CODEXIS® Přihlaste se ke svému účtu
CODEXIS® ... 235/1939 Sb. Vládní nařízení, jímž se mění a doplňují některá ustanovení vládního nařízení ze dne 13. července 1934, č. 137 Sb. z. a n., o úpravě obchodu s obilím, moukou a mlýnskými výrobky a některými krmivy, ve znění vládních nařízení ze dne 13. července 1935, č. 152 Sb. z. a n., ze dne 20. července 1935, č. 156 Sb. z. a n., ze dne 9. července 1936, č. 219 Sb. z. a n., a ze dne 20. ledna 1939, č. 10 Sb. I. Čl. I.

Čl. I.

235/1939 Sb. Vládní nařízení, jímž se mění a doplňují některá ustanovení vládního nařízení ze dne 13. července 1934, č. 137 Sb. z. a n., o úpravě obchodu s obilím, moukou a mlýnskými výrobky a některými krmivy, ve znění vládních nařízení ze dne 13. července 1935, č. 152 Sb. z. a n., ze dne 20. července 1935, č. 156 Sb. z. a n., ze dne 9. července 1936, č. 219 Sb. z. a n., a ze dne 20. ledna 1939, č. 10 Sb. I.

Čl. I.

Vládní nařízení č. 137/1934 Sb. z. a n. ve znění vládních nařízení č. 152/1935 Sb. z. a n., č. 156/1935 Sb. z. a n., č. 219/1936 Sb. z. a n. a č. 10/1939 Sb. I se mění a doplňuje takto:

1. § 1, odst. 5, písm. c), d) a f) zní:

c) prodej, vývoz a jiné zpeněžení doma vykoupeného nebo v cizině Výsadní obilní společností (§ 3) koupeného obilí,

d) prodej mouky a mlýnských výrobků Výsadní obilní společností v cizině koupených a, bude-li použito zmocnění k vydání řádu podle § 20, odst. 1, též vývoz mouky a mlýnských výrobků domácího původu,

f) prodej krmiv (odstavec 4) koupených Výsadní obilní společností v cizině.

2. § 1, odst. 7 zní:

(7) Některé druhy zboží v odstavci 1 až 4 uvedené mohou býti vládním nařízením po slyšení Výsadní obilní společnosti z účinnosti tohoto nařízení dočasně nebo trvale vyloučeny.

3. § 2, odst. 1 a 3 znějí:

(1) Ministerstvo průmyslu, obchodu a živností bude povolovati dovoz zboží v § 1 uvedeného v dohodě s ministerstvy zemědělství, financí, sociální a zdravotní správy a vnitra a s nejvyšším úřadem cenovým jen Výsadní mobilní společnosti.

(3) Dovoz krmiv neuvedených v § 1, pokud jsou nebo budou v povolovacím řízení, bude povolovati ministerstvo průmyslu, obchodu a živností v dohodě s ministerstvy vyjmenovanými v odstavci las nejvyšším úřadem cenovým po slyšení Výsadní obilní společnosti.

4. V § 2, odst. 4, písm. b) nahrazují se slova „v československém pohraničním pásmu“ slovy ,,v pohraničním pásmu Protektorátu Čechy a Morava".

5. § 3 zní:

Prováděním úkolů z této úpravy vyplývají cích se pověřuje Výsadní obilní společnost, v dalším Společnost, kterou tvoří tyto 4 zájmové skupiny:

1. Centrokooperativ, zájmové ústředí zemědělského družstevnictví, zapsané společenstvo s r. o. v Praze,

2. Zájmové ústředí družstevních svazů, zapsané společenstvo s r. o. v Praze,

3. ústřední nákupní a prodejní družstvo obchodních mlýnů v Čechách a na Moravě, zapsané společenstvo s r. o., se sídlem v Praze, a Mlynářské družstvo pro nákup a prodej při Jednotách mlynářů, zapsané společenstvo s r. o., se sídlem v Praze,

4. Společnost pro obchod obilím, společnost s r. o. v Praze a Moravobil, sdružení moravskoslezských obchodníků s obilím, moukou, zemědělskými plodinami a potřebami, společenstvo s r. o. v Brně.

