Příloha
Vlastnosti způsobující nebezpečnost odpadů
(nebezpečné vlastnosti)
(1) Výbušnost
- je vlastnost, kterou mají odpady, jež mohou působením plamene explodovat nebo které jsou citlivější k nárazům nebo tření než suchý technický m-dinitrobenzen.
(2) Hořlavost
- extrémní hořlavost - je vlastnost, kterou mají odpady hořlavých kapalin s bodem vzplanutí menším než 0 °C a bodem varu menším nebo rovným 35 °C,
- vysoká hořlavost - je vlastnost, kterou mají odpady,
- jež se mohou samozahřívat i následně samovznítit při styku se vzduchem při teplotě okolí a bez působení vnějšího tepelného zdroje, nebo
- jež při styku s vodou nebo vlhkým vzduchem uvolňují hořlavé plyny v nebezpečných množstvích,
- tuhého skupenství, jež se mohou lehce vznítit po krátkodobém kontaktu se zdrojem zapálení a které dále hoří nebo vyhoří po odstranění tohoto zdroje, nebo
- hořlavých kapalin s bodem vzplanutí menším něž 21 °C nebo
- plynného skupenství, které jsou za normálního tlaku na vzduchu hořlavé/výbušné,
- hořlavost - je vlastnost, kterou mají odpady hořlavých kapalin s bodem vzplanutí větším nebo rovným 21 °C a menším nebo rovným 55 °C a hořlavé kapaliny s bodem vzplanutí nad 50 °C, pokud jsou zahřáty na nebo nad teplotu jejich bodu vzplanutí.
(3) Oxidační schopnost
- je vlastnost, kterou mají odpady, jež způsobují vysoce exotermní reakci, příjdou-li do styku s jinými látkami, zejména s hořlavými látkami.
(4) Tepelná nestálost organických peroxidů
- je vlastnost, kterou mají odpady organických peroxidů nebo obsahují organické peroxidy v množství schopném samovolného rozkladu bez výbuchu za současného zvyšování teploty.
(5) Schopnost odpadů uvolňovat při styku se vzduchem nebo vodou jedovaté plyny
- je vlastnost, kterou mají odpady jež uvolňují při styku s vodou nebo se vzduchem více něž 1 litr jedovatého plynu na 1 kg odpadu za 1 hod.
(6) Ekotoxicita
- je vlastnost, kterou mají odpady, jež představují akutní či pozdní nebezpečí v důsledku nepříznivého zatížení životního prostředí biologickou akumulací nebo toxickými účinky na biotické systémy.
Jedná se o odpady:
a) které vykazují alespoň pro jeden z testovacích organismů:
1. Poecilia reticulata
2. Daphnia magna
3. Scenedesmus quadricauda nebo Scenedesmus subpicatus nebo Selenastrum capricornutum
4. semeno Sinapis alba
hodnotu EC (IC) 50 ≤ 10 mg/l, což odpovídá látkám mimořádně jedovatým, velmi silně jedovatým a silně jedovatým pro vodní organismy,
b) jejichž vodný výluh vykazuje alespoň pro jeden z testovacích organismů hodnotu EC (IC) 50 ≤ 10 ml/l nebo toxikologická jednotka TU ≥ 10.
(7) Následná nebezpečnost
- je vlastnost, kterou mají odpady, které překračují některou z limitních hodnot stanovených vyhláškou ministerstva.
(8) Radioaktivita
- je vlastnost odpadů, jejichž měrná aktivita přesahuje hodnoty uvedené v § 3 vyhlášky Ministerstva zdravotnictví ČSR č. 59/1972 Sb., o ochraně zdraví před ionizujícím zářením.
(9) Akutní toxicita
- odpad je ve vztahu k člověku odpadem nebezpečným z hladiska akutní toxicity, jestliže v důsledku vstřebávání velmi malé dávky účinné (škodlivé látky) nebo účinných látek (škodlivých látek) v odpadů obsažených bez ohledu na cestu vstupu vstřebání do organismu (např. po požití, vdechnutí nebo proniknutí kůží) může vzniknout smrt nebo těžké, zpravidla nezvratné (ireversibilní) poškození zdraví s nebezpečím smrti.
(10) Pozdní účinek
- odpad je ve vztahu k člověku odpadem nebezpečným z hlediska nezvratného pozdního účinku, jestliže obsahuje prokázané karcinogeny, mutageny zárodečných buněk a látky toxické pro lidskou reprodukci (teratogeny nebo látky s embryotoxickým účinkem) v dávkách (množství) schopných vyvolat zhoubné bujení, mutace zárodečných buněk či poškození plodu s prokazatelně vyšší frekvencí, než je výskyt těchto vad (onemocnění) v běžné populaci, nebo odpad, u něhož byly tyto vlastnosti experimentálně ověřeny.
(11) Žíravost
- odpad je ve vztahu k člověku odpadem nebezpečným z hlediska žíravého účinku, jestliže při jeho nanesení na zdravou neporušenou kůži dojde k rozrušení celé vrstvy tkáně kůže.
(12) Infekčnost
- odpad je ve vztahu k člověku nebezpečným z hlediska možného přenosu závažného infekčního onemocnění pro člověka, jestliže obsahuje patogenní mikroorganismy s dostatečnou virulencí v koncentraci nebo v množství, kdy expozicí by mohlo vzniknout onemocnění člověka nebo zvířete.
******************************************************************