CODEXIS® Přihlaste se ke svému účtu
CODEXIS® ... 232/2004 Sb. Vyhláška, kterou se provádějí některá ustanovení zákona o chemických látkách a chemických přípravcích a o změně některých zákonů, týkající se klasifikace, balení a označování nebezpečných chemických látek a chemických přípravků 5.1 Úvodní poznámky

5.1 Úvodní poznámky

232/2004 Sb. Vyhláška, kterou se provádějí některá ustanovení zákona o chemických látkách a chemických přípravcích a o změně některých zákonů, týkající se klasifikace, balení a označování nebezpečných chemických látek a chemických přípravků

5.1 Úvodní poznámky

Základním cílem klasifikace látek a přípravků nebezpečných pro životní prostředí je upozornit uživatele na nebezpečí, která tyto látky a přípravky představují pro ekosystémy. I když se uvedená kritéria vztahují na vodní ekosystémy, je známo, že určité látky a přípravky mohou simultánně nebo alternativně ovlivňovat jiné ekosystémy, jejichž složky mohou sahat od půdní mikroflóry a mikrofauny po primáty.

Kritéria pro klasifikaci na základě účinků na životní prostředí vyplývají ze zkušebních metod stanovených přímo použitelným předpisem Evropských společenství 2), pokud jsou tam uvedeny. Zkušebních metod požadovaných pro "základní soubor" údajů podle příloh VII a VIII přímo použitelného předpisu Evropských společenství upravujícího registraci, hodnocení, povolování a omezování chemických látek 1) je omezený počet a z nich odvozené informace mohou být pro řádnou klasifikaci nedostatečné. Klasifikace může vyžadovat další údaje vyplývající z přílohy IX nebo X přímo použitelného předpisu Evropských společenství upravujícího registraci, hodnocení, povolování a omezování chemických látek 1) nebo jiné rovnocenné studie. Kromě toho může být klasifikace předmětem zkoumání na základě dalších nových údajů.

Pro účely klasifikace a označování se tyto látky a přípravky dělí do dvou skupin na základě akutních nebo dlouhodobých účinků ve vodních systémech, nebo jejich akutních nebo dlouhodobých účinků v ostatních systémech.

5.1.1 Klasifikace látek se obvykle provádí na základě experimentálních údajů o akutní toxicitě ve vodě, rozkladu a log

P

ow

(nebo BCF(biokoncentrační faktor), je-li k dispozici).

5.1.2 Klasifikace přípravků se obvykle provádí na základě konvenční metody uvedené v příloze č. 3 části třetí. V tomto případě je klasifikace založena na jednotlivých koncentračních limitech, uvedených:

- v Seznamu v příloze č. 1, nebo

- v příloze č. 3 části třetí oddílu B, pokud látka nebo látky nejsou uvedeny v Seznamu, nebo jsou zde uvedeny bez koncentračních limitů.

5.1.3 Obvykle se klasifikace přípravku provádí konvenční výpočtovou metodou. Pro akutní toxicitu ve vodním prostředí je někdy vhodné provést testy s přípravkem. Výsledky těchto testů přípravku mohou pouze modifikovat klasifikaci, která byla získána konvenční metodou. Testy musí být ve shodě s kritérii uvedenými v přímo použitelném předpisu Evropských společenství 2) provedeny na všech třech druzích zvířat (řady, dafnie a ryby), pokud nebyla přípravku přiřazena klasifikace nejvyššího nebezpečí akutní toxicity ve vodním prostředí na základě testování na jednom druhu, nebo pokud byl výsledek testování znám již před nabytím účinnosti této vyhlášky.