6. § 4, odst. 2 se ruší a odpadá očíslování odstavce 1.

7. § 5, odst. 1, písm. d) zní:

d) prodávati mouku a mlýnské výrobky koupené v cizině Společností a, bude-li použito zmocnění k vydání řádu podle § 20, odst. 1, vyvážeti mouku a mlýnské výrobky domácího původu,

8. § 5, odst. 3 zní:

(3) Jestliže z působnosti Společnosti budou vyloučeny jednotlivé úkoly shora uvedené, bude Společnosti, prokáže-li, že by takovým opatřením byla dotčena akciová jistina, takováto prokázaná ztráta státem uhrazena. Společnost může dočasně nebo trvale pověřiti prováděním jednotlivých úkolů uvedených v odstavci 1 některé členy organisací, uvedených v § 3, č. 1 nebo 2 nebo organisace uvedené v témže paragrafu pod č. 3 nebo 4. Dále může Společnost pověřiti prodejem krmiv [§ 1, odst. 5, písm. e)] výrobce těchto krmiv, a jde-li o prodej obilí, mouky a mlýnských výrobků do ciziny, může pověřiti prodejem i jednotlivé vývozce nebo organisace vývozců.

9. § 13, odst. 1, věta druhá zní:

Takové příkazy mohou býti dávány jen z důvodu obchodně-politických závazků nebo z důvodu zajištění zásobování v Protektorátu Čechy a Morava dovozem (§ 5, odst. 4); případné ztráty z takových dovozů uhradí stát bez ohledu na stav zvláštního reservního fondu, a to v první řadě z výnosu cel.

10. § 13, odst. 2 zní:

(2) Z téhož fondu uhradí se případné ztráty z obchodů Společnosti s přebytkovým obilím, moukou a mlýnskými výrobky, pokud tyto ztráty nebudou uhrazeny ze zvláštních příjmů Společnosti vládou povolených.

11. § 13, odst. 4, třetí věta zní:

Výši těchto příspěvků, jež budou vybírány při placení výkupní ceny za dodané obilí, stanoví Společnost vyhláškou v Úředním listě před zahájením výkupu obilí v tom kterém hospodářském roce.

12. § 15 zní:

Ustanovení tohoto nařízení nevztahují se na zboží (§ 1) provážené pod celní kontrolou územím Protektorátu Čechy a Morava.

13. V § 16, odst. 1 vypouštějí se slova "republiky Československé".

14. § 16, odst. 4, první věta zní:

Prodejem obilí uznaného za osivo podle platných předpisů pověří Společnost pěstitele osiva do množství uvedeného v uznávacím listě za podmínek jí v Úředním listě vyhlášených.

15. V § 16, odst. 5, v první větě vkládají se za slova „obilních skladištích" slova "ve znění vládního nařízení ze dne 5. května 1939, č. 129 Sb." a v odstavci 6 téhož paragrafu vkládají se na konci poslední věty slova „ve znění vládního nařízení č. 129/1939 Sb.“

16. § 17, odst. 1, písm. b) zní:

