II. Struktura popisu tematických oblastí systému řízení bezpečnosti
1. Lidské zdroje v objektu a jejich řízení
1.1. Zaměstnanci s vlivem na omezování rizik nebo s vlivem na vznik závažných havárií.
1.1.1. Přehled všech pracovních pozic zaměstnanců (funkční zařazení) s vlivem na omezování rizik nebo s vlivem na vznik závažných havárií, popis úkolů, povinností a odpovědností zaměstnanců na těchto pracovních pozicích, u pracovních pozic vedoucích zaměstnanců jejich zastupitelnost.
1.1.2. Organizační schéma a funkční schéma se zvýrazněním pracovních pozic zaměstnanců s vlivem na omezování rizik nebo s vlivem na vznik závažných havárií.
1.1.3. Dostupnost aktuálního přehledu zaměstnanců s vlivem na omezování rizik nebo s vlivem na vznik závažných havárií.
1.1.4. Informace o projednávání problematiky prevence závažné havárie na úrovni vedoucích zaměstnanců.
1.1.5. Informace o seznamování zaměstnanců s výsledky projednávání problematiky prevence závažné havárie na úrovni vedení.
1.2. Zaměstnanci na vedoucích pracovních pozicích (název pracovní pozice) a jejich odpovědnost.
1.2.1. Uvedení pracovních pozic vedoucích zaměstnanců odpovědných za provádění posouzení rizik závažné havárie.
1.2.2. Uvedení pracovních pozic vedoucích zaměstnanců odpovědných za seznamování dodavatelů, externích subjektů a návštěvníků s existujícími riziky a s pravidly bezpečného výkonu činností nebo pohybu v objektu.
1.2.3. Uvedení pracovních pozic vedoucích zaměstnanců odpovědných za zajištění potřebných zdrojů (včetně lidských) pro zavedení a udržování systému řízení a jeho rozvoj.
1.2.4. Uvedení pracovních pozic vedoucích zaměstnanců odpovědných za proces zavádění a udržování systému řízení a jeho rozvoj.
1.2.5. Uvedení pracovních pozic vedoucích zaměstnanců odpovědných za identifikaci potřeb výcviku, zajištění a realizace výcviku a vyhodnocení jeho efektivnosti.
1.2.6. Uvedení pracovních pozic vedoucích zaměstnanců odpovědných za sledování funkčnosti systému řízení, provádění jeho kontrol a auditů a vyhodnocování jeho účinnosti.
1.2.7. Uvedení pracovních pozic vedoucích zaměstnanců odpovědných za zavedení, sledování a vyhodnocování nápravných aktivit.
1.2.8. Uvedení pracovních pozic vedoucích zaměstnanců odpovědných za řízení a řešení mimořádných a havarijních situací.
1.3. Řízení lidských zdrojů, výchova a vzdělávání.
1.3.1. Informace o tom, zda je zaveden systém výběru zaměstnanců pro obsazování pracovních pozic významných z hlediska prevence závažných havárií, včetně uvedení odkazu na příslušný vnitřní předpis.
1.3.2. Informace o tom, zda u pracovních pozic významných z hlediska prevence závažných havárií je zajištěn rozvoj a udržování potřebných odborných znalostí a dovedností, včetně uvedení odkazu na příslušný vnitřní předpis.
1.3.3. Informace o školení zaměstnanců ve vztahu k jejich pracovnímu zařazení, včetně uvedení odkazu na příslušný vnitřní předpis.
1.3.4. Informace o způsobu ověřování znalostí a dovedností u zaměstnanců, včetně uvedení odkazu na příslušný vnitřní předpis.
1.3.5. Informace o výběru dodavatelů a externích subjektů u pracovních činností významných z hlediska prevence závažných havárií a prověřování jejich kvalifikace, včetně uvedení odkazu na příslušný vnitřní předpis.
1.3.6. Informace o školení dodavatelů, externích subjektů, jejich zaměstnanců a návštěvníků a ověřování jejich znalostí, včetně uvedení odkazu na příslušný vnitřní předpis.
1.3.7. Informace o způsobu dokumentování provedeného školení a jeho vyhodnocení, včetně uvedení odkazu na příslušný vnitřní předpis.
