CODEXIS® Přihlaste se ke svému účtu
CODEXIS® ... 252/1992 Sb. Nařízení vlády České republiky o podmínkách pro poskytování a výši zvláštního příplatku za vykonávání činností ve ztížených a zdraví škodlivých pracovních podmínkách A. Profesionální infekce

A. Profesionální infekce

252/1992 Sb. Nařízení vlády České republiky o podmínkách pro poskytování a výši zvláštního příplatku za vykonávání činností ve ztížených a zdraví škodlivých pracovních podmínkách

A. Profesionální infekce

1. Pracovní činnosti, které mohou být výjimečně zdrojem onemocnění, poškození zdraví nebo příčinou nemoci z povolání, při nichž jsou pracovníci:

- v prokazatelném styku s pacienty při poskytování ambulantní nebo lůžkové péče,

- v prokazatelném styku s biologickým materiálem odebíraným od pacientů.

Práce v riziku specifické infekce (při výskytu běžných lidských patogenů):

Práce v prostředí s rizikem profesionálního infekčního onemocnění, které je zpravidla klasifikováno jako lehké a zcela výjimečně jako středně těžké, vyžadující od pracovníků ve zdravotnictví náročnou odbornou způsobilost s vysokými požadavky na důsledné dodržování hygienických a protiepidemických zásad. Jde zpravidla o nákazy neuvedené v seznamu nákaz pro poskytování nárokových příplatků - "příplatek vyššího stupně" (dále jen "ostatní nákazy").

1. Vyšetřování a ošetřování nemocných infekčními nemocemi a nosičů choroboplodných zárodků v organizacích nebo zařízeních pro léčbu ostatních nákaz.

2. Odběr biologického materiálu od nemocných infekčními nemocemi způsobenými ostatními nákazami a nosičů choroboplodných zárodků včetně zpracování těchto materiálů v laboratořích.

3. Manipulace s prádlem před desinfekcí v ambulantních a lůžkových zařízeních pro léčbu ostatních nákaz.

4. Ošetřování laboratorních zvířat infikovaných ostatními nákazami.

5. Práce v mikrobiologických, imunologických a dalších laboratořích pro diagnostiku ostatních nákaz včetně dekontaminace a mytí skla.

6. Ověřování včetně mikrobiologické kontroly nových kultivačně diagnostických půd a biochemických testů (setů) zaměřených na ostatní nákazy.

7. Bakteriologická, serologická a imunologická příprava antigenů, očkovacích látek a autovakcín proti ostatním nákazám.

8. Profesionální vyšetřování epidemiologické, epizootologické, zoologické, entomologické a ekologické včetně provádění a kontroly opatření v ohnisku ostatních nákaz.

Práce v blíže neidentifikovaném infekčním prostředí, s výskytem zpravidla jen podmíněných patogenů, práce v odpuzujícím prostředí:

9. Vyšetřování a ošetřování včetně odběru a zpracování biologického materiálu u nemocných léčených pro infekční komplikace po imunosupresivní léčbě jak bakteriálního, tak virového původu nebo nemocných s infekčními komplikacemi nádorových onemocnění jak bakteriálního, tak virového původu.

10. Vyšetřování a ošetřování včetně odběru a zpracování biologického materiálu u pacientů na jednotkách intenzivní péče, koronárních jednotkách, resuscitačních odděleních a jim na roveň postavených lůžkových zařízeních.

11. Ošetřování a vyšetřování včetně odběru a zpracování biologického materiálu zpravidla na lůžkových odděleních s těžkými, imobilními nebo dlouhodobě na lůžko upoutanými pacienty, jako jsou např. nemocní po prodělaném infarktu, s těžkými popáleninami, gerontopsychiatričtí pacienti, těžké chirurgické, traumatologické a ortopedické případy, nemocní v léčebnách dlouhodobě nemocných apod.

12. Manipulace s prádlem před jeho desinfekcí na všech ambulantních i lůžkových zařízeních, kde dochází k značné kontaminaci prádla infekčním materiálem, krví a jiným biologickým materiálem.

13. Převoz infekčně nemocných včetně desinfekce vozidel.

14. Ošetřování a vyšetřování včetně odběru a zpracování biologického materiálu u nemocných kožními chorobami bakteriálního, mykotického nebo parazitálního původu včetně manipulace s kontaminovaným prádlem.

