4.2.1 Centrum biotechnologií Nové Hrady - CZ01.11.01
Cílem tohoto projektu je vybudovat centrum pro výzkum, vývoj a vzdělávání v oblasti biologických technologií na úrovni srovnatelné s výzkumnými centry v členských státech EU. Zřízení centra by mělo umožnit širší základní výzkum a vývoj v oboru ekofyziologie a biotechnologie fotosyntézy a užší spolupráci mezi výzkumnými týmy regionálních výzkumných ústavů AVČR, Jihočeskou univerzitou a univerzitou J. Keplera v Linci. Kromě toho by měl projekt umožnit širší spolupráci s výrobním sektorem při zavádění autotrofních a solárních technologií (zvýšení ze současných 3 výrobních společností až na 3 - 8), šíření informací pomocí Internetu, přímé konzultace odborníků a poradenství ze strany specialistů Centra biologických technologií Nové Hrady, e-mailové diskusní skupiny, SMS informace atd., a organizování kvalifikačních a rekvalifikačních kurzů, odborných seminářů, symposií a letních školení pro celou sféru technologií "high-tech".
Centrum biologických technologií by se mělo zapojit do regionálního řetězce center v daném příhraničním regionu a mělo by sehrát úlohu rozvojového a přípravného aplikačního střediska pro biotechnologie, fyzikální, solární, environmentální technologie a příslušné podpůrné technologie (centrum pro urychlenou přípravu prototypů). Na rakouské straně hranice se připravuje zrcadlový projekt v rámci iniciativy INTERREG III A.
Pokud jde o specifické technologie, které mají být financovány z projektu Phare, měl by projekt zahrnovat rekonstrukci budovy laboratoří včetně výstavby dalšího podlaží, přestavba skleníku v technologickou halu včetně instalace biotechnologické linky a rekonstrukci laboratoří. Rovněž je zahrnuto školení operátorů zařízení. Vybavení kanceláří a laboratoří nábytkem, IT, menšími laboratorními nástroji a laboratorním zařízením bude placeno z českých zdrojů (národní podíl na spolufinancování) v souladu s českým právním řádem.
Rakouská strana výslovně potvrdila přeshraniční dopad tohoto projektu v rámci priority společného programového dokumentu - příhraniční hospodářská spolupráce. Kromě toho bude projekt spolufinancován českými úřady a byl potvrzen jako již připravený k implementaci. Příspěvek Phare na tento projekt činí 1,3 milionu EUR. Na projekt byla proto uplatněna doložka o flexibilitě v rámci pravidla minimálního rozsahu projektu podle pokynů Phare.