1.3.8. Informace o tom, zda školení zahrnuje následující oblasti:
a) právní předpisy relevantní k prevenci závažných havárií,
b) politika prevence závažných havárií,
c) vnitřní předpisy relevantní k prevenci závažných havárií,
d) identifikace rizik, hodnocení a omezování rizika,
e) nežádoucí účinky na zdraví opatření na ochranu zdraví a osobní ochranné pracovní prostředky ohrožených osob,
f) postupy a činnosti při mimořádných událostech.
1.3.9. Informace o tom, zda školení zahrnuje také následující oblasti:
a) instalované technologické bezpečnostní systémy (detekce, signalizace, výkonové akční členy),
b) provozované protipožární systémy,
c) ventilační, retenční, přepouštěcí a odpouštěcí systémy,
d) nouzové a havarijní bezpečnostní systémy.
1.3.10. Informace o provádění vstupního školení.
1.3.11. Informace o školeních prováděných během trvání pracovního poměru.
1.3.12. Informace o školení zaměstnanců při převedení na jinou práci a při zavádění nových postupů a technologií.
1.3.13. Informace o zajištění výcviku u činností významných z hlediska bezpečnosti, přehled těchto činností.
1.3.14. Informace o způsobu zajištění personální kontinuity v případě tzv. stárnutí lidských zdrojů, včetně uvedení odkazu na příslušný vnitřní předpis.
1.4. Aktivní přístup zaměstnanců k problematice prevence závažných havárií.
1.4.1. Informace o možnosti zaměstnanců, kteří zajišťují provoz a obsluhu, předkládat návrhy při přípravě, zavádění a naplňování systému řízení prevence závažných havárií, včetně uvedení odkazu na příslušný vnitřní předpis.
1.4.2. Informace o akceptování návrhů zaměstnanců, kteří zajišťují provoz a obsluhu.
1.4.3. Popis motivačních nástrojů ke zvyšování znalostí, dovedností a dodržování bezpečných pracovních postupů u zaměstnanců, kteří zajišťují provoz a obsluhu.
1.4.4. Informace o zajištění volného přístupu zaměstnanců, kteří zajišťují provoz a obsluhu, k výsledkům vyhodnocení plnění úkolů z oblasti prevence závažných havárií.
2. Řízení provozu objektu
2.1. Informace k vnitřnímu předpisu, kterým se zavádí povinnost posuzovat provozní činnosti z hlediska možnosti vzniku závažné havárie, včetně uvedení stručné charakteristiky tohoto vnitřního předpisu.
2.2. Přehled provozních činností s vlivem na vznik závažné havárie.
2.3. Přehled provozních činností s možným vlivem na vznik havarijního znečištění ovzduší, vod a půdy.
2.4. Informace k vnitřnímu předpisu, kterým se zavádí povinnost zpracovat a zavést bezpečné postupy pro identifikované rizikové činnosti, uvedení stručné charakteristiky tohoto vnitřního předpisu.
2.5. Informace o zavedení bezpečných postupů (instrukcí) pro výkon provozních činností významných z hlediska bezpečnosti.
2.6. Informace o tom, že v bezpečných postupech jsou zohledněny požadavky na:
a) bezpečné nakládání s látkami nebezpečnými životnímu prostředí,
b) minimalizaci zatěžování životního prostředí nebezpečnými látkami a odpady,
c) snižování míry rizika ekologických havárií,
d) minimalizaci následků případné ekologické havárie.
2.7. Informace o zavedení bezpečných postupů pro různé fáze provozování technologických zařízení [zpracovatelé bezpečnostní zprávy tuto podkapitolu 2.7 nezpracovávají]:
a) uvádění technologického zařízení a souborů zařízení do provozu (najíždění technologického zařízení),
b) běžný provoz technologických zařízení,
c) přechodné odstávky technologického zařízení (sjíždění),
d) havarijní odstávky technologického zařízení,
e) opětovné uvádění technologických zařízení a souborů zařízení do provozu po odstávkách,
f) trvalé odstavení technologického zařízení.
2.8. Informace o zavedení bezpečných postupů pro provádění údržby zařízení a technologických komponent, včetně uvedení odkazu na příslušný vnitřní předpis.
