Příloha č. 3
Frekvenční plán
Cílem opatření frekvenčního plánu je včasnými, převážně automatickými zásahy do provozu elektrizační soustavy omezit vznik velkých systémových poruch, vrátit a udržet kmitočet po vzniku poruchy na hodnotách, při nichž kmitočet po vzniku poruchy na hodnotách, při nichž není ohroženo technické zařízení elektráren a odběratelů elektřiny, a vytvořit podmínky pro rychlý návrat elektrizační soustavy do normálního provozního stavu, který je z hlediska kmitočtu stanoven rozmezím hodnot 49,8 - 50,2 Hz. V tomto pásmu je kmitočet udržován na zadané hodnotě základními opatřeními proti vzniku stavu nouze, tj. působením primární regulace turbín elektrárenských bloků a činností sekundární regulace kmitočtu a předávaného výkonu elektrizačního soustavy České republiky.
V mezních případech, kdy po vyčerpání opatření na straně zdrojů i spotřeby pro udržení kmitočtu v přijatelných mezích se jeho hodnota dále odchyluje, je cílem frekvenčního plánu zachovat chod rozhodujících elektráren v provozu na vlastní spotřebě, a tím vytvořit podmínky pro urychlení obnovy napětí a normálního provozu elektrizační soustavy.
(1) Opatření frekvenčního plánu při sníženém kmitočtu sítě
1.1 V pásmu poklesu kmitočtu pod hodnotu 49,8 Hz do hodnoty 49,0 Hz jsou přijímána opatření na straně zdrojů připojených k postižené síti.
Zejména je zajišťována stabilní regulace kmitočtu, automatické zvyšování výkonu provozovaných zdrojů, automatické a podle pokynů příslušného dispečera ruční přifázování a zatěžování k tomu připravených zdrojů, automatické a podle pokynů příslušného dispečera ruční odepínání jednotek přečerpávacích vodních elektráren z čerpadlového provozu.
Opatření jsou prováděna při daných hodnotách kmitočtu tak, aby nedošlo k nárůstu ohrožení pro vozu elektrizační soustavy České republiky nebo soustav sousedních států.
1.2 V pásmu poklesu kmitočtu pod hodnotu 49,0 Hz jsou přijímána opatření v oblasti zatížení elektrizační soustavy.
Předem dané objemy zátěže jsou ve frekvenčních stupních automaticky odpojovány pomocí frekvenčních relé. Počet stupňů, jejich nastavení a velikosti objemů odpojované zátěže jsou stanoveny na základě systémových výpočtů poruchových režimů a v souladu s dohodami s elektroenergetickými společnostmi států, s nimiž je elektrizační soustava České republiky synchronně propojena.
Pro řešení poruch systémového charakteru se použije systémové automatické frekvenční odlehčování zátěže se stupňovitým působením v kmitočtovém pásmu 49,0 až 48,1 Hz. Pro řešení poruch lokálního rozsahu je možné doplňkově k systémovému automatickému odlehčování zátěže realizovat lokální automatické frekvenční odlehčování zátěže se stupni i pod hodnotou 48,1 Hz.
1.3 V pásmu poklesu kmitočtu na 48,0 Hz a níže jsou vybrané rozhodující zdroje automaticky odpojeny od sítě a převedeny na provoz na vlastní spotřebu.
Odpojování zdrojů probíhá při takových hodnotách kmitočtu, aby nebyla překročena technická omezení zdrojů a přechod na provoz na vlastní spotřebu byl spolehlivý.
(2) Opatření frekvenčního plánu při zvýšeném kmitočtu sítě
V pásmu zvýšení kmitočtu nad 50,2 Hz jsou přijímána opatření v oblasti zdrojů. Zejména je zajišťována stabilní regulace kmitočtu turbin, automatické snižování výkonu provozovaných zdrojů, automatické a podle pokynů příslušného dispečera ruční odpojování elektráren od sítě a jejich převádění na provoz na vlastní spotřebu.
Opatření jsou prováděna při daných hodnotách kmitočtu a u vybraných elektráren tak, aby nedošlo k nárůstu ohrožení provozu elektrizační soustavy České republiky nebo soustav sousedních států.
(3) Zpracování, vydání a aktualizace frekvenčního plánu
Frekvenční plán je zpracováván ústředním elektroenergetickým dispečinkem ve spolupráci s držiteli autorizace na výrobu elektřiny ve významných zdrojích a s držiteli autorizace na rozvod elektřiny. Při výběru odpojování zátěže se přihlíží k bezpečnosti provozu zařízení a k riziku škod způsobených dotčeným odběratelům.
Zpracovaný frekvenční plán pro konkrétní technický stav a způsob zapojení elektrizační soustavy České republiky do mezinárodního propojení je vydáván ústředním elektroenergetickým dispečinkem ve formě provozní instrukce.
Dojde-li v elektrizační soustavě České republiky v rámci propojení se zahraničními soustavami ke změnám, které mají na frekvenční plán vliv, je ústředním elektroenergetickým dispečinkem tento plán aktualizován, a to ve spolupráci s držiteli autorizace na výrobu a rozvod elektřiny.
Pokud k uvedeným změnám nedojde, je minimálně jednou za čtyři roky provedena ústředním elektroenergetickým dispečinkem kontrola aktuálnosti frekvenčního plánu.
******************************************************************