CODEXIS® Přihlaste se ke svému účtu
CODEXIS® ... 246/1996 Sb. Vyhláška, kterou se stanoví podrobnější podmínky pro povolování výbušnin, výbušných předmětů a pomůcek do oběhu a jejich přezkušování Čl. 27 - Zařízení pro nabíjení vývrtů

Čl. 27 - Zařízení pro nabíjení vývrtů

246/1996 Sb. Vyhláška, kterou se stanoví podrobnější podmínky pro povolování výbušnin, výbušných předmětů a pomůcek do oběhu a jejich přezkušování

Čl. 27

Zařízení pro nabíjení vývrtů

1. Je nutno, aby zařízení byla provedena tak, aby při jejich provozu nevznikaly nebezpečné výboje statické elektřiny. Celková hodnota elektrostatického odporu mezi libovolným místem zařízení a zemnícím bodem nesmí být větší než 106Ω.

Ochrana proti nebezpečným výbojům statické elektřiny a zemnění zařízení se posuzuje podle Závazného postupu č. 49 uvedeného v příloze č. 3 této vyhlášky.

2. Díly, které přicházejí do styku s trhavinou, nesmí být z materiálů, které chemicky reagují s trhavinou, působí jako katalyzátor při rozkladu nitroesterů a nemají dobrou korozivzdornost a otěruvzdornost. Je nutno, aby konstrukce zařízení umožňovala jednoduchý způsob jeho vyčištění.

Pro výrobu součástek, přicházejících do styku s trhavinou se nesmí používat materiály, obsahující Cu a Cd.

Korozivzdornost se zkouší tak, že zkoušený vzorek materiálu nebo díl se ponoří do 10% roztoku NH4NO3, po 1 hod. expozice se opláchne destilovanou vodou a vysuší (u rozměrných dílů během 1 hod. se provádí ovlhčování plochy o rozměru nejméně 10x10 cm).

Po zkoušce se vizuálně zjišťuje a vyhodnocuje vznik rzivých skvrn nebo jiného korozivního napadení. Materiál (díl) vyhovuje v případě, že po zkoušce se neobjeví žádné příznaky koroze. V opačném případě smí být použit pouze po provedení protikorozní úpravy a po vyhovující zkoušce upraveného materiálu (dílu).

Zkouška snadné čistitelnosti se provádí podle technického požadavku a návodu k používání. Na stěnách a jiných prostorách nesmí zůstat po čištění zbytky trhaviny nebo jiné nečistoty.

3. Prvky, které zajišťují dodržení základních bezpečnostních parametrů zařízení, musí být po nastavení zaplombovány nebo zajištěny jiným způsobem.

Požaduje se, aby ovládací páky měly možnost zajištění v nastavených polohách nebo při přesunu do jiné polohy měly odpor, který je nutno překonat silou od 2N do 5N.

Ovládacím mechanizmem nesmí procházet trhavina.

4. Výrobce nabíjecího zařízení vypracuje návod k používání, obsahující všechny potřebné údaje.

Návod k používání obsahuje:

- popis zařízení, jeho funkce

- ochrana před nebezpečnými účinky statické elektřiny

- způsob seřizování, údržby, kontroly a čištění zařízení včetně kvalifikace pracovníků pro jednotlivé úkony

- přehled případných možných závad, vymezení možných příčin a způsobu jejich odstranění

- dovolené a nedovolené manipulace, použití ochranných pomůcek, bezpečnostní a hygienické požadavky

- rozsah použití (druh pracoviště a prostředí, druh trhaviny, rozměry náložek, granulometrické složení, citlivost trhaviny k nárazu atd.)

- rozsah pracovního tlaku vzduchu (minimální, maximální a optimální hodnoty) a jeho spotřeba na jednotku hmotnosti trhaviny při hadici délky 20 m

- možnost a způsob použití pomocných zařízení a pomůcek

- požadovaný stupeň elektrické citlivosti rozněcovadel a jejich úprava po dobu provozu zařízení (zkratování, uzemnění apod.), zejména při nabíjení podél přírodních vodičů el. rozněcovadel

- trvalé teplotní a vlhkostní podmínky při skladování a provozu včetně podmínek dopravy.

- záruční a spotřební dobu, předpokládanou životnost.

5. Požaduje se, aby každé nabíjecí zařízení bylo opatřeno štítkem s uvedením základních údajů.

Štítek na zařízení obsahuje mj. následující údaje:

- výrobce a výrobní číslo

- název zařízení

- datum a číslo Povolení ČBÚ Praha

- rok výroby

- rozsah pracovního tlaku vzduchu

- jmenovitý tlak a objem tlakové nádoby a tlakových zařízení.

6. Je nutno, aby nabíjecí zařízení umožnilo dosažení vyhovující náložové hustoty nabíjené trhaviny a bylo funkčně spolehlivé. Nesmí docházet k jeho ucpávání nebo rozbalování a deformaci náložek trhaviny.