2.9. Informace o zavedení harmonogramů údržby, kontrol, sledování životnosti relevantních zařízení a revizí u objektů, technických zařízení a technologií, včetně uvedení odkazu na příslušný vnitřní předpis.
2.10. Informace o řízení a kontrole rizik spojených se stárnutím a korozí u objektů, technických zařízení a technologií.
2.11. Informace o systematickém ověřování funkčnosti signalizačních, bezpečnostních a regulačních systémů a o prokazatelném vedení záznamů o ověřování, včetně uvedení odkazu na příslušný vnitřní předpis.
2.12. Informace o tom, že v bezpečných postupech jsou uvažovány následující aspekty:
a) možné ohrožení v důsledku přítomnosti nebezpečných látek v provozu,
b) technická a organizační opatření k zabránění požáru, výbuchu, toxického rozptylu,
c) opatření pro případ kontaktu osob s nebezpečnou látkou nebo při úniku nebezpečné látky do prostředí.
2.13. Informace o souladu zavedených bezpečných postupů s provozními předpisy výrobce zařízení a s právními předpisy.
2.14. Informace o zajištění účasti zaměstnanců, kteří zajišťují provoz a obsluhu, při zpracování bezpečných postupů (pracovních instrukcí, pracovních postupů), včetně uvedení odkazu na příslušný vnitřní předpis.
2.15. Informace o dostupnosti bezpečných postupů pro zaměstnance, kteří zajišťují provoz a obsluhu a kteří vykonávají činnosti spojené s rizikem závažné havárie.
2.16. Informace o seznamování zaměstnanců, kteří zajišťují provoz a obsluhu a kteří vykonávají činnosti spojené s rizikem závažné havárie, s bezpečnými postupy, včetně uvedení odkazu na příslušný vnitřní předpis.
2.17. Informace o prověřování znalosti bezpečných postupů u zaměstnanců, kteří zajišťují provoz a obsluhu a kteří vykonávají činnosti spojené s rizikem závažné havárie, a o způsobu dokumentování záznamu tohoto prověřování, včetně uvedení odkazu na příslušný vnitřní předpis.
2.18. Informace o systému odborného a nestranného posuzování bezpečných postupů před jejich zaváděním do praxe, včetně uvedení odkazu na příslušný vnitřní předpis.
2.19. Informace o systému aktualizace bezpečných postupů v souvislosti snovými vědeckotechnickými poznatky.
2.20. Informace o prováděné aktualizaci bezpečných postupů na základě zkušeností z provozu a výsledků kontrol a revizí.
2.21. Informace o tom, který vnitřní předpis ukládá zaměstnancům, kteří zajišťují provoz a obsluhu a kteří vykonávají činnosti spojené s rizikem závažné havárie, dodržovat bezpečné postupy.
3. Řízení změn v objektu
3.1. Informace o postupech v procesu řízení (plánování, provádění, kontrola, opravná opatření) změn v technologických a technických řešeních.
3.2. Informace o postupech v procesu řízení změn v provozních činnostech.
3.3. Informace o postupech v procesu řízení změn v programovacích systémech.
3.4. Informace o postupech v procesu řízení změn v personálním obsazení.
3.5. Informace o postupech v procesu řízení změn při změně vnitřních a vnějších podmínek (např. nepříznivý zdravotní stav obyvatelstva v souvislosti s epidemií či pandemií infekčního onemocnění, výpadky nebo přerušení dodávek energií atd.).
3.6. Informace o tom, zda součástí procesu plánování a provádění změny je i odborné posouzení změny z hlediska bezpečnosti a jeho řádné zdokumentování, včetně uvedení odkazu na příslušný vnitřní předpis, a stanovení pracovní pozice zaměstnance odpovědného za toto posouzení.
3.7. Informace o personální odpovědnosti za dílčí části procesu řízení změny a jeho zdokumentování, včetně uvedení odkazu na příslušný vnitřní předpis.
3.8. Informace o pravidlech a postupech informování zaměstnanců dotčených změnou o přípravě a průběhu provádění této změny, o bezpečnostních opatřeních a případně o zajištění výcviku těchto zaměstnanců, včetně uvedení odkazu na příslušný vnitřní předpis.
3.9. Informace o zásadách kontrolní činnosti po provedené změně.
3.10. Informace o opravných opatřeních vyvolaných kontrolou po provedené změně, včetně uvedení odkazu na příslušný vnitřní předpis.
