CODEXIS® Přihlaste se ke svému účtu
CODEXIS® ... 246/1996 Sb. Vyhláška, kterou se stanoví podrobnější podmínky pro povolování výbušnin, výbušných předmětů a pomůcek do oběhu a jejich přezkušování Metoda C - Stanovení detonační rychlosti podle Dautriche

Metoda C - Stanovení detonační rychlosti podle Dautriche

246/1996 Sb. Vyhláška, kterou se stanoví podrobnější podmínky pro povolování výbušnin, výbušných předmětů a pomůcek do oběhu a jejich přezkušování

Metoda C - Stanovení detonační rychlosti podle Dautriche

Postup zkoušky

16. Do nálože trhaviny se vloží konce měrné bleskovice tak, aby byly od sebe vzdáleny asi 35 cm. Tato vzdálenost se změří s přesností 1,0 mm. Nálož s bleskovicovým okruhem se uloží na chráněném místě, bleskovice se položí na měděný záznamní plech tak, aby střed bleskovice se kryl s ryskou na záznamním plechu a nálož se přivede k detonaci. Na měděném plechu se s přesností 1,0 mm změří vzdálenost mezi ryskou a rýhou vytvořenou na plechu stykem detonačních vln v bleskovici.

Příklad provedení zkoušky s náloží podle čl.8a) je uveden na obr.3. Na měděný záznamní plech se ostrým hrotem zřetelně vyznačí ryska ve vzdálenosti 1 cm od jeho kratší strany. Bleskovice o délce nejméně 2,5 m se na obou koncích adjustuje rozbuškami. Na bleskovici se ryskou označí střed (mezi konci opatřenými rozbuškami) s přesností 1,0 mm. Pak se technickou páskou upevní na ocelovou podložku měděný plech a bleskovice tak, že se tato položí na plech v jeho podélné ose po celé délce, a že ryska označující střed bleskovice se kryje s ryskou na měděném záznamním plechu. Nálož s počinovou náložkou, adjustovanou rozbuškou se položí tak, že otvory pro vložení bleskovice směřují vzhůru. Souběžně s ní se položí ocelová podložka se záznamním plechem a bleskovicí tak, aby ryska na záznamním plechu byla blíže počinové náložce. Prostrčením dřevěného kolíku otvory trubky se vyhloubí v trhavině otvory, do kterých se zasunou do stejné hloubky rozbušky připojené na konce bleskovice. Přitom je nutno bleskovici položit volným obloukem tak, aby netvořila ostré ohyby. Záznamní plech se doporučuje umístit níže než nálož, popř. jej chránit vhodným krytem. Nálož se pak přivede k detonaci. Vzdálenost mezi ryskou označující na záznamním plechu střed bleskovice a rýhou vytvořenou na plechu stykem detonačních vln se změří s přesností 1,0 mm. Zkoušku je též možno provést s náloži podle čl.8b).

Obrázek č. 3 - Sestava zkušebního zařízení

Výpočet

17. Detonační rychlost (D) v m.s-1 se vypočte podle vzorce:

l.db

D = -------

2.x

kde l vzdálenost konců bleskovice, opatřených rozbuškami, (m)

x vzdálenost mezi ryskou na záznamním plechu označující

střed bleskovice před přivedením k detonaci a rýhou

vytvořenou stykem detonačních vln na záznamním plechu

po detonaci nálože, (m)

db detonační rychlost bleskovice, (m.s-1)

Obrázek č. 4 - Rozměry zkušebních pomůcek

Zhodnocení

18. Zkouška se provede celkem třikrát. Ze získaných výsledků se vypočte průměrná hodnota, která se uvádí v záznamu o zkoušce jako detonační rychlost zkoušené trhaviny. Výsledky jednotlivých zkoušek se nesmí lišit od průměrné hodnoty o více než ± 3%, jinak je nutno celé stanovení opakovat.

Záznam o zkoušce

19. Záznam o zkoušce, kromě údajů podle § 5 této vyhlášky, obsahuje:

a) použitý závazný postup a zkušební zařízení

b) přesnost měření

c) způsob úpravy nálože

d) hustotu trhaviny.