b) osoby uvedené v § 5, odst. 1, písm. a), aa) až dd) a vlastníci obilí, kteří ho nabyli následkem úmrtí těchto osob, mohou pro potřebu své domácnosti nebo vlastního hospodářství obilí svého volně používati nebo si je dáti semlíti nebo sešrotovati (mačkati) ve mzdě; tato výjimka neplatí pro zpracování obilí ve vlastním hospodářství za účelem zcizení výrobků z něho získaných. Zpracování obilí ve mzdě je prováděti způsobem, který je v souladu s účelem tohoto nařízení (§ 1, odst. 1). Bližší úpravu může stanoviti Společnost v řádu, který vydá podle návrhu Mlynářského ústředí (vládní nařízení ze dne 21. prosince 1938, č. 363 Sb. z. a n.), v dalším ústředí, a vyhlásí v Úředním listě. V tomto řádě se stanoví, za jakých podmínek je dovoleno zpracovávati nebo dáti si zpracovávati obilí ve mzdě a jak se provádí kontrola; dále se v něm stanoví, že mlýny zpracující obilí ve mzdě jsou povinny odváděti Sboru pro námezdní mletí (§ 17b) příspěvky k účelům úpravy výrobních a odbytových poměrů v námezdním mletí. V řádu může býti též stanovena výše odměny za námezdní mletí. Při stanovení zásad řádu jest dbáti směrnic, jež může dáti ministerstvo zemědělství v dohodě s ministerstvem průmyslu, obchodu a živností. Prováděním úpravy podle tohoto řádu se pověřuje Sbor pro námezdní mletí, který stanoví mlýnům nejvyšší semelek ve mzdě podle druhů obilí. Pro dobu, pokud nebude stanovena úprava podle předchozího ustanovení, může Společnost po slyšení Ústředí stanoviti vyhláškou v úředním listě úpravu, podle které jest dovoleno zpracovávati nebo dáti si zpracovávati obilí ve mzdě a podle níž se provádí kontrola této činnosti. Touto úpravou může býti těž stanoveno, že mlýny, zabývající se námezdním mletím, smějí zpracovávati obilí ve mzdě za podmínek stanovených ve smlouvě, kterou jsou povinny sjednati se Společností. Při stanovení zásad pro tyto smlouvy jest dbáti směrnic, jež může dáti ministerstvo zemědělství v dohodě s ministerstvem průmyslu, obchodu a živností. Smlouvy uzavřené podle vyhlášky Společnosti č. 12/IV ze dne 1. srpna 1937 (Úřední list ze dne 1. srpna 1937, č. 176), pokud nebudou nahrazeny smlouvami novými, zůstávají v platnosti po dobu, než bude vydán řád podle předchozího ustanovení.

17. V § 17.a, odst. 1 vypouštějí se slova "republiky Československé".

18. Za § 17a vkládá se nový § 17b tohoto znění:

(1) K provádění úpravy stanovené řádem vydaným podle § 17, odst. 1, písm. b) zřídí se u Společnosti Sbor pro námezdní mletí. Do Sboru vysílají 6 členů Mlynářské družstvo pro nákup a prodej při Jednotách mlynářů, z. sp. s r. o. v Praze, 6 členů Ústřední nákupní a prodejní družstvo obchodních mlýnů v Čechách a na Moravě, z. sp. s r. o. v Praze, a 3 členy Společnost. Za každého člena vysílají tytéž organisace po jednom náhradníku. Předsedu Sboru a jednoho jeho zástupce určuje Mlynářské družstvo pro nákup a prodej při Jednotách mlynářů, z. sp. s r. o. v Praze, z členů, které do Sboru vyslalo, dalšího zástupce předsedy určuje ústřední nákupní a prodejní družstvo obchodních mlýnů, z. sp. s r. o. v Praze, z členů, které do Sboru vyslalo. Členství ve Sboru je funkcí čestnou.

(2) Jednací řád Sboru pro námezdní mletí vydá Společnost po návrhu Ústředí.

(3) Ustanovení § 35 platí obdobně pro dozor ve Sboru zřízeném podle odstavce 1.

19. V § 18, odst. 2, poslední větě nahrazují se slova „v úředním listě republiky Československé" slovy „v Úředním listě".

20. § 18, odst. 3 zní:

(3) Vládním nařízením může býti upraven rozsah osevu jednotlivých druhů obilí.