4. Havarijní plánování
4.1. Informace o zásadách a postupech zjišťování a odhalování možných situací a stavů, které mohou vyvolat závažnou havárii.
4.2. Informace, zda zásady a postupy umožňují identifikovat možné havarijní situace, vzniklé změnou vnějších nebo vnitřních podmínek.
4.3. Informace, zda zásady a postupy umožňují akceptovat podněty a zkušenosti zaměstnanců, externích subjektů, orgánů veřejné správy, základních složek integrovaného záchranného systému apod.
4.4. Informace o stanovených postupech a pravidlech zpracování opatření pro ochranu a zásah k omezení následků závažné havárie.
4.5. Popis organizačního zajištění materiálně technických prostředků a lidských zdrojů pro případy závažných havarijních situací, přehled vlastních sil a prostředků, včetně lidských zdrojů, použitelných a dostupných při závažných havarijních situacích.
4.6. Popis spolupráce s externími subjekty, základními složkami integrovaného záchranného systému, havarijními službami apod.
4.7. Informace o aktuálním přehledu spojení se základními složkami integrovaného záchranného systému.
4.8. Informace o aktuálním přehledu spojení s odbornými pracovišti orgánů veřejné správy a dalšími odbornými institucemi (Česká inspekce životního prostředí, příslušný správce vodního toku apod.).
4.9. Informace o aktuálním přehledu kontaktů na provozovatelem určené zaměstnance pohotovostních služeb v pracovní i mimopracovní době.
4.10. Informace o vnitřním předpisu, kterým jsou stanoveny činnosti a konkrétní odpovědnosti vybraných zaměstnanců v případě závažných havarijních stavů.
4.11. Informace o tom, zda v dokumentech havarijního plánování jsou na topografickém podkladu znázorněny:
a) bezpečnostní zóny v provozech,
b) oblasti se stanovenými zákazy, omezeními, zábranami apod.,
c) trasy havarijních potrubí pro odvod nebezpečných látek a médií mimo technologii,
d) místa vyústění havarijních odpouštěcích armatur pro nebezpečné látky a média,
e) únikové cesty a evakuační trasy, případně shromaždiště pro zaměstnance,
f) umístění prostředků k ochraně osob, prostředků k zajištění první pomoci, včetně profylaktik, umístění věcných prostředků požární ochrany a osobních ochranných pracovních prostředků.
4.12. Informace o vnitřním předpisu, kterým je stanovena povinnost průběžně aktualizovat dokumenty havarijního plánování.
4.13. Informace o tom, zda k aktualizaci havarijní dokumentace dochází vždy:
a) při jakýchkoliv změnách v technologii, materiálních vstupech a výstupech, pokud mají vliv na bezpečnost objektu,
b) v důsledku nových poznatků, které souvisejí s riziky a rizikovými procesy,
c) na základě podnětů z vykonaných externích inspekcí a kontrol.
4.14. Informace o vnitřním předpisu, kterým je stanovena povinnost systémově prověřovat připravenost havarijních sil a prostředků provozovatele, včetně prověřování aktuálnosti kontaktů na základní složky integrovaného záchranného systému.
4.15. Podrobnosti o systému plánování, realizace a vyhodnocování prověřovacích a tematických cvičení.
4.16. Informace o tom, zda prověřovací a tematická cvičení jsou zaměřena na:
a) prověření vhodnosti postupů řešení závažných havarijních stavů,
b) nácvik dovedností potřebných pro provádění záchranných a likvidačních prací,
c) prověření organizace a řízení akcí, včetně prověření úrovně komunikace a koordinace všech zúčastněných složek.
4.17. Informace k systému zavádění a realizace opatření vyplývajících z výsledků prověřovacích a tematických cvičení, a prověřování účinnosti a efektivnosti těchto opatření.
4.18. Informace o způsobu informování zaměstnanců o výsledcích těchto cvičení a o přijatých opatřeních.
4.19. Informace o organizačně technickém řešení situace při náhlém výpadku elektrického zdroje, včetně popisu postupů aktivování náhradních zdrojů.
