§ 5.
(1) Zaměstnavatel jest povinen přihlásiti zaměstnance, vstupujícího u něho do zaměstnání podrobeného pojistné povinnosti, u příslušného nositele pojištění předepsaným způsobem v 5ti dnech po vstupu do zaměstnání a odhlásiti každého zaměstnance, vystupujícího ze zaměstnání, ve 14ti dnech po skončení smluvního služebního poměru.
(2) Zaměstnavatel jest povinen ohlásiti příslušnému nositeli pojištění v 5 dnech všechny změny služebního poměru, důležité pro pojištění; změny služného jest ohlásiti jen tehdy, když se tím změní zařádění do tříd služného (§ 4). Ohlášky musí se díti na tištěných formulářích, které vydá nositel pojištění na svůj náklad.
(3) Podati veškeré uvedené ohlášky je oprávněn též zaměstnanec, aniž se tím ruší závazek zaměstnavatelův. Použije-li zaměstnanec tohoto práva, přechází naň plná odpovědnost (§ 170) za správnost jeho údajů.
(4) Nositel pojištění má potvrditi každou ohlášku jak zaměstnavateli tak i zaměstnanci do měsíce, leč by v této lhůtě byl vydán výměr, jímž se ohláška vyřizuje.
(5) Po vzniku pojistného případu jsou veškeré ohlášky neúčinné, leč že nastal pojistný případ ve lhůtě, stanovené pro podání ohlášky, a ohláška v této lhůtě byla skutečně podána. Je-li pojistným případem sňatek, jsou ohlášky podané po sňatku neúčinné pro nárok na výbavné.
(6) Zaměstnavatelem podle tohoto zákona jest osoba, na jejíž vrub jsou vykonávány činnosti uvedené v § 1.
(7) Ohlášky týkající se služební doby, kterou nelze podle § 12 již započítati, jsou nepřípustné.
(8) O úrazu zaměstnance povinně pojištěného, souvisejícím se službou, má zaměstnavatel nebo osoba pověřená v dobé úrazu vedením podniku, bude-li úraz, jak lze předvídati, míti za následek smrt nebo nezpůsobilost k výkonu povolání, nejdéle v 5ti dnech po úrazu učiniti v předepsané formě písemné oznámení příslušnému nositeli pojištění.