21. § 20 zní:

(1) Obchodní mletí obilí je prováděti způsobem, který je v souladu s účelem tohoto nařízení (§ 1, odst. 1). Bližší úpravu může stanoviti Společnost v řádu, který vydá podle návrhu ústředí a vyhlásí v Úředním listě. V tomto řádě se stanoví, za jakých podmínek se přiděluje obilí mlýnům zpracujícím obilí pro obchod a za kterých smějí tyto mlýny obchodně zpracovávati obilí a uváděti do oběhu mouku a mlýnské výrobky ; dále se v něm stanoví, že mlýny provádějící obchodní mletí jsou povinny odváděti Sboru , pro obchodní mletí (§ 20a) příspěvky k účelům úpravy výrobních a odbytových poměru v obchodním mletí. Při stanovení zásad řádu jest dbáti směrnic, jež může dáti ministerstvo průmyslu, obchodu a živností v dohodě s ministerstvem zemědělství. Prováděním úpravy podle tohoto řádu se pověřuje Sbor pro obchodní mletí, který stanoví mlýnům nejvyšší obchodní semelek podle druhů obilí.

(2) Pro dobu, než bude stanoven řád podle předchozího odstavce, jsou mlýny zabývající se obchodním mletím povinny sjednati se Společností smlouvu o podmínkách, za kterých smějí obchodně semílati obilí. O zásadách této smlouvy vyslechne Společnost ústředí a bude dbáti směrnic, jež může dáti ministerstvo průmyslu, obchodu a živností V dohodě s ministerstvem zemědělství; dosavadní smlouvy, pokud nebudou nahrazeny smlouvami novými, zůstávají v platnosti, než bude vydán řád podle odstavce 1.

(3) Řád podle ustanovení odstavce 1 může býti vydán jen současně s řádem podle § 17, odst. 1, písm. b). Zrušením jednoho z těchto řádů zaniká účinnost i řádu druhého.

(4) Mlýny zabývající se' obchodním mletím jsou povinny účastni ti se likvidace přebytků pšenice a žita koupených Společností. Podmínky této likvidace, které mohou obsahovati též úpravu nebo zákaz semílání obilí z nové sklizně, jakož i výši náhrady a jiné následky nesplnění odběrní povinnosti, navrhuje Společnost podle návrhu ústředního nákupního a prodejního družstva obchodních mlýnů v Čechách a na Moravě a Mlynářského družstva pro nákup a prodej při Jednotách mlynářů; schvaluje a vyhlásí je v Úředním listě ministři financí, průmyslu, obchodu a živností, sociální a zdravotní správy, vnitra a zemědělství.

22. Za § 20 vkládá se nový § 20a tohoto znění:

(1) K provádění úpravy stanovené řádem vydaným podle § 20, odst. 1 zřídí se u Společnosti Sbor pro obchodní mletí. Do Sboru vysílají 6 členů Ústřední nákupní a prodejní družstvo obchodních mlýnů v Čechách a na Moravě, z. sp. s r. o. v Praze, 6 členů Mlynářské družstvo pro nákup a prodej při Jednotách, mlynářů, z. sp. s r. o. v Praze, a 3 členy Společnost. Za každého člena vysílají tytéž organisace po jednom náhradníku. Předsedu Sboru a jednoho jeho zástupce určuje ústřední nákupní a prodejní družstvo obchodních mlýnů, z. sp. s r. o. v Praze, z členů, které do Sboru vyslalo, dalšího zástupce předsedy určuje Mlynářské družstvo pro nákup a prodej při Jednotách mlynářů, z. sp. s r. o. v Praze, z členů, které do Sboru vyslalo. Členství ve Sboru je funkcí čestnou.

(2) Jednací řád Sboru pro obchodní mletí vydá Společnost po návrhu Ústředí.

(3) Ustanovení § 35 platí obdobně pro dozor ve Sboru zřízeném podle odstavce 1.

23. § 21, odst. 1 zní:

