstvem zemědělství a Ministerstvem pro místní rozvoj, ve spolupráci s vysokými školami a dalšími odbornými institucemi.

2.3.8. Do 30. června 2009 aktualizovat na principu předběžné opatrnosti stávající systém územní ochrany lokalit hydrologicky a morfologicky vhodných pro akumulaci povrchových vod v dlouhodobém výhledu, jako jednoho z adaptačních opatření na očekávané klimatické změny v příštích 50ti až 100 letech, které se mohou projevit zvýšenou extremitou výskytu suchých období a povodňových situací. Pro tento účel novelizovat institut vodního zákona (chráněné oblasti přirozené akumulace vod) doplněním o oblasti vhodné pro umělou akumulaci povrchových vod se stanovením regulativů územní ochrany a zmocněním k vyhlášení těchto lokalit nařízením vlády účinným nejpozději do doby schválení plánů oblastí povodí. Při přípravě seznamu lokalit vhodných pro akumulaci povrchových vod přihlédnout k socioekonomickým důsledkům územního hájení a projednání s dotčenými kraji a obcemi.

2.3.9. Dále rozvíjet, zdokonalovat a modernizovat vybavení informačních systémů předpovědní a hlásné povodňové služby na státní, regionální a místní úrovni. K tomu využít finanční podpory z Operačního programu Životní prostředí.