15. Práce v organizacích nebo zařízeních, v nichž je obvykle poskytován příplatek vyššího stupně, při nichž nedochází k stálému (opakovanému) a přímému styku s pacienty nebo biologickým materiálem, avšak tento kontakt nelze vyloučit (např. údržbářské, pomocné a administrativní práce, odvoz odpadků z těchto pracovišť, úklidové práce apod.).

16. Práce v organizacích nebo zařízeních, v nichž se provádí hemodialýza, a dále vybrané práce na pooperačních pokojích při nichž nedochází k stálému (opakovanému) a přímému styku s pacienty nebo biologickým materiálem, avšak tento kontakt nelze vyloučit. (Např. komplexní údržba zdravotnické techniky, demineralizační stanice apod., práce dietních sester spojené s přípravou a manipulací se stravou včetně převažování zbytků stravy u pacientů s bilančními dietami, poradenská a psychologická služba včetně zpracování písemných materiálů z hemodializačních oddělení, mytí nádobí a úklidové práce na těchto pracovištích apod.).

17. Práce spojené s chirurgickými výkony za použití mimotělního oběhu včetně instrumentace a dalších pomocných prací na operačním sále, např. kardiochirurgii, cévní chirurgii, při transplantacích apod.

18. Laboratorní zpracování biologických materiálů z gastroenterologických pracovišť, tj. zejména krve, žaludečního a duodenálního obsahu, žluče, pankreatické šťávy, stolice a tkáňových biopsií včetně pomocných, obslužných a úklidových prací na těchto pracovištích.

19. Laboratorní práce spojené s průkazem patogenních mikroorganismů nebo jejich toxinů a práce spojené s průkazem endo - a ekoparazitů v materiálu, který byl jimi kontaminován nebo je z kontaminace podezřelý (např. ověřování desinfekčních a desinsekčních metod apod.).

20. Svoz infekčního materiálu (např. do laboratoří), včetně přípravných a pomocných prací s tím spojených, jakož i desinfekce dopravních prostředků.

21. Práce výzkumné a rutinní včetně prací diagnostických při nemikrobiologických vyšetřováních a analýzách chemických, biochemických, biofyzikálních, hematologických, toxikologických, imunologických, histologických a jiných, v laboratořích pro zpracování biologického materiálu, při čemž je riziko kontaminace tohoto materiálu patogenními mikroorganismy a jejich toxiny (např. práce spojené se zpracováním krve jakékoliv provenience, tkání, buněk, stolice, hnisu, mozkomíšního moku, punktátů, sekretů, exkretů apod., ale také biologických odpadních vod).

22. Práce spojené se soustavným prováděním odběrů krve a dalších biologických materiálů.

23. Experimentální a rutinní práce s buněčnými kulturami, pokud nejde o práce hodnocené příplatkem vyššího stupně.

24. Pomocné a laboratorní práce na anatomických, patologicko-anatomických a soudně lékařských pracovištích a dalších obdobných pracovištích, při nichž nedochází k pravidelnému (opakovanému) a přímému styku s těly zemřelých.

25. Odběry materiálů od kadaverosních dárců.

26. Provádění a kontrola provádění desinfekce, desinsekce a deratizace.

27. Práce v mechanicko-biologické čistící stanici odpadních vod.

28. Manipulace s pevnými odpady na skládkách a ve spalovnách, čištění a opravy odpadových nádob (popelnice, kontejnery, fekální a popelové vozy).

29. Vybírání a čištění žump, kalových jímek a vyhnívacích polí a dalších zařízení na odpady tuhé i tekuté včetně příp. odběrů vzorků těchto materiálů pro laboratorní vyšetření.

30. Práce s tkáněmi a orgány laboratorních zvířat, jež předtím nebyla zbavena specifických i nespecifických patogenních zárodků, jejichž jsou nositeli.

31. Vyšetřování a ošetřování velkých laboratorních zvířat (psi, opice apod.) před zařazením do experimentu v karanténních odděleních včetně odběrů biologického materiálu i orgánů při provádění pitev těchto zvířat.

32. Kopání a otvírání hrobů a hrobek, úklid hrobek.

33. Pitvání biologického materiálu, ruční manipulace s vnitřnostmi a obsahem zažívacího traktu, manipulace s peřím a srstí, preparování zvířat.

34. Sběr uhynulých zvířat.