(1) Výkup obilí bude prováděti, pokud nebude jinak stanoveno vládním nařízením, Společnost členy organisací uvedených v § 3, č. 1 a 2 a organisacemi uvedenými v témže paragrafu pod č. 4, nebo, též i organisacemi uvedenými pod č. 3, jakožto svými hlavními komisionáři. Tito jsou povinni obilí podle příkazu Společnosti vykoupili, převzíti, zaplatili za ně cenu stanovenou pro příslušnou nakládací stanici (§ 22) a je dodati nebo jinak jím naložiti. S vykoupeným obilím smějí nakládali jen podle příkazu Společnosti; za svou činnost dostanou náhradu od Společnosti. Výši této náhrady a podrobnější ustanovení o poměru hlavních komisionářů ke Společnosti, zejména o jejich právech a povinnostech, bude obsahovati smlouva uzavřená mezi Společností a hlavními komisionáři; její zásady podléhají schválení vlády. Nebude-li hlavní komisionář plniti povinnosti uložené mu Společností ve smlouvě, může jej Společnost zbaví ti práva k výkupu. Požádá-li hlavní komisionář do 14 dnů od vyrozumění ministerstvo průmyslu, obchodu a živností, aby věc přezkoumalo, rozhodne toto ministerstvo v dohodě s ministerstvem zemědělství po slyšení Společnosti a, jde-li o členy organisací uvedených v § 3, č. 2, též v dohodě s ministerstvem sociální a zdravotní správy.

24. § 21, odst. 2, druhá věta zní:

O žádostech za schválení žadatele za komisionáře, podaných u hlavního komisionáře, rozhodne do 30 dnů po podání žádosti Společnost, která schvaluje jejich ustanovení a jim přidělený výkupní obvod; za tím účelem může ministerstvo průmyslu, obchodu a živností v dohodě s ministerstvem zemědělství vydati směrnice, jimiž se Společnost bude říditi.

V § 21, odst. 2, třetí větě nahrazují se slova „s ministerstvem sociální péče“ slovy „s ministerstvem sociální a zdravotní správy",

26. § 22 zní:

Výkupní ceny obilí stanoví Společnost pro různé jakosti jednotlivých druhů obilí a jednotlivé nakládací stanice před zahájením výkupu na každý hospodářský rok (od 1. července do 30. června). Ceny se zvyšují o dobové příplatky, které Společnost stanoví na každý hospodářský rok současně s výkupními cenami. Ceny se rozumějí včetně daně z obratu za zboží bez pytlů, s naložením do vagonu a s dovozným do nejbližší nakládací stanice železniční nebo lodní nebo do jiného místa určení (§ 19, odst. 1). Výkupní ceny a příplatky vyhlásí Společnost v Úředním listě.

27. § 25 zní:

Společnost se postará o zpeněžení vykoupeného nebo dovezeného obilí ta k tomu cíli je prodá nebo je podle předpisů pro vývoz platných vyveze nebo jinak zhodnotí.

28. § 27, poslední věta zní:

Nedocílí-li se dohody, rozhodne ministerstvo průmyslu, obchodu a živností v dohodě s ministerstvem zemědělství.

29. § 28, odst. 4, věta druhá zní:

Dozorčími orgány Společnosti mohou býti pouze osoby svéprávné, spolehlivé a důvěryhodné, a nejsou-li cizinci.

30. § 29, odst. 1 zní:

(1) Okresní úřad může v případě potřeby na žádost Společnosti nebo hlavního komisionáře Společnosti dočasně zabrati nepoužívané skladní nebo jiné vhodné místnosti pro uschování vykoupeného obilí. Nedohodne-li se Společnost nebo její hlavní komisionář s držitelem místností o nájemní době a o náhradě za užívání místností, určí nájemní dobu a náhradu okresní úřad.

31. § 30, odst. 1 a 2 znějí:

(1) Prodejní podmínky a prodejní ceny vykoupeného nebo dovezeného obilí stanoví Společnost a vyhlásí je v úředním listě.

(2) Společnost může stanovití podle návrhu ústředí prodejní podmínky a prodejní ceny mouky a mlýnských výrobků; vyhlásí je nejvyšší úřad cenový v Úředním listě.

32. § 33 zní:

Nákupní a prodejní podmínky a nákupní a prodejní ceny doma vyrobených krmiv, vyjmenovaných v § 1, odst. 5, písm. e), a krmiv z ciziny dovezených (§ 1, odst. 4) stanoví s ohledem na nabídku a odbyt obilí na domácím trhu Společnost, a to pro krmiva vyjmenovaná v § 1, odst. 5, písm. e) po jednání s organisacemi výrobců krmiv; nedocílí-li se dohody, rozhodne ministerstvo průmyslu, obchodu a živností v dohodě s ministerstvem zemědělství. Prodejní podmínky a prodejní ceny vyhlásí Společnost v Úředním listě.