5. Sledování a hodnocení plnění cílů stanovených politikou prevence závažných havárií a systémem řízení bezpečnosti
5.1. Postupy průběžného sledování a hodnocení plnění stanovených úkolů a cílů.
5.1.1. Informace o vnitřním předpisu, kterým se uvedené postupy zavádějí.
5.1.2. Informace o tom, zda jsou při sledování plnění úkolů u měřitelných ukazatelů stanovena pravidla a postupy měření.
5.1.3. Informace o tom, zda je v případech měření prováděna archivace naměřených dat a záznamů.
5.1.4. Informace o tom, zda je v případě nesplněného úkolu prováděna identifikace příčin.
5.1.5. Informace o tom, zda v případě nesplněného úkolu jsou bezodkladně přijata příslušná nápravná opatření.
5.2. Postupy zahrnující systém hlášení, evidence a vyšetřování závažných havárií, nehod, skoronehod nebo selhání bezpečnostních a ochranných systémů.
5.2.1. Informace o vnitřním předpisu, kterým se uvedené postupy zavádějí.
5.2.2. Popis pravidel a postupů užívaných při vyšetřování havárií a nehod, sestavování vyšetřujícího týmu, dokumentování průběhu a výsledku vyšetřování, projednání závěrů šetření vedením organizace, přijetí nápravných a preventivních opatření.
5.2.3. Informace o pravidlech archivace veškeré dokumentace z vyšetřování havárií a nehod.
5.2.4. Informace o tom, jak je zajištěno informování zaměstnanců o příčinách, následcích a důsledcích havárií a nehod.
5.2.5. Informace o tom, zda jsou zaměstnanci informováni o nápravných a preventivních opatřeních přijatých v souvislosti s haváriemi a nehodami.
6. Audit systému řízení bezpečnosti a politiky prevence závažných havárií
6.1. Informace o zdokumentovaném systému plánování interních auditů a jejich zaměření.
6.2. Informace o provádění nezávislého auditu zaměřeného na ověření správnosti politiky prevence závažných havárií a systému řízení bezpečnosti.
6.3. Informace o provádění nezávislého auditu zaměřeného na ověření úrovně naplňování bezpečnostní politiky prevence závažných havárií prostřednictvím systému řízení bezpečnosti.
6.4. Přehled kontrolovaných oblastí významných z hlediska prevence závažných havárií.
6.5. Informace o zdokumentovaných zásadách a postupech kontrolní činnosti, včetně informací o požadavcích na kvalifikaci a zkušenost kontrolního orgánu, na konkrétnost a komplexnost záznamu z auditu, na bezodkladné postoupení výsledků auditu vedení k projednání a následné přijetí a provedení příslušných opatření.
6.6. Informace o způsobu evidence a archivace záznamů z provedených auditů systému řízení bezpečnosti.
6.7. Informace o tom, zda v rámci auditů plnění úkolů prevence závažných havárií je mimo jiné prověřována:
a) znalost zaměstnanců o existujících rizicích a způsobech ochrany,
b) úroveň dodržování technologických postupů ze strany obsluh,
c) úroveň dodržování právních předpisů a vnitřních předpisů provozovatele,
d) znalost zaměstnanců o postupech a činnostech při mimořádných událostech (havarijních stavech),
e) úroveň dodržování právních předpisů externími subjekty v objektu provozovatele.
6.8. Informace o způsobu stanovení a realizace opatření, která jsou přijímána na základě zjištění z prováděných sledování a měření, při kontrolní činnosti, auditech a vyhodnocení.
6.9. Informace ke způsobu sledování a vyhodnocování vhodnosti a účinnosti stanovených opatření.
6.10. Informace o systému prověřování politiky prevence závažných havárií a systému řízení bezpečnosti, s důrazem na:
a) přiměřenost, časovou a věcnou aktuálnost a správnost definovaných cílů stanovených politikou prevence závažných havárií a systémem řízení bezpečnosti,
b) dostatečnou náročnost a efektivnost politiky prevence závažných havárií a systému řízení bezpečnosti,
c) úplnost systému řízení bezpečnosti,
d) existenci kontrolních a regulačních mechanismů v systému řízení bezpečnosti,
e) možnost dynamického chování systému řízení bezpečnosti k jeho postupnému zdokonalování.
------------------------------------------------------------------