Článek 11
Úroky
1. Úroky mající zdroj v jednom smluvním státě, které pobírá rezident druhého smluvního státu, mohou být zdaněny v tomto druhém státě.
2. Tyto úroky však mohou být rovněž zdaněny ve smluvním státě, ve kterém je jejich zdroj, v souladu s právními předpisy tohoto státu, avšak je-li příjemce úroků jejich skutečným vlastníkem a je-li společností, která je rezidentem v tomto druhém smluvním státě, daň takto vyměřená nepřesáhne 10 % hrubé částky úroků, pokud jsou přijímány jakoukoli finanční institucí (včetně pojišťovací společnosti).
Příslušné úřady smluvních států stanoví vzájemnou dohodou způsob aplikace tohoto omezení.
3. Bez ohledu na ustanovení odstavce 2, úroky, které mají zdroj v jednom smluvním státě a placené vládě druhého smluvního státu, budou osvobozeny od daně v prvně zmíněném státě.
Pro účely tohoto odstavce výraz "vláda"
a) v případě Thajska znamená královskou vládu Thajského království a zahrnuje:
(i) Bank od Thailand;
(ii) Export-Import Bank of Thailand;
(iii) místní úřady; a
(iv) takové instituce, jejichž kapitál je plně vlastněn královskou vládou Thajského království nebo jakýmkoli místním úřadem, jak může být čas od času odsouhlaseno příslušnými úřady obou smluvních států;
b) v případě České republiky znamená vládu České republiky a zahrnuje:
(i) Českou národní banku;
(ii) Konsolidační banku;
(iii) místní úřady; a
(iv) takové instituce, jejichž kapitál je plně vlastněn královskou vládou České republiky nebo jakýmkoli místním úřadem, jak může být čas od času odsouhlaseno příslušnými úřady smluvních států.
4. Výraz "úroky", použitý v tomto článku, označuje příjmy z pohledávek jakéhokoliv druhu zajištěných i nezajištěných zástavním právem na nemovitosti nebo majících nebo nemajících právo účasti na zisku dlužníka a zvláště příjmy z vládních cenných papírů a příjmy z obligací nebo dluhopisů včetně prémií a odměn spojených s těmito cennými papíry, obligacemi nebo dluhopisy a rovněž příjmy, které daňové zákony smluvního státu, ve které mají tyto příjmy zdroj, považují za podobné příjmům z půjček. Penále za pozdní platbu se rovněž považují za úroky pro účely tohoto článku.
5. Ustanovení odstavců 1 a 2 se nepoužijí, jestliže skutečný vlastník úroků, který je rezidentem v jednom smluvním státě, vykonává v druhém smluvním státě, ve kterém mají úroky zdroj, průmyslovou nebo obchodní činnost prostřednictvím stálé provozovny, která je tam umístěna, nebo nezávislé povolání prostřednictvím stálé základny tam umístěné a jestliže pohledávka, ze které jsou úroky placeny, se skutečně váže k této stálé provozovně nebo k této stálé základně. V takovém případě se použijí ustanovení článku 7 nebo článku 14 podle toho, o jaký případ jde.
6. Předpokládá se, že úroky mají zdroj v jednom smluvním státě, jestliže plátcem je tento stát sám, jeho nižší správní útvar, místní úřad nebo rezident tohoto státu. Pokud však osoba platící úroky, ať je rezidentem smluvního státu nebo ne, má ve smluvním státě stálou provozovnu nebo stálou základnu, v jejíž souvislosti došlo k zadlužení, z něhož je placen úrok, a tyto úroky jdou k tíži takové stálé provozovny nebo stálé základny, pak za zdroj takových úroků bude považován stát, v němž je stálá provozovna nebo stálá základna umístěna.
7. Jestliže částka úroků, které se vztahují k pohledávce, z níž jsou placeny, přesahuje v důsledku zvláštních vztahů existujících mezi plátcem a skutečným vlastníkem úroků nebo které jeden i druhý udržují s třetí osobou, částku, kterou by byl smluvil plátce se skutečným vlastníkem, kdyby nebylo takových vztahů, použijí se ustanovení tohoto článku jen na tuto posledně zmíněnou částku. Částka platů, která ji přesahuje, bude v tomto případě zdaněna podle právních předpisů každého smluvního státu s přihlédnutím k ostatním ustanovení této smlouvy.