Kontrola funkční spolehlivosti a stanovení náložové hustoty trhaviny se provádí při nabíjení trhaviny podle technického požadavku a návodu k používání do imitovaného vrtu o světlém průměru 100 mm a délce nejméně 2 m(podélně dělená a rozevíratelná plexitrubice apod.) za těchto podmínek:

a) redukovaný tlak -0,1; 0,2; 0,3; 0,4 MPa

b) délka nabíjecí hadice

- pro náložkované trhaviny 20 m

- pro sypké trhaviny 5 m

c) vnitřní průměr hadice

- pro náložkované trhaviny s průměrem od 30 mm do 32 mm vč.

- pro sypké trhaviny - podle technických požadavků výrobce zařízení.

d) průměr použitých náložek - 28 mm

e) poloha nabíjecí hadice - dva rovné úseky vytvořené ohnutím hadice o 1800 s poloměrem cca 100 cm.

Náložová hustota (Ç) v kg.dm-3 se vypočte podle vztahu.

m

Ç = ------

v

kde m - hmotnost nabité trhaviny, (kg)

v - objem nabité trhaviny, (dm3)

Jako výsledek se uvádí průměrné hodnoty z 10 zkoušek nejméně pro každou hodnotu redukovaného tlaku.

Při zkouškách nesmí docházet k ucpání nebo poruše zařízení.

7. Konstrukce zařízení nesmí umožňovat nežádoucí úlety dopravované trhaviny nebo únik jedovatých nebo zdraví škodlivých složek do ovzduší. Výletová rychlost dopravované trhaviny nesmí být po opuštění zařízení vyšší než 50 m.s-1.

Měření výletové rychlosti dopravované trhaviny se provádí na speciálním zařízení pomocí optoelektrických čidel (impulsy START - STOP) s přesností měření 10-6s za těchto podmínek:

a) pro sypké trhaviny se provádí 10 měření, trhavina - granulovaný ledek o velikosti granulí 2-6 mm, nejméně 10 zkoušek.

b) pro náložkované trhaviny se provádí nejméně 10 zkoušek s každou z těchto 100 g náložek:

- náložka průmyslové trhaviny s průměrem 30-32 mm.

- novodurová atrapa náložky o průměru 28 mm

- novodurová atrapa kónického tvaru o průměru 28/32 mm (pro ucpání nabíjecí hadice a vystřelení atrapy).

8. Ovládacím mechanizmem nesmí procházet trhavina. Toto se nevztahuje na pneumatická nabíjecí zařízení s tlakovou nádobou pro sypké trhaviny, kdy trhavina smí procházet ovládacím mechanizmem za těchto podmínek:

a) těsnící plochy uzávěru je nutno opatřit těsnící gumou nebo pogumovat,

b) je nutno vyloučit veškeré rázy a nárazy uzavíracích ploch při ovládání,

c) nesmí být více než dva uzávěry (jeden otvor pro vsyp a jeden vypouštěcí otvor),

d) citlivost nabíjené trhaviny nesmí být větší než 35 Nm podle Závazného postupu č.. 10 uvedeného v příloze č. 3 této vyhlášky.

e) síla uzávěru je nutno omezit tak, aby Cu-zkušební tlakoměrný váleček o průměru 5 mm a výšce 8,1 mm, vložený mezi těsnící plochy, nebyl stlačován uzávěrem o více než 2 mm.

Parametr se posoudí dle technického požadavku a kontrolou na vlastním zařízení, event. přímým měřením tlakoměrným válečkem.

9. Konstrukce zařízení umožňuje jednoduchý a spolehlivý způsob uzemnění. Uzemňovací bod zařízení umožňuje šroubové spojení (samostatný šroub). Uzemňovací vodiče je z mědi o průřezu nejméně 6 mm2.

Parametr se posoudí dle technického požadavku a kontrolou na vlastním zařízení.

10. Je-li součástí zařízení tlaková nádoba, je nezbytné, aby vyhovovala zvláštním předpisům 2).

11. Je-li nabíjecí zařízení určeno pro použití v podzemí, je nezbytné, aby kromě splnění požadavků podle odst. 1 až 10 bylo vyrobeno z materiálů, které mají sníženou hořlavost, a to včetně hadic.

Hořlavost materiálu se kontroluje podle Závazného postupu č. 53 uvedeného v příloze č. 3 této vyhlášky.

12. Je-li nabíjecí zařízení určeno pro použití ve výbušném prostředí, je nezbytné, aby kromě splnění požadavků podle odst.1 až 11 bylo provedeno z materiálů odolných proti vzniku

mechanické jiskry, a to včetně hadic.

Odolnost materiálu proti vzniku mechanické jiskry se kontroluje podle Závazného postupu č. 50 uvedeného v příloze č. 3 této vyhlášky.

------------------------------------------------------------------

2) Vyhláška Českého úřadu bezpečnosti práce a Českého báňského úřadu č. 18/1979 Sb., kterou se určují vyhrazená tlaková zařízení a stanoví některé podmínky k zajištění jejich bezpečnosti.