33. § 35, odst. 1 zní:

(1) Společnost podléhá státnímu dozoru, který vykonává vládní komisař, jejž jmenuje ministr financí. Zástupce nejvyššího úřadu cenového vykonává dozor podle § 23, odst. 2 a 3 vládního nařízení ze dne 10. května 1939, č. 121 Sb., o zřízení nejvyššího úřadu cenového. Vedle toho vykonávají dozor s hlediska resortní působnosti zástupci ministerstev zemědělství, průmyslu, obchodu a živností, sociální a zdravotní správy a vnitra, které jmenují příslušní ministři. Vládní komisař a zástupci ministerstev dozírají na to, aby Společnost plnila všechny povinnosti, uložené jí tímto nařízením.

34. V § 35 vkládá se za odstavec 4 nový odstavec 5, který zní:

(5) Ceny zboží a úkonů všeho druhu, jakož i výše úplat, stanovené podle tohoto nařízení, nabývají platnosti po udělení souhlasu nejvyššího úřadu cenového.

35. § 39, odst. 1 až 3 znějí:

(1) Od kolků a poplatků jsou osvobozeny korespondence Společnosti s veřejnými úřady a smlouvy Společnosti s hlavními komisionáři, komisionáři a mlýny, jakož i s podniky zpracujícími zboží jmenované v § 1, pokud korespondence a smlouvy sledují dosažení úkolů svěřených Společnosti tímto nařízením.

(2) Od kolků a poplatků jsou dále osvobozeny záznamy, výkazy a knihy vedené Společností, jejími hlavními komisionáři a komisionáři a pěstiteli obilí podle zvláštního úředního příkazu, jímž jest i příkaz vládního komisaře (§ 35), jakož i záznamy a výkazy pořizované podle § 28 (§ 34).

(3) Od kolků a poplatků jsou též osvobozeny nabídky podle § 16, odst. 1, dále listiny, kterými osvědčují Společnosti, jejím hlavním komisionářům nebo komisionářům, dodavatelé zboží jmenovaného v § 1 jeho dodání nebo odběratelé tohoto zboží jeho odebrání, pokud převody zboží sledují dosažení úkolů svěřených Společnosti tímto nařízením a pokud nemají povahu kupeckých účtů, pak listiny, předepsané Společností pro likvidaci zásob pšenice a žita podle § 20, odst. 2, a listiny opravňující k odebrání obilí, mouky a mlýnských výrobků a otrub, vydávané podle § 18, odst. 2 Společností, jejími hlavními komisionáři nebo komisionáři, jakož i postupy těchto listin a potvrzení o převzetí jmenovaného zboží na těchto listinách.

36. § 41 doplňuje se na konci touto větou:

„Tyto přestupky se promlčují v šesti měsících ode dne, kdy byl čin spáchán."

37. § 41a zní:

Ve sporech z dodávek obilí, mouky, mlýnských výrobků a otrub podle ustanovení § 18, odst. 2 a ve sporech o nárocích Společnosti z jednání nebo opominutí proti ustanovením tohoto nařízení a prováděcích předpisů k němu vydaných rozhodne rozhodčí soud tuzemské plodinové bursy. Příslušnost tohoto soudu řídí se, pokud se strany jinak nedohodnou, v případech § 18, odst. 2 bydlištěm (sídlem) osoby uvedené v § 5, odst. 1, písm. a), aa) až dd) a ff), v případech ostatních bydlištěm (sídlem) strany žalované, při čemž rozhodčí soud Pražské plodinové bursy je příslušný pro zemi Českou, Plodinové bursy v Brně pro zemi Moravskoslezskou.

38. V § 43 nahrazují se slova „30. června 1940“ slovy „30